В Ужгороді презентували книгу про майже тридцятилітній життєпис фестивалю "Інтерлялька" (ФОТО)

Сьогодні в залі Закарпатського академічного обласного театру ляльок відбулася презентація книги-альбому "Лялькове Закарпаття. "ІНТЕРЛЯЛЬКА" у фестивальному русі європейського театрального простору".

В Ужгороді презентували книгу про майже тридцятилітній життєпис фестивалю "Інтерлялька" (ФОТО)

Гостей театру привітав директор Мирослав Петій, який розповів, що видання вийшло друком в ужгородському видавництві "РІК-У" за сприяння департаменту культури Закарпатської ОДА ще наприкінці минулого року, проте колектив вирішив притримати книжкову новинку до особливої нагоди, а саме – до Міжнародного дня лялькаря, який відзначають нині, 21 березня. 

Детально познайомила присутніх із наповненням книги-альбому керівник літературно-драматургічної частини театру Ніна Малишка. Перед читачем – історія зародження та поступу Міжнародного фестивалю театрів ляльок "Інтерлялька", що вже давно став своєрідним театральним брендом не лише Закарпаття, а й України. Натхненником, організатором і незмінним директором фестивалю впродовж багатьох років був заслужений працівник культури України, Почесний член Міжнародної асоціації лялькарів UNIMA, Почесний громадянин міста Ужгород Олександр Туряниця (1931-2016), вагомій постаті якого присвячені вступні сторінки. Далі ж мовиться про інших численних сприятелів і друзів "Інтерляльки", подано найбільш промовисті відгуки видатних режисерів, акторів, сценаристів, критиків, які в різні часи якісно долучалися до роботи фестивалю. 

Нарешті, чи не найбільш об’ємним розділом відтворено хронологію "Інтерляльки" – зі списками всіх учасників і вистав, афішами та світлинами, а також підсумками роботи журі. Так, за 29 років існування "Інтерляльки" відбулось уже 16 фестивалів за участі близько 85 театрів із 27 країн – як наших найближчих сусідів, так і Австрії, Німеччини, Швейцарії, Франції, Бразилії, Болівії, Аргентини, Китаю та ін. Що ж до вистав, то їх на фестивальній сцені в Ужгороді було представлено щонайменше 250.

Упорядкувати всю цю інформацію, надавши їй довершеного текстового та візуального оформлення, вартувало значних зусиль. Утім, редколегія не планує зупинятися. На додачу до нинішньої новинки та минулорічного видання, присвяченого 35-літтю обласного театру ляльок, уже розпочато роботу над наступною книгою в цій серії.  

Творчу активність колективу відзначила директор департаменту культури облдержадміністрації Оксана Бабунич. З її слів, у театру неабиякий потенціал, якщо між підготовками та показами вистав на рідній сцені, гастролями, участю в престижних фестивалях і проведенням власної "Інтерляльки", колектив встигає ще й продукувати такі видання. До всього, на окрему книгу вже заважив позитивний досвід участі "Бавки" в різноманітних грантових культурних проектах, що так само засвідчує спроможність колективу професійно виготовити та належно презентувати власний мистецький продукт, – додала очільниця департаменту.   

Лише в понеділок колективу театру вручали Гран-прі Всеукраїнського огляду-конкурсу "Прем'єри сезону" в Києві, як уже за лічені дні "Бавка" представлятиме нову виставу, тож готується в поті чола. І в такій щоденній круговерті рідко коли випадає можливість зупинитися та поглянути на свою роботу збоку. Головний режисер театру Наталія Орєшнікова радіє, що спогади про всі ті неповторні фестивалі "Інтерлялька" вдалося зберегти і передчуває, наскільки цікавим та потрібним стане це видання для всіх колишніх і майбутніх учасників фестивалю, а також молоді, яка вивчатиме театральне мистецтво. Доповнив враження колеги режисер Олександр Куцик, наголосивши, що "Інтерлялька" справді гідна такого видання, та, водночас, це чи не найкращий спосіб увічнити пам’ять про "батька" фестивалю Олександра Туряницю – людину, яка вірила в ідею: Ужгород – місто, де живе Велике мистецтво малої ляльки, і з часом у цьому переконалися десятки театрів та тисячі глядачів. 

Символічно, що перший примірник книги-альбому вручили присутній на зустрічі дружині Олександра Туряниці – пані Ельвірі. 

Дещо згодом ознайомитися з виданням зможуть читачі бібліотек області, а також воно буде поширене серед театрів-учасників фестивалю, критиків, спеціалізованих вишів тощо, повідомили Закарпаття онлайн у Департаменті культури Закарпатської ОДА.

 

21 березня 2019р.

Теги: книга, Інтерлялька, презентація

Коментарі

*** 2019-03-26 / 12:43:59
Ієрархія мистецтва,пробуджується. У позиції класифікації УДК-7.Видовищні мистецтва-79.Подаріть по примірнику районам Закарпаття.

НОВИНИ: Культура

14:33
У вересні в Ужгороді кілька днів поспіль триватимуть "Монологи над Ужем" із міжнародним представництвом
12:14
З нагоди Дня Незалежності в Ужгорді майстри представлять свої роботи на виставці "Із джерел народних"
10:10
Естрадно-духовий оркестр обласної філармонії привітає слухачів в Ужгороді із Днем Незалежності концертом
01:20
/ 1
У вересні в Ужгороді відбудеться фестиваль старовинної музики "Фортеця Унґ"
16:55
На Рахівщині бажаючих навчатимуть на майстер-класі особливостям гуцульського вовноткацтва
13:44
Назустріч Дню Незалежності України в Ужгороді представлять низку тематичних виставок
11:40
В Ужгороді "поетично" зберуться "Лицарі Карпат"
10:34
"Кольори Карпат" із Закарпаття перемогли у кількох номінаціях на фестивалі-конкурсі в Польщі
23:43
В Ужгороді відкриється виставка живопису Сергія Глущука "Нова зустріч"
10:14
Вухо, горло, ніс, ноги, тушка, хвіст
13:04
/ 1
Закарпатець Андрій Любка презентує свою десяту книжку на 10-му "Меридіані"
16:57
У вересні в Ужгороді покажуть стрічки Міжнародного кінофестивалю "Світло"
09:27
Словацький фотохудожник пропонує в Ужгороді пройти "Дорогою життя"
02:05
/ 1
Ювілейну виставку творів Івана Бондаренка відкрили в Ужгороді
13:02
Коли хобі стає сенсом життя
09:44
Іван Бондаренко представить в Ужгороді свій художній доробок
21:25
/ 1
100-річний ювілей відзначив відомий закарпатський поет і прозаїк Петро Продан
13:57
Українці Словаччини у День незалежності України пройдуть "Стежками Олександра Павловича"
09:15
Мукачівський драматичний театр презентував у Литві "Князя Корятовича"
10:29
В Ужгороді у рамках проєкту "Кримський дім об’єднує серця" кримський татарин навчав гончарству
10:45
/ 3
Бібліотекарі запрошують в Ужгороді на капуркову
09:20
Художню виставку мисткині з Чернівців запрошують оглянути в Ужгороді
12:40
На Закарпаття прямує фестиваль "З країни в Україну"
23:52
В Ужгороді відкрилася виставка українських художників угорського походження
15:35
В Ужгороді представлять художній "Ноктюрн на трьох мольбертах"
» Всі новини