В Ужгороді на міжнародній конференції говорили про дослідження, проблеми збереження та консервації Горянської ротонди (ФОТО)

27 лютого в Ужгороді відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Горянська ротонда: історія дослідження, проблеми збереження та консервації». Організаторами конференції виступили Міністерство освіти і науки України в особі Закарпатської академії мистецтв та Міністерство культури України в особі департаменту культури Закарпатської обласної державної адміністрації.

В Ужгороді на міжнародній конференції говорили про дослідження, проблеми збереження та консервації Горянської ротонди (ФОТО)

Метою проведення такого форуму стало обговорення проблем сучасного стану дослідження пам’ятки архітектури ХІV століття, вивчення та узгодження шляхів можливої розчистки, консервації та реставрації як самої пам’ятки, так і монументального живопису; розгляд концепцій збереження Горянської ротонди науковцями України, Угорщини, Польщі та Словаччини. На конференції розглядалися питання координації зусиль науково-педагогічних працівників Закарпатської академії мистецтв та місцевих органів влади у справі збереження пам’ятки архітектури, писемності та образотворчого мистецтва; вивчення та введення в науковий обіг нових даних, отриманих на основі відкриття нових матеріалів становлення та історії розвитку споруди і її внутрішнього оздоблення; організації наукових досліджень стилістичних особливостей живопису кожного з представлених у храмі періодів на основі порівняльного аналізу зі збереженими пам’ятками Словаччини, Чехії, Угорщини та Румунії; вивчення та обговорення сучасних методик і технологій реставрації середньовічного живопису як в Україні, так і в Європі; розробки пріоритетних напрямків роботи при розчистці та фіксації живопису, використанні антисептиків та створенні оптимального мікроклімату, який сприяв би найкращому збереженню творів середньовічного живопису.

Конференцію розпочали екскурсією в Горянську ротонду, на якій було ознайомлено учасників наукового зібрання із сучасним станом пам’ятки та роботами, що проводяться для її збереження. Цікава розповідь доктора мистецтвознавства Михайла Приймича була доповнена виступом Ґабора Ковача, який продемонстрував картографічні дослідження Горянської ротонди угорськими вченими, а настоятель храму отець Богдан Савула назвав його пам’яткою, де можна побачити живу історію, зазначив, що церква не тільки важлива основа духовного життя краю, а й підкреслив її роль для туристичного потенціалу Закарпаття, адже охочі помолитися в одній із найстаріших святинь України приїжджають з різних куточків світу. Міжнародна конференція продовжила свою роботу в конференц-залі Закарпатської облдержадміністрації. Роботу наукового форуму вітали директор департаменту культури Закарпатської ОДА Оксана Бабунич, заступник Ужгородського міського голови Олександр Білак, єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії, владика Мілан ШАШІК, ректор Закарпатської академії мистецтв, професор Іван Небесник. У конференції взяло участь понад сто зацікавлених учасників ‒ істориків, художників, реставраторів, музейників, державних чиновників, викладачів і студентів. Протягом дня було вислухано 11 доповідей:

«Горянська ротонда у дослідженнях Флоріана Заплетала» академіка Національної академії наук  України, професора Миколи Мушинки;

«Діяльність фонду ім. Ласло Телекі в галузі збереження об’єктів  культурної спадщини: програма Флоріша Ромера» голови фонду ім. Ласло Телекі Ласла Діосегі;

«Горянська ротонда як один із об’єктів історичної спадщини, який формує туристичну привабливість м. Ужгорода» начальника відділу охорони культурної спадщини департаменту культури Закарпатської ОДА Томаша Сопка та головного архітектора м. Ужгорода Олега Боршовського;

«Історична довідка про Горянську ротонду» начальника Науково-дослідного сектора Львівської національної академії мистецтв, кандидата мистецтвознавства Івана Мельника;

«Обсяг виконаних робіт по збереженню та відновленню Горянської ротонди» архітектора фонду ім. Ласло Телекі Дюли Калді;

«Горянська ротонда: сучасне бачення консерваційно-реставраційних заходів щодо збереження пам’ятки та її настінних розписів» художника-реставратора, наукового співробітника Науково-дослідного сектора Львівської національної академії мистецтв Василя Карпіва;

«Спосіб та методи збереження і консервації фресок Горянської ротонди» реставратора фонду ім. Ласло Телекі Ґабора Ковача;

«3D-віртуальний мультимедійний огляд Горянської ротонди» інженера Йожефа Вайди;

«Археологічні дослідження Горянської ротонди» кандидата історичних наук, доцента Ужгородського національного університету Володимира Мойжеса;

«Тема Воскресіння Господнього з Горянської ротонди: проблема художньо-історичних інтерпретацій» доктора мистецтвознавства, завідувача кафедри декоративно-прикладного мистецтва Закарпатської академії мистецтв Михайла Приймича;

«Горянська ротонда у фольклорі» завідувача кафедри педагогіки та психології Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидата педагогічних наук, доцента Лідії Ходанич.

Після жвавого обговорення конференції прийняла таке рішення:

1. Тему Міжнародної науково-практичної конференції вважати на часі, наукові доповіді і виступи актуальними, обґрунтованими, з реальними рекомендаціями до практичного втілення.

2. Науковцям Закарпатської академії мистецтв, Львівської національної академії мистецтв разом з органами місцевої влади і департаментом культури Закарпатської ОДА створити Координаційну раду, розробити і укласти договір про співпрацю з метою вироблення реставраційного завдання та на його основі укладення проектно-кошторисної документації щодо консервації фресок Горянської ротонди, врахувавши при цьому рекомендації фахівців-реставраторів ЛНАМ та Фонду ім. Ласла Телекі.

3. Ужгородській міській раді і Мукачівській греко-католицькій єпархії провести консультації і в найкоротший термін забезпечити встановлення охоронної зони і вирішення питання щодо права довготривалого користування земельною ділянкою і права власності на об’єкт.

4. Просити Мукачівську греко-католицьку єпархію клопотати перед місцевою владою щодо прискорення оформлення документації на укладення охоронного договору та договору про право власності на об’єкт.

5. Рекомендувати місцевим органам влади включити Горянську ротонду до туристичних маршрутів.

6. Рішення Міжнародної науково-практичної конференції довести до відома Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури України, ректорів мистецьких вузів і керівників культурних товариств та організацій.

7. Видати окремим виданням матеріали конференції.

8. Розмістити інформацію про конференцію та її рішення на офіційних сайтах ЗАМ, ЛНАМ, департаменту культури Закарпатської ОДА.

9. Контроль за виконанням рішень конференції покласти на директора департаменту Закарпатської ОДА Бабунич О. Ю., єпископа Мукачівської греко-католицької єпархії Шашіка М., ректора ЗАМ проф. Небесника І. І.

Закарпатська академія мистецтв

10 березня 2019р.

Теги: Горянська ротонда

НОВИНИ: Культура

10:08
На Закарпатті письменник Олександр Гаврош презентував свою нову книгу "Різдвяна історія Ослика Хвостика"
16:21
"Гуцульска бриндзя" цьогоріч зустрічатиме шанувальників у Рахові 8 вересня
09:47
"Грані життя" у графічних плакатах Володимира Карвасарного можна побачити в Ужгороді
13:38
На Закарпатті презентують нову дитячу книжку Олександра Гавроша про віслючка Хвостика
11:12
Художник із Хмельницького Володимир Карвасарний презентує свої роботи в Ужгороді
10:18
Закарпатський обласний муздрамтеатр закриє театральний сезон показом "Жменяків"
14:34
У Мукачеві можна оглянути роботи випускників художньої школи ім. Мункачі
11:26
"Шенгенський мерідіян" у Словаччині відбувся за участі митців із Закарпаття і Львова
15:50
Хорватське Матулі "пленерно" приймало гостей із Закарпаття
15:33
"Карпатські візії Синього виру" представив у Львові закарпатський живописець Василь Шиндра
16:40
Болгарія стала 21-ю країною в концертних подорожах Мукачівського хору хлопчиків та юнаків
14:25
/ 5
Берегівський Народний театр імені Я. Бандурович отримав перше місце у всеукраїнському фестивалі-конкурсі
08:31
/ 2
В Ужгороді презентували виставку "Скарби Берегова"
15:30
У скансені в Ужгороді можна буде оглянути "Скарби Берегова"
11:19
До 5 липня в Ужгороді можна оглянути акварельні роботи Оксани Кузьміної-Скальської
12:04
У скансені в Ужгороді відзначили 140-річчя вишківської хижі
14:26
Виставкова зала ужгородського скансену зацвіла "Рожевим цвітом"
11:40
Мукачівський драматичний театр "грантово" покаже виставу про князя Корятовича у Литві
10:02
/ 1
Художню виставку до Дня Конституції України відкрили в Ужгороді
06:45
Закарпатські лялькарі закрили театральний сезон участю у львівському фестивалі
15:32
Наприкінці червня поціновувачі мистецтва зможуть знову поринути "виставково" у сакуровий "Рожевий цвіт"
11:28
/ 1
Закарпатський американець Петро Часто презентує в Ужгороді свої спомини
21:35
У Тячеві вперше провели великий етнофестиваль
12:21
Перший Міжнародний фотосалон "Карпати" проходить в Ужгородському замку
22:47
Арійський світ Ярослава Ороса
» Всі новини