В Ужгороді презентували книгу про майже тридцятилітній життєпис фестивалю "Інтерлялька" (ФОТО)

Сьогодні в залі Закарпатського академічного обласного театру ляльок відбулася презентація книги-альбому "Лялькове Закарпаття. "ІНТЕРЛЯЛЬКА" у фестивальному русі європейського театрального простору".

В Ужгороді презентували книгу про майже тридцятилітній життєпис фестивалю "Інтерлялька" (ФОТО)

Гостей театру привітав директор Мирослав Петій, який розповів, що видання вийшло друком в ужгородському видавництві "РІК-У" за сприяння департаменту культури Закарпатської ОДА ще наприкінці минулого року, проте колектив вирішив притримати книжкову новинку до особливої нагоди, а саме – до Міжнародного дня лялькаря, який відзначають нині, 21 березня. 

Детально познайомила присутніх із наповненням книги-альбому керівник літературно-драматургічної частини театру Ніна Малишка. Перед читачем – історія зародження та поступу Міжнародного фестивалю театрів ляльок "Інтерлялька", що вже давно став своєрідним театральним брендом не лише Закарпаття, а й України. Натхненником, організатором і незмінним директором фестивалю впродовж багатьох років був заслужений працівник культури України, Почесний член Міжнародної асоціації лялькарів UNIMA, Почесний громадянин міста Ужгород Олександр Туряниця (1931-2016), вагомій постаті якого присвячені вступні сторінки. Далі ж мовиться про інших численних сприятелів і друзів "Інтерляльки", подано найбільш промовисті відгуки видатних режисерів, акторів, сценаристів, критиків, які в різні часи якісно долучалися до роботи фестивалю. 

Нарешті, чи не найбільш об’ємним розділом відтворено хронологію "Інтерляльки" – зі списками всіх учасників і вистав, афішами та світлинами, а також підсумками роботи журі. Так, за 29 років існування "Інтерляльки" відбулось уже 16 фестивалів за участі близько 85 театрів із 27 країн – як наших найближчих сусідів, так і Австрії, Німеччини, Швейцарії, Франції, Бразилії, Болівії, Аргентини, Китаю та ін. Що ж до вистав, то їх на фестивальній сцені в Ужгороді було представлено щонайменше 250.

Упорядкувати всю цю інформацію, надавши їй довершеного текстового та візуального оформлення, вартувало значних зусиль. Утім, редколегія не планує зупинятися. На додачу до нинішньої новинки та минулорічного видання, присвяченого 35-літтю обласного театру ляльок, уже розпочато роботу над наступною книгою в цій серії.  

Творчу активність колективу відзначила директор департаменту культури облдержадміністрації Оксана Бабунич. З її слів, у театру неабиякий потенціал, якщо між підготовками та показами вистав на рідній сцені, гастролями, участю в престижних фестивалях і проведенням власної "Інтерляльки", колектив встигає ще й продукувати такі видання. До всього, на окрему книгу вже заважив позитивний досвід участі "Бавки" в різноманітних грантових культурних проектах, що так само засвідчує спроможність колективу професійно виготовити та належно презентувати власний мистецький продукт, – додала очільниця департаменту.   

Лише в понеділок колективу театру вручали Гран-прі Всеукраїнського огляду-конкурсу "Прем'єри сезону" в Києві, як уже за лічені дні "Бавка" представлятиме нову виставу, тож готується в поті чола. І в такій щоденній круговерті рідко коли випадає можливість зупинитися та поглянути на свою роботу збоку. Головний режисер театру Наталія Орєшнікова радіє, що спогади про всі ті неповторні фестивалі "Інтерлялька" вдалося зберегти і передчуває, наскільки цікавим та потрібним стане це видання для всіх колишніх і майбутніх учасників фестивалю, а також молоді, яка вивчатиме театральне мистецтво. Доповнив враження колеги режисер Олександр Куцик, наголосивши, що "Інтерлялька" справді гідна такого видання, та, водночас, це чи не найкращий спосіб увічнити пам’ять про "батька" фестивалю Олександра Туряницю – людину, яка вірила в ідею: Ужгород – місто, де живе Велике мистецтво малої ляльки, і з часом у цьому переконалися десятки театрів та тисячі глядачів. 

Символічно, що перший примірник книги-альбому вручили присутній на зустрічі дружині Олександра Туряниці – пані Ельвірі. 

Дещо згодом ознайомитися з виданням зможуть читачі бібліотек області, а також воно буде поширене серед театрів-учасників фестивалю, критиків, спеціалізованих вишів тощо, повідомили Закарпаття онлайн у Департаменті культури Закарпатської ОДА.

 

21 березня 2019р.

Теги: книга, Інтерлялька, презентація

Коментарі

*** 2019-03-26 / 12:43:59
Ієрархія мистецтва,пробуджується. У позиції класифікації УДК-7.Видовищні мистецтва-79.Подаріть по примірнику районам Закарпаття.

НОВИНИ: Культура

12:17
/ 1
Ужгородський письменник став учасником Харківської літературної резиденції 2020
11:28
Закарпатська обласна книгозбірня запрошує на буккросингову акцію "Капуркова книжка - 5"
01:14
Виставу-гуморину "Швейк швендяє містом" показав просто неба Закарпатський муздрамтеатр
11:15
У Мукачеві стартують онлайн-концерти проєкту "Online time"
14:26
До участі на здобуття премії ім. Скунця в Ужгороді допущені 3 книги
11:22
/ 3
У Львові побачила світ книга "300 імен Рахівщини"
09:48
Вийшла нова, третя книга Тетяни Літераті "Втрачений Ужгород. Професії та підприємства"
16:45
На Закарпатті 2 осіб не допустили до складання ЗНО з англійської через підвищену температуру
16:03
Живопис Роберта Товта та скульптуру Василя Сочки презентували в Генконсульстві Угорщини в Ужгороді
10:33
Закарпатський муздрамтеатр закриє сезон "вільною" виставою-гумориною просто неба "Швейк швендяє містом"
10:39
Експозицію археологічних знахідок представили в обласному краєзнавчому музеї в Ужгороді
09:40
Обласний ляльковий театр в Ужгороді закрив сезон виставою у вікнах
02:26
Оголошено короткі списки ІІІ Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози імені Івана Чендея
20:32
Закарпатцям вручили обласні премії у галузі культури та мистецтва
09:56
Фестиваль "Рекітське сузір’я" на Міжгірщині цьогоріч – в онлайн-форматі
10:37
У Мукачеві урочисто відзначили лауреатів міських премій імені Духновича
09:32
В Ужгороді відзначили 75-річчя Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Легоцького
09:48
/ 2
У Мукачеві триває виставка картин художників-учасників живописного пленеру "Мукачівська весна- 2020"
09:55
Лауреатку міської літературної премії імені Мейгеша визначили у Мукачеві
09:47
/ 1
До 17 червня на Закарпатті очікують рішення уряду щодо утворення 6-ти районів
00:36
В Ужгороді симфонічний оркестр дав "захищений" концерт перед філармонією
14:17
Закарпатський народний хор готується до відзначення 75-річчя колективу
09:28
Виставку картин "Життя в карантині" презентували в Ужгороді
04:00
/ 1
У Закарпатському муздрамтеатрі дали друге, "мюзиклове" життя виставі "Здрастуйте, я ваша тітонька"
18:03
У Мукачеві відкрили виставку робіт випускників дитячої художньої школи ім. Мункачі
» Всі новини