В Ужгороді відбувся "круглий стіл" "Празька весна 1968 року й Україна" (ФОТО)

Особливістю круглого столу стала участь у ньому очевидця тих подій – доктора філологічних наук, іноземного члена Національної академії наук України Миколи Мушинки.

В Ужгороді відбувся "круглий стіл" "Празька весна 1968 року й Україна" (ФОТО)

З нагоди Днів Чехії і Словаччини в Ужгороді у залі засідань Вченої ради Ужгородського університету днями відбувся круглий стіл «Празька весна 1968 року і Україна».

На зустрічі, яку організували ДВНЗ «УжНУ», зокрема факультет історії та міжнародних відносин, а також Закарпатське товариство чеської культури, обговорили народні протести проти радянського впливу та період політичної лібералізації в Чехословацькій Соціалістичній Республіці.

Модерувала зустріч голова Закарпатського товариства чеської культури Тетяна Сергієнко, яка також виступила із доповіддю «Постать Івана Дубчека в історії чеського і словацького народів ХХ ст».

Участь у заході взяли почесні гості: генеральний консул Генерального консульства Словацької Республіки в Ужгороді Мірослав Мойжіта, генеральний консул Генерального консульства Чеської Республіки у Львові Павел Пешек, почесний консул Почесного консульства Чеської Республіки в Ужгороді Отто Ковчар. Із доповідями також виступили викладачі факультету історії та міжнародних відносин УжНУ – завідувач кафедри міжнародних студій та суспільних комунікацій професор Сергій Устич, завідувач кафедри нової і новітньої історії та історіографії професор Іван Мандрик, доцент кафедри нової і новітньої історії та історіографії Ігор Шніцер, доцент кафедри міжнародних студій та суспільних комунікацій Віталій Андрейко та інші.

Особливістю заходу стала участь у ньому очевидця тих подій – доктора філологічних наук, іноземного члена Національної академії наук України Миколи Мушинки, який приїхав до Ужгорода разом із дружиною – Маґдою Мушинкою. Гість виступив із доповіддю «Відгук і результати «Празької весни» в українській громаді Пряшева».

До слова, попередньо захід анонсували як зустріч студентів із Любошем Юріком – автором книги «Рік довший ніж століття. Життєва історія Александра Дубчека». Однак автор не зміг приїхати, тож на зустрічі книгу представив видавець – директор ужгородського видавництва «TIMPANI» Ярослав Федишин. Він зауважив: «Ця книжка вийшла буквально два місяці тому. Вона присвячена  подіям 1968 року – «Празькій весні». Один із відомих авторів Словаччини – Любош Юрік, який пише фактову літературу, – зробив посвідчення життєвого шляху Александра Дубчека. Що цікаво: виклад не документальний, а в жанрі роману. Тож навіть за такий короткий час книга вже набула неабиякої популярності».

Слухачами на заході були студенти факультету історії та міжнародних відносин УжНУ. Наприкінці виступів доповідачі висловили молоді побажання досліджувати важливу історичну тему при написанні рефератів, курсових чи дипломних робіт. На завершення круглого столу присутні переглянули п’ятихвилинний документальний фільм про Александра Дубчека – відомого політичного діяча тих часів.

У підсумку роботи наукового форуму його учасники зійшлися на думці, що «Празька весна» 1968 року стала перспективним експериментом в історії людства, метою якого було поєднання найкращих досягнень соціалістичної та капіталістичної систем для побудови найкомфортнішого суспільства для людини. Придушення ж «Празької весни» 1968 року військами країн ОВД стало справжньою трагедією для чеського і словацького народів.

Події 1968 року в Чехословаччині знайшли свій відгомін і в Україні. Через «Празьку весну» 1968 р. в нашому суспільстві стала поступово утверджуватися ідея можливості реальних змін у тоталітарній радянській системі. Вона знайшла свій вияв у різноманітних формах прояву невдоволень: від відкритого засудження втручання у внутрішні справи Чехословаччини до поширення листівок та прокламацій. Після подій «Празької весни» 1968 р. український опозиційний рух поступово переорієнтувався на політичний та правозахисний напрямки.

Юлія Медюх, для Медіацентру УжНУ

16 березня 2018р.

Теги: круглий стіл, весна

НОВИНИ: Соціо

00:38
Позачергова сесія Іршавської райради відбудеться у міському парку
18:07
/ 7
Чергова нарада щодо нового сміттєзвалища відбулася в Ужгороді
16:48
9 квітня – позачергова сесія Ужгородської міської ради
16:33
На Закарпатті на соціальні потреби перерахували понад 1,1 млрд грн єдиного внеску
09:55
/ 1
В Ужгороді за новим маршрутом вул. В’ячеслава Чорновола-УжНУ курсуватимуть 2 автобуси
09:48
У Мукачеві почався онлайн прийом заявок на участь в проєкті Бюджет громадських ініціатив-2021
09:09
Понад 11 тисяч продуктових наборів отримають одинокі та літні закарпатці
17:05
Ужгородцям розповіли про автоматичне перепризначення державних соціальних допомог
17:04
Програма медичних гарантій стартувала у 45 медзакладах Закарпаття
15:40
/ 1
Три місяці 2020-го на Закарпатській митниці – 1,5 млрд грн до держбюджету
14:28
/ 2
Закарпатські заробітчани на карантині: сусіди – кращі контролери
11:29
/ 1
У Мукачівській ОТГ до завершення карантину скасували плату за навчання у мистецьких школах
11:26
Від торгівлі підакцизними товарами на Закарпатті до бюджету надійшло понад 43 млн гривень
00:18
/ 5
Інша хвора на COVID-19 жінка з Іршавщини - з Лисичева
17:44
/ 14
Суд у Львові поновив на посаді прокурора Закарпаття "люстрованого" Сидорчука із виплатою майже 1 млн грн
16:24
Заморозки наприкінці березня на Закарпатті знищили врожай абрикосів і персиків
14:32
На підприємствах і в організаціях Закарпаття в лютому було задіяно 149,3 тис осіб
13:35
На Закарпатті до місцевого бюджету перераховано понад 1,2 млрд грн податків та зборів
13:24
Мукачівцям пропонують платити за воду, не виходячи з дому
12:10
За I-ий квартал до бюджету Ужгорода надійшло понад 261 млн грн
11:24
На Закарпатті створено Антикризове об’єднання "Здоров’я і Життя"
10:48
Небайдужих закарпатців закликають здавати кров
09:31
Рахунки за електроенергію на Закарпатті контролери традиційно рознесуть споживачам
16:47
ФОТОФАКТ. З авто мукачівця "карантинно" зняли всі колеса
18:04
В Ужгороді волонтери роздали малозабезпеченим продуктові набори
» Всі новини