Конституційний суд Латвії визнав законним перехід освіти нацменшин на державну мову

У вівторок, 23 квітня, Конституційний суд Латвії визнав перехід освіти національних меншин в державних і муніципальних школах на латиську мову таким, що відповідає Конституції.

Про це повідомляє Delfi.

Рішення суду остаточне і не може бути оскаржене. У своєму рішенні суд вказав, що рамкова конвенція про захист національних меншин передбачає, що будь-яка людина має право вивчати свою рідну мову. Однак в якому обсязі держава реалізує це право - не вказано, конвенція залишає країнам право вирішувати самим.

В основному в Європі домінує державна мова освіти з окремими предметами рідною мовою, вказали в суді. До того ж, право вивчати рідну мову не повинно перешкоджати освоєнню державної мови.

Конституційний суд вважає, що поправки до закону про освіту дотримуються прав національних меншин як на етапі початкової освіти, так і в основній школі.

У Латвії нацменшини повинні знати державну мову на такому рівні, щоб вони могли повноцінно брати участь в житті демократичного суспільства, використовуючи цю мову.

Ухвалюючи рішення, суд врахував занепокоєння міжнародних організацій, історію Латвії та зміну національного складу країни в роки радянської окупації.

Питання про мовні пропорції в приватних освітніх установах буде розглянуто окремо.

Позов до Конституційного суду подала проросійська партія "Злагода". Вона вважає неконституційними поправки, які "ліквідують білінгвальну освіту в середній школі і різко звужують використання мов меншин в основній школі".

Торік у Латвії ухвалили поправки до закону про освіту, що передбачають поступовий перехід шкіл національних меншин на навчання державною мовою.

24 квітня 2019р.

Теги: Латвія, нацменшини, освіта

Коментарі

Вуву ....... Фільольогу 2019-04-25 / 09:41:24
(Ще трохи)
Рухаючись по заданому (жизойідному) фільольогом напрямку ... Треба розуміти так ... Що всі хто складає основу нашойі наційі це ... Хахли (чи какли) ... а з усіма іншими націями і народностями ... Хто живе на нашій територійі називаються (разом)
УКРАЙІНЦІ.
Так як і називається наша крайіна.
А тому ... (По науковому значить) ...
наша мова повинна називатись хахляцькою.

Ви це хотіли донести до вуву і широкого загалу.
Чи свою свою упереджену "НАУКОВУ" ТУПІСТЬ ???

Вуву 2019-04-25 / 08:47:18
А ... ви ще не додумались як назвати неестонців ... (які живуть в естонійі)
Чи може запропонуєте яку корекцію ?
Пишіть "наукову шизу" і йдіть захищати докторат.

Вуву 2019-04-25 / 08:41:00
Не латиші як нація а латвійці як нація ... так як і називається йіхня крайіна.
Бо йдучи по слідам вашойі "жизи" ... Єстонців треба сприймати як представників національнойі основи ... А всі решта що не етнічні естонці це як "мясний фарш"... Чи кістки до бульйону.

Вуву 2019-04-25 / 08:33:01
Ви навіть не уявляєте якими тупими є мудрствування філологів ... Для широкого загалу ... Який фактично є носієм мови.
І ви зрозуміти це точно не осилите.

філолог 2019-04-25 / 08:30:29
http://slovopedia.org.ua/30/53403/26074.html

філолог 2019-04-25 / 08:26:49
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%88%D1%96

філолог 2019-04-25 / 07:51:39
Вуву, ви навіть собі не уявляєте, яким глупим з кута зору мовознавства є ці ваші довколафілологічні мудрствування.

Не буду вникати в усю дурню, поясніть лише, хто який народ поділив? :)) Латиші - назва нації, як ми - українці. А збірна всіх націй, що мешкають в державі Латвія, це латвійський народ, або латвійці. Або, іншими словами, народ, що населяє державу Латвія.
Ви хочете відмінити латишів як націю?
Ідіотизм :)
Про типи правописів і т.д. я вам навіть пояснювати не буду. Ніасілітє :))

+++++ 2019-04-25 / 07:26:59
Вуву у нас знається на філології.
Мовчіть і слухайте Вувуя ,
бо він дуже не любить незгодних.
А знає ушотко про ушотких.

Вуву 2019-04-25 / 06:51:22
Я навіть не здивуюсь ... Якщо з такими "мовознавцями" яким треба щось для себе а втискають всім як суспільну мовну норму ...
Скоро замість закарпатська ...
БУДЕМО ПИСАТИ ЗАКАРПАЦЬКА.
Я не здивуюсь.

Вуву до філолога 2019-04-25 / 06:46:09
Звичайно що розділили народ латвійі не "фільльологи".
Але поняття латиші і латвійці очевидно придумали вони.
Щоб якось чи в такий спосіб відрізняти "справжніх" латишів і "не латишів".
А тепер скажіть як можуть нормальні психічно люди стверджувати що перші складають етнічну основу а другу ні. ?
Тоді як в кожній крайіні всі говорять
Народ польщі
Народ німеччини і тд.
І коли кажуть коротко німці чи поляки
То так само мається на увазі
Народ польщі
Народ німеччини.
Хто дав право філологам пхати свого носа В НЕ "фільольогічні" справи ... І такими тупо ви€#@ними визначеннями розділяти народи.
Тільки психічно хворі на всю голову долбонавти могли додуматись до такого що ті хто був - жив на січі то є запорожці ... а жителі області запоріжці.
Та елементарна людська логіка підсказує що раз були. - жили ... ЗА ДНІПРОВСЬКИМИ ПОРОГАМИ ЛЮДИ (а не тільки виключно козаки) ...
То розрізняти одних і других тупість несусвітня хочаб тому що як вище зазначали вони є один народ і є основою наційі.
Просто деяким болванам треба писати докторські ... кандидатські ... І якось собі робити карєру.
От вони пишуть всяеутаку МУТЬ ... І видають це як наукове бля дослідження . А найгірше потім це починають втискати в літературну мову.
Викинули з мови ШО ... а лишили ьільки ЩО.
Але по старих підручниках по архівних документах ШО зустрічається.
І ШО І ЩО ВЖИВАЛОСЬ В ОДНАКОВІЙ МІРІ ПО ЗРУЧНОСТІ.
І це не кримінал. Це жива мова.
Так ні взяли і почали витравлювати ШО
Бо якисйсь нікому не відомтй "козел" шось там написав і захистив.
А раз ми "фільольоги" то ви з нами не сперечайтесь.
Тупо . дуже навіть тупо.

патріот 2019-04-24 / 22:44:45
В Україні теж велика російськомовна діаспора. І Україна в такий спосіб теж захищається. А мадяри у випадку українського закону про освіту грають на руку Росії. Ну і своїм територіальним інтересам щодо Закарпаття - теж.

Горожанин 2019-04-24 / 22:20:32
До патріот : до чого тут мадяри ?
Закон в Латвії прийнятий з оглядом на те , що в країні велика російськомовна діаспора , якщо добре памятаю в них і мер Риги росіянин ... країна таким чином захищається .

патріот 2019-04-24 / 22:11:01
Тобто, український закон - занадто лайтовий. Треба би зробити, як у Латвії.

патріот 2019-04-24 / 22:10:09
Ну, де мадяри, які розказували про, начебто, порушення європейського досвіду українським законом про освіту? Латвія - це Європейський Союз.

Вже не говоримо, що освіта державною мовою - в тих же Словаччині, Румунії і, зрештою, Угорщині також.

філолог 2019-04-24 / 22:03:05
Вуву, не лізьте в мовознавство. Не ваше це.
Нація, яка складає національну основу Латвії, це латиші. А латвійці - це весь народ Латії - з росіянами, євреями і т.д. включно.
Це, приблизно, як "український народ" і "народ України".
Ну і в закритому складі в українській літературній мові "о" і "е" переходять в "і" - село/сіл, пора/пір. А "жсь" - в "зь".
Але в даному випадку так усталилося, що "запорожці" - це козаки Запорозької Січі, а "запоріжці" - це жителі Запорізької облаті.
А так, як ви хочете, це в російській мові - "Запорожская область".
Вже були такі, які втілювали політику зближення двох мов - української і російської. В бік, зрозуміло, російської. До тепер відхаркуємо. І ви - туди ж...

Правка 2019-04-24 / 17:40:13
Не запорозями.

Вуву 2019-04-24 / 17:35:59
Ті бля "фільльоги" ... Свойіми викрутасами вже затрахали.
Якщо крайіна називається Латвія .
І в ній живуть латвійці.
То і мова в них (по нормальному)
ЛАТВІЙСЬКА
а НЕ латиська.
Бо народ який говорить тою мовою
Не Латиси.

Якщо козаки коли були на січі за порогами.(дніпра)
І називались вони ЗАПОРОЖЦІ.
То і область повинна називатись(по нормальному) ЗАПОРОЖСЬКА
Бо тут є логічна послідовність похідноговідмінку.
... а НЕ Запорізька.
Бо козаки не були запорізяками і січ йіхня знаходилась НЕ запозями.

*** 2019-04-24 / 12:58:26
Як перевести назви магазинів під будинками, у шопах на літературну українську мову.?

НОВИНИ: Різне

01:49
/ 2
У Зеленського планують останняю відстрочку для "євробляхарів"
01:12
Київстар зменшує вартість послуг і покращує умови для абонентів ряду контрактних тарифів
00:22
/ 21
У Латвії школи нацменшин почали переводити на латиську мову
00:43
/ 1
Нацбанк подав зустрічний позов проти Коломойського на 4,3 мільярда
18:08
Київстар отримав міжнародну нагороду за глобальне лідерство у сфері сталого розвитку
00:50
/ 43
Рейтинг Путіна впав до мінімуму за 18 років
19:31
/ 10
Перше засідання нового парламенту відбудеться 29 серпня
19:05
/ 22
Україна і США обговорюють нові поставки "Джавелінів"
22:04
/ 2
У справі "Ротердам+" оголосили підозри екс-голові НКРЕКП і ще 5 особам
23:21
/ 6