В Ужгороді презентували альбом шаржів Адальберта Ерделі (ФОТО)

22 листопада в залі обласного художнього музею ім.Й.Бокшая представили "Шаржі" Адальберта Ерделі – це чергове видання, присвячене постаті визначного закарпатського митця, засновника крайової школи живопису, та, водночас, перше, що демонструє досі невідому для широкого загалу грань обдарування художника – його шаржевий доробок.

В Ужгороді презентували альбом шаржів Адальберта Ерделі (ФОТО)

Непересічна подія зацікавила багатьох творців і шанувальників прекрасного. Презентували ж альбом усі, хто так чи інакше долучився до його видання. Розпочала зустріч заступник начальника управління культури Закарпатської ОДА Ілдико Молнар, нагадавши, що торік громадськість відзначала 125-ліття від дня народження Адальберта Ерделі й, оскільки подібні ювілейні дати завжди стимулюють до глибшого вивчення та популяризації спадщини видатних діячів, було ініційовано низку цікавих проектів, деякі – і цього року. "Наймасштабніших можна виділити три: навесні відбулася презентація автобіографічного роману Адальберта Ерделі "IMEN" угорською мовою, що виданий за кошти меценатів, зараз побачив світ альбом "Шаржі" – завдяки підтримці управління культури облдержадміністрації, а незабаром, імовірно, вже всередині грудня, на нас чекає ще одна направду знакова і хвилююча мить – відкриття пам'ятника митцеві на його малій Батьківщині в селі Климовиця Іршавського району".

Щодо презентованого альбому, то це – далеко не перша книга про А.Ерделі на видавничій полиці Олександри Гаркуші. З її слів, шарж є дещо недооціненим жанром – хтось вважає його надто легковажним, несерйозним, а тим часом історія знає чимало прикладів, коли талант шаржиста міг як прославити художника, так і коштувати йому життя. Також видавець зізналася, що над книгою трудився чималий колектив фахівців, і якщо їхня робота не кидається у вічі – значить усе зроблено правильно й у центрі уваги читача, як це і повинно бути, сам Ерделі та ще одна неповторна грань його творчості.

Враженнями поділився і мистецтвознавець Михайло Сирохман: "Коли до мене звернулися з пропозицією написати передмову, я теж задумався – шаржі, ну що такого можна написати про шаржі? А все ж, коли передивляєшся ці роботи, мимоволі таки підпадаєш під певний уплив. Із тих усіх шаржів означено, названо на ім'я буквально кілька рисунків, і ти розумієш, який великий масив безсловесного, але збереженого в лініях Ужгорода, ужгородців, зафіксував Ерделі. Й ці всі лінії, ці обличчя промовляють до тебе – це одне з облич Ужгорода, якого вже немає. От саме це відчуття мене навело на думку. Бо про шарж як про жанр сказано все, а от про шаржі Ерделі – я написав, власне, те, що відчув". 

А в післямові своїми думками поділився ужгородець Михайло Мейсарош, який, спільно з видавцем Олександрою Гаркушею, є упорядником альбому й надав для видання шаржі з власної колекції. Інша частина репродукцій – роботи А.Ерделі з фондів Закарпатського обласного художнього музею ім.Й.Бокшая, що їх із нагоди презентації альбому експонували в залі. 

Схвально відгукнулися про альбом і, загалом, продовження спроб оцінити всю багатогранність і вагомість особистості Адальберта Ерделі – ректор Закарпатської академії мистецтв, професор Іван Небесник (науковий консультант видання), народний художник України, академік НАМУ Володимир Микита, а також заступник міського голови Ужгорода Олександр Білак і мистецтвознавець Людмила Біксей, яка модерувала захід. 

Творчу атмосферу презентації по-особливому доповнили камерний хор Ужгородського музичного коледжу ім.Д.Задора (керівник Н.Козачук) та студент цього ж вишу Адріан Ерп (клас викладача М.Сокач). Зокрема, у виконанні обдарованого молодого піаніста звучали твори Фридерика Шопена – улюбленого композитора Адальберта Ерделі, повідомили Закарпаття онлайн в управлінні культури Закарпатської ОДА.

23 листопада 2017р.

Теги: Ерделі, шарж, альбом

НОВИНИ: Культура

14:51
Закарпатці стали учасниками Міжнародного фольклорного фестивалю етнографічних регіонів України на Прикарпатті
14:46
Мукачівський хор хлопчиків та юнаків виступав на фестивалі духовної пісні в Словаччині
13:08
74-ий театральний сезон у Закарпатському облмуздрамтеатрі відкриє "Нічний вартівник і праля"
20:07
/ 1
В Ужгороді відбулася Всеукраїнська творча лабораторія "Хореографічне мистецтво Закарпаття"
00:37
В Ужгороді відбувся фестиваль гончарства
23:26
ФОТОФАКТ. У реформатській церкві Вишкова виявили унікальний розпис XIV ст.
15:47
/ 2
Свої художні роботи презентувала в Ужгороді викладачка англійської Ольга Янович
01:54
В Ужгороді відкрили виставку картин і шкіряних колажів
16:37
У Виноградові відкрили мистецьку виставку "Зв’язок поколінь"
23:27
На малій сцені Закарпатського драмтеатру відбувся допрем’єрний показ вистави
15:40
Другий фестиваль гончарства відбудеться цієї суботи у скансені в Ужгороді
09:57
На ювілейній виставці "Малий Лувер" в Ужгороді презентували 100 картин
22:18
Закарпатський народний хор презентував музичний фільм "Ой, на горі винобрання"
09:38
На Рахівщині відбувся видовищний хореографічний фестиваль ім. Волощука
23:52
Обласний театр у Хусті запрошує на прем’єру трагкомедії "Коматозники"
15:40
Закарпатський облмуздрамтеатр зустрічатиме глядачів у неділю виставою "Я чекаю на тебе, мій любий!.."
09:19
Книгу ромською про життя циган у Підвиноградові презентували на Закарпатті
22:58
В Ужгороді презентували виставку медитативного живопису
11:55
До Ужгорода з концертом завітає джазовий колектив Aramis із Сум
10:23
Мукачівський драматичний театр відкрив 73 театральний сезон трагікомедію "З днем народження, Генріх!"
10:20
В Ужгороді більше тижня тривав фестиваль старовинної музики "Фортеця Унг"
18:18
Концерт фортепіанного дуету з Мексики відбувся в Ужгороді
16:07
/ 1
30 робіт, присвячених Ужгороду, представили на огляд у скансені батько й син Климковичі та Василь Парій
15:41
В Ужгороді врочисто закрили фестиваль "Інтерлялька"
13:25
ФОТОФАКТ. Студентський оркестр музичного коледжу ім. Задора концертом привітав освітян із професійним святом
» Всі новини