Діамантове весілля відгуляло на Закарпатті подружжя Марти та Івана Мотринців. Вони бачили о.Августина Волошина і розмовляли з Вячеславом Чорноволом

"Щиро запрошуємо вас на наше діамантове весілля. Будемо вдячні, якщо розділите з нами незрівнянну життєву радість..." — Марта Михайлівна та Іван Федорович МОТРИНЦІ. Для багатьох мешканців села Дубове, що на Тячівщині, це запрошення стало приємною несподіванкою.

Діамантове весілля відгуляло на Закарпатті подружжя Марти та Івана Мотринців. Вони бачили о.Августина Волошина і розмовляли з Вячеславом Чорноволом

ВОНИ БАЧИЛИ АВГУСТИНА ВОЛОШИНА І РОЗМОВЛЯЛИ З ВЯЧЕСЛАВОМ ЧОРНОВОЛОМ...

«Життя прожити - не поле перейти!» -гласить народна мудрість. Старі Мотринці 60 життєвих літ ділять між собою успіхи і радощі, тривоги і невдачі. Як і всім верховинцям, їм довелося зазнати чужинського поневолення й гніту, а в 30-40-і роки минулого століття - боротися за правду і волю Срібної Землі в лавах загону Січових Стрільців Василя Шобея. «То був нелегкий час, - згадують Метриці. - Ми на все життя запам'ятали палкий і щирий виступ Президента Карпатської України Августина Волошина перед волелюбними закарпатцями на Хустському майдані 1939 року. З тих часів донині зберігаємо жовто-блакитні стрічки. Коли темної ночі мадярські гонве-ди-пір'янки прийшли нас заарештовувати, ми втекли через лісовий гущак на високий грунь полонини Апецької, де в буковому хлівчику вуйка Андрія переховувалися упродовж року. Це нас врятувало від арешту та вірної загибелі. Вічна і світла пам'ять нашим вірним побратимам-січовикам Юркові та Івану Кубинцям, Івану Веприку, Андрію Вурсті, Петру Країлу, Дмитрові Чен-дею, котрі полягли за національну ідею на Красному полі в нерівному бою проти чужинців у березні 1939 року.

Ми щасливі, що дожили до жаданої й омріяної незалежності Української держави. Милосердна Божа воля також дала нам змогу побачити своїх дітей, онуків та правнуків».

Марта та Іван Мотринці з теплотою згадують весняний день 1993 року, коли в їхню хату завітав голова Народного Руху України В'ячеслав Чорновіл. Він щиро подякував їм за незборимий дух, за те, що наближали волю і незалежність. Він нагородив ветеранів січовицького визвольного руху «Хрестами Слави» та залишив пам'ятний автограф.

Марта Михайлівна та Іван Федорович бережуть у шліфованій рамочці на стіні Подяку Президента України Віктора Ющенка за мужність у нелегкий період чужинського гноблення.

ЖИТТЯ ПОДАРУВАЛО ЇМ ЩАСЛИВУ СІМЕЙНУ ДОЛЮ...

У Івана Мотринця життя було дуже важким: уже 15-річним хлопчиком у руках тримав на ясінянських лісорозробках сокиру і ца-піну. Заробляв мізер - тих копійок вистачало хіба що на кілька хлібин та кусень овечого сиру. Весь інший заробіток забирали собі мадярські поневолювачі, котрі ешелонами вивозили з карпатських ґрунтів дорогоцінне «зелене золото». Іван не потрапив на фронти

Другоїсвітової війни, оскільки буковий кругляк переламав йому обидві ноги. Коли одужав, уже не зміг працювати на лісоповалі.

Як уперше побачив Марту, то всім серцем відчув: це - його справжня доля! Каро-ока, лагідна вдачею, чемна дівчина припала Іванові до душі. 1947 року вони стали на весільний рушничок.

У Марти життя також було несолодким: від світання до темноїночі трудилася у місцевих багатіїв. Тільки у післявоєнний період молоде подружжя зуміло власноруч звести невеличку, але затишну смерекову хату.

Ґаздиня подарувала Іванові троє синів та стільки ж донечок. Тепер батьки тішаться добрими невістками та працелюбними й майстровитими зятями, а також 18 онуками та 12 правнуками.

... Спогади. Вони безупинно нуртують у мудрих душах старих Мотринців. Тихого листопадового дня в їхній оселі, пишно одягнутій в оксамитовий зелений барвінок, за урочистими святковими столами зібралася дружна родина - близькі, друзі, знайомі, які розпочали діамантове весілля чудовими словами:

Стелися, зелений барвінку,

Низенько стелися,

Бо ті долі у єдину

Навіки злилися!


На очах 85-літнього Івана Федоровича та 83-річної Марти Михайлівни виблискували сльози вдячності. А за традицією лунало: «Гірко!»

Іван Костевич, Тячівщина, "ФЕСТ"
21 грудня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

13:03
/ 1
Ще 7 нових автобусів "Електронів" закуплять в Ужгороді
12:05
/ 1
На Закарпатті торік було зареєстровано 7 506 шлюбів і народилося 13 016 дітей
11:00
Закарпаття готове до переходу на другий етап послаблення карантину – МОЗ
10:54
КПП "Лужанка" й "Горонглаб" на Закарпатті відновлюють роботу
03:17
У Сумах на Алеї Слави відкрили пам'ятник колишньому командиру 128-ї окремої Закарпатської гірсько-штурмової бригади Є.Коростельову
18:05
До 1 липня в Ужгороді можна пропонувати претендентів на премію імені Петра Скунця
17:35
/ 2
В Ужгороді триває капремонт площі Петефі
15:40
На складання ЗНО на Закарпатті зареєструвалися 12 тисяч 834 учасники
15:06
/ 4
29 травня на Закарпатті вирішуватимуть щодо пом'якшення карантину, а з 1 червня запустять потяг Київ-Ужгород
14:00
"Зелений базар" в Ужгороді з 1 червня працюватиме щоденно
13:50
/ 1
У Мукачеві грошовими преміями нагородять учнів, які стали переможцями олімпіад
13:49
Фахівці центрів та бюро правової допомоги на Закарпатті допомагають учасникам АТО відстояти їхні права
10:07
Свалявський професійний будівельний ліцей торік збільшив свої доходи на 800 тис грн
09:35
500 звернень щодоби приймає диспетчерська служба екстреної допомоги на Закарпатті
00:56
/ 1
Опублікований урядом перспективний план формування територій громад Закарпатської області відрізняється від проекту, що збурив громади (ПЕРЕЛІК ОТГ)
18:10
Інклюзивна кондитерська-школа "Золоті серця Закарпаття" в Ужгороді відновила роботу після карантину
18:06
Чергове засідання щодо облаштування велоінфраструктури в місті відбулося в Ужгороді
16:57
У Закарпатській ОДА запрацювала електронна приймальня
15:08
/ 4
Як медреформа працює на Закарпатті. Історія лікарки-ФОПа з Ізи
14:37
У Мукачеві презентували електронну систему "Моя школа"
14:29
/ 8
На Закарпатті розробили мапу для інвесторів та інвестиційну "няню"
14:17
Підприємствами транспорту на Закарпатті у січні-квітні перевезено вантажів на 14,9% менше, ніж за аналогічний період торік
12:59
/ 2
Програму підготовки до продажу земельних ділянок погодили в Ужгороді
12:56
/ 3
В Ужгороді визначили "офіційну" зону відпочинку біля річки
12:11
/ 5
Аспірант-айтівець УжНУ розробив новий курс з інтелектуального аналізу тексту
» Всі новини