У Воловці дискутували противники та прихильники вітряків на Боржавському хребті. Вирішальне слово - за екологами та фахівцями (ФОТО)

Противники та прихильники зведення вітрової електростанції (ВЕС) на Боржавському хребті у середу, 28 лютого, висловися з на цю тему у Волівці.

У Воловці дискутували противники та прихильники вітряків на Боржавському хребті. Вирішальне слово - за екологами та фахівцями (ФОТО)

Словесні баталії між прихильниками та противниками згаданого будівництва близько години тривали під стінами головної адмінбудівлі Воловеччини.

Так, основними причинами спротиву щодо згаданого будівництва є ймовірні негативні наслідки щодо розвитку туризму, а також шкода, яка може бути заподіяна навколишньому середовищу внаслідок встановлення вітряків та знищення унікального екологічного ареалу в Карпатах. Крім того, спортсмени-парапланеристи звернулися до керівництва району із проханням знайти альтернативну територію для розташування ВЕС, в обхід Боржавського хребта, адже це чи не єдине місце в Україні, де є можливість займатися даним видом спорту. Водночас активісти зауважили на численних порушеннях, що стосуються даного питання.

Зокрема акцентували на порушеннях у площині гласності (проведення громадських слухань), земельному та правовому полі.  Разом з тим, представник інвестора Володимир Шмігельський озвучив ряд плюсів, які принесе району будівництво вітряків. З його слів, це і податки, які йтимуть до місцевого бюджету, адже підприємство зареєстроване у Воловці. Зокрема, тільки земельний податок приноситиме близько 1,5 млн. грн. на рік. Також, буде збудована виїзна дорога, якою зможуть користуватися усі бажаючі, а це, в свою чергу, сприятиме оживленню туризму як на Воловеччині так і в прилеглих районах. Крім того, інвестор бере на себе зобов'язання втілити власним коштом соціальний проект, (будівництво дит.садка, тощо) який саме – наразі вишукують.

"Ми готові йти на зустріч громаді, відкрито обговорювати з активістами, експертами та науковцями будь-які питання, що стосуються цього будівництва та, безперечно, враховувати їх думку. Чому наразі виник такий спротив я не розумію, адже в результаті райони матимуть від цього чимало плюсів. Крім того, маю запевнити, що доступ на Боржаву ніхто не обмежуватиме. Також зазначу, що будівництво не розпочнеться без висновків та заключень в тому числі й екологічної експертизи. Важливо, що в разі виявлення екологічною експертизою порушень чи виявлення науковцями катастрофічких наслідків для місцевої природи Європейський банк не надасть кредиту для цього будівництва", - зауважив представник інвестора Володимир Шмігельський.

Врешті всі бажаючі перемістилися в залу засідань, де в цей час проходив публічний звіт голови Воловецької районної державної адміністрації Валентини Рогової «Про підсумки діяльності Воловецької районної державної адміністрації у 2017 році».

Свою думку з приводу будівництва ВЕС під час засідання з приводу публічного звіту голови Воловецької РДА дали змогу висловити всім бажаючим, як прихильникам, так і противникам.  Серед присутніх у залі були й керівництво та представники депутатських корпусів Воловеччини та Міжгірщини, екологи, науковці, спортсмени, активісти, представники інвестора та місцеві жителі.

"Ми наразі є противниками цього будівництва, так як раптом, місяць тому, дізналися про це з інтернету. Тому що інформація щодо нього не була відкрита, не були належним чином проведені громадські слухання, не було гласності. І ми не підтримаємо будівництва вітряків допоки не будемо чітко розуміти що, де, як, чому і для чого. Такі рішення мають прийматися максимально прозоро і люди мають знати про всі плюси і мінуси подібних рішень", – заявив мешканець села Пилипець, депутат Міжгірської райради Тарас Шкирта.

Водночас, про ймовірні катастрофічні наслідки у площині екології та загроз природному середовищу розповів фаховий науковець Роман Кіш. З його слів, внаслідок будівництва вітряків на згаданому хребті буде назавжди втрачено унікальну аркто-альпійську рослинність, яка збереглася на цій ділянці Карпат. Крім того, над карпатським масивом проходить глобальний міграційний шлях птахів загальноєвропейського значення і зведення вітряків на хребті може призвести до зникнення в тому числі й рідкісних видів птахів, які мають тут зупинку під час перельоту. Разом з тим, науковець звернув увагу і на той факт, що будівництво ВЕС може призвести до руйнування так званих водоносних горизонтів.

"При укріпленні цих вітряків іде досить глибоке занурення в грунт. (7-10 метрів). Є велика загроза фрагментації водоносних горизонтів. Як ви знаєте, останні роки й так відбувається загальне висихання полонин і ви бачите, що водопостачання тут з кожним роком все менше і менше. Наразі приблизно третина потічків на Боржавах у другу половину літа функціонує. Будь-яке фрагментування і соляризація так званих водоносних горизонтів може мати непередбачувані наслідки не тільки для потічків, а йде мова і про лісові ділянки, зокрема йдеться про всихання лісів, і, безперечно, про обводненість річок... Враховуючи все зазначене, потрібно шукате для вітряків інше місце розташування", - зауважив науковець.

У той же час, голова постійної комісії районної ради з питань використання природних ресурсів та землі, лісового господарства, екологічної безпеки, соціального розвитку села та АПК  Олександр Соломко, в свою чергу  зауважив, що інвестор не прийшов просто так, що це держава сказала, що Боржавські полонини придатні для розвитку вітроенергетики. Втім, з його слів, розробники проекту готові йти на зустріч спортсменам-парапланеристам та перенести задля можливості їх діяльності 11 вітряків. Водночас він порівняв науковця з "вершником апокаліпсису", через те, що останній, нібито, переконує присутніх в неминучій природній катастрофі без заключень та остаточних висновків відповідної експертизи.

"Ми готові перенести не три вітряки, а одинадцять. Це, що стосується, Великий верх і гора Граб, те, що йде по межі між Пилипецькою, Березниківською, Ісківською і частиною Річківської сільрад – ми готові перенести. Вже вся робота по цьому проведена з інвестором. Ми готові, вглиб нашого району, чи Свалявського, де ледь не побилися за кількість вітряків. Значить дамо їм змогу розвиватися без нас. Тобто Пилипець залишиться єдиним місцем, і я, в якості заручника, також там буду літати... ", - зазначив Соломко.

Також голова райради Іван Лопіт запевнив присутніх, що окрім окрім затвердження депутатами районної ради нормативно грошової оцінки з даного питання жодних рішень наразі не приймалося. Також він зазначив, що це питання будівництва ВЕС не буде виноситись на порядок денний наступної сесії, яка відбудеться 6 березня.

"Немає ще ніяких ні погоджень, ні висновків, нічого. Єдине, що вони роблять, це вже другий місяць чи третій надходить рентна плата за землю на рахунки Воловецької селищної ради", - запевнив Іван Лопіт. 

За результатами дискусії зійшлися на тому, що останні крапки щодо прийняття даного рішення мають поставити експерти-екологи. Саме вони мають визначити чи загрози природному середовищу Боржави не перевищать економічні вигоди для громади району.

Деталі дискусії щодо будівництва вітряків на Боржавському хребті на - аудіо.


ДО ТЕМИ:

Вітряки на Боржаві: усе більше голосів проти (ФОТО)

01 березня 2018р.

Теги: вітряк, вітрогенератор, Боржавський хребет, Боржава, ВЕС

Коментарі

Народ 2018-03-03 / 21:41:56
Лим чекають чемодан грошей з Міжгіря. Аби нич не робити..

Іван Іванович 2018-03-02 / 09:30:49
Найти 100 причин оби нич не робити легше ніж одну щоб зробити! Коли турки складували асфальтний завод то усі гойкали ош Воловець через півроку повмерать увесь і ліпше би путя нормального сто років не було. Типирь жителі району і автомобілісти нарадуватися не можуть за дорогу, хотя її лише почали будувати. Кіть з розумом, та мош і дорогу і вітряки і ферми і заводи. Я підтримую позицію Пилипчан що їм не треба вітряків, най там не строять, і путь най там не строять, най строять лиш у Воловецькому районі. А у Міжгірському взагалі треба транспорт заборонити, бо то вихлопні гази, а дозволити лим на конях їздити. Від автомобілів більше шкоди як від вітряків.

уйко 2018-03-01 / 15:01:25
Так відкотів же немає.
Десять років тому один наш земляк із Киева пропонував побудувати на оглядову канатку у Волівці. Так з нього о просили 50 штук баксів.
Та нехай за відкати на голих задницях з гір катаються.

гуцул 2018-03-01 / 13:05:30


Тролінг. Коментар видалено. Адмін


Верховинець 2018-03-01 / 12:26:30
Постояться вітряки і Міжгіря буде в повній Жо**. То му шо всі туристи будуть ходити до вітряків. А великим плюсом буде те шо якшо дорогу поставлять до вітряків тоді можна буде інвесторам строїти канатну дорогу,що дуже прикриє міжгірський район. І воловець розквітне туристами , тут будуть усі умови залізна дорога поблизу, і не треба буде їхати в пилипець подобовець.
Я за вітряки треба піддержати !!!!

теж верховинець 2018-03-01 / 08:30:23
верховинець 2018-03-01 / 08:27:51
Воловецька керівна худоба догаздувалася, що піврайону виїхало на заробітки.
Вітряки їм екологію порушать, а десь те були коли протягом півтора десятка років ліс вирубали, якого на Воловеччині фактично не залишилося.
Найбільш дипресивний район, і найбільш тупі очільники. Міжгіря живе набагато краще і заможніше, по при те, що природні умови складніші та інфраструктура гірша.
А через Воловець проходить міжнародне залізничне та автосполучення, землі плодородні, а живуть як жеброта.
Прокуратура в Мукачеві, міліція в Сваляві, суд в Міжгірї, лікарню хочуть ліквідувати. То може Воловецький район ліквідувати, бо однієї райдержадміністрації недостатньо для функціонування районного центру як адміністративного утворення.
Ці бездарності без відкатів будуть усьому противитися.
Ніхто не зацікавлений у розвитку цього району, жоден із депутатів обласної ради не живе на території району.
Це не просто критика це крик душі.

НОВИНИ: Соціо

14:08
Під час перевірки у Берегівському лісгоспі виявили численні порушення
13:42
На Закарпатті пройшла Регіональна платформа з обговорення конституційних змін щодо місцевого самоврядування
13:36
В Ужгороді відбулися громадські слухання з обговорення містобудівної документації
12:38
/ 5
В Ужгороді звітувалися керівники 11 комунальних підприємств
12:26
/ 1
У лісах Ужгородщини порахували диких парнокопитних та хутрових
12:10
На Міжгірщині гірські рятувальники вчилися шукати людей у лавинах
11:54
На Тячівщині п'яний водій Audi, не впоравшись із керуванням, врізався в електроопору
11:33
/ 1
В Ужгороді із підприємцями обговорили застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі
11:15
/ 1
Мер Ужгорода Андріїв публічно звітуватиметься перед містянами
10:33
В УжНУ презентували книги про закарпатців-жертв політичних репресій
09:45
/ 1
В Ужгороді рекомендували зняти з обслуговування понад 50 морально та технічно застарілих автобусів
09:21
На Закарпатті водій мікроавтобуса спробував перетнути кордон, запхавши у перегородки вікон 320 пачок сигарет
09:17
Усі держлісгоспи Закарпаття за результатами діяльності 2019 року є прибутковими
02:17
ВІДЕОФАКТ. "Закарпатські" леви і тигри чудово почуваються у снігах Міжгірщини
01:28
Тячівська ОТГ посідає третє місце у рейтингу громад
18:18
/ 3
Маршрут поїзда Миколаїв-Івано-Франківськ буде продовжено до Рахова
18:05
Чопський прикордонний загін відсвяткує День частини
17:10
В Ужгороді відкриють креативний медіацентр для учнів міста
17:03
У "Паланку" в Мукачеві навесні на туристів чекає нова історична вистава
16:03
/ 1
У пункті пропуску "Ужгород" водій "Шкоди" з пасажиром залишили 57 пляшок алкоголю, 3 телевізори та ігрову приставку
13:33
У Мукачеві публічно представили інформацію про виконання бюджетних програм місцевого бюджету-2019
13:12
В Ужгороді презентують другий воркшоп "Втілити спонтанне, уявне" в рамках проєкту "Бібліотека єднає людей"
11:35
На Закарпатті станом на 1 лютого нараховувалося 5,3 тис безробітних
11:31
Мешканці сіл Закарпаття можуть вирішувати земельні питання у сільрадах
11:26
Сіль Солотвина, яку ще можна повернути
» Всі новини