Ігор Олійник: Карпати — унікальна екосистема, яку маємо спільно берегти

У першій декаді грудня голова Івано-Франківської обласної ради Ігор Олійник як представник України в Конгресі місцевих і регіональних влад Ради Європи виступив на пленарному засіданні Комітету сталого розвитку в Страсбурзі. Доповідь стосувалася пропозицій щодо підготовки резолюції про екологічний стан Карпатських гір та шляхи його поліпшення.

Ігор Олійник
Ігор Олійник

— Ситуація в Карпатських горах, які називають «легені Європи», однаково турбує всіх, — зазначив Ігор Олійник,— адже екологічні проблеми давно несуть загрозу людству і природі всього Європейського континенту. Ці проблеми посилюються з кожним роком і не визнають кордонів.

Такий стан пояснюється тим, що протягом тривалого історичного періоду, зокрема в післявоєнні десятиліття, гірські території Карпат безжально експлуатували, тут проводили безсистемну масову рубку лісів, необррунтовано розробляли корисні копалини, вводили в дію екологічно шкідливі виробництва і технології. Недотримання правил користування водними ресурсами гірських рік призвели до надто серйозних наслідків, які проявились у порушенні екологічної стабільності, деградації гірських ландшафтів, зникненні багатьох видів флори і фауни.

Карпатський регіон особливо турбує забрудненість ціанідами важких металів водних артерій Європи — Тиси та Дунаю. До того ж частішають катастрофічні паводки, які завдають величезних матеріальних збитків, забирають людські життя, а селі несуть загрозу населеним пунктам тощо.

— У кожній країні Карпатського регіону є свої національні і регіональні програми збереження екологічної ситуації в горах, — продовжує Ігор Олійник. — Створено ряд міжнародних фондів, громадських формувань, прийнято десятки різноманітних документів, спрямованих на поліпшення екологічної ситуації в Карпатах. Проте ми реалісти і повинні визнати, що становище незадовільне. Вирішити проблеми можна лише спільними зусиллями всіх країн Карпатського регіону, всього європейського співтовариства, залучивши науковий, інтелектуальний потенціал, фінансові ресурси. Це питання повинно обговорюватись і вирішуватись на міжпарламентському та урядовому рівнях. Тим більше що Карпати — це унікальна екологічна система, яка забезпечує киснем мешканців значної частини Європи і є однією з основних кліматоутворювальних складових для Європейського континенту.

Водночас Ігор Олійник зазначив, що з ініціативи Михайла Кічковського (голови Закарпатської обласної ради, члена Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи) створена і діє група провідних екологів, які входять до Міжрегіональної асоціації «Карпатський єврорегіон». Від імені цієї групи надзвичайним і повноважним послам в Україні, всім державам Карпатського регіону скеровано звернення про підготовку матеріалів. Отримано не лише підтвердження про співпрацю, але й частину робочих матеріалів. Питання про екологічну ситуацію Карпат обговорено на зустрічах керівників прикордонних з Україною регіонів і досягнуто домовленості, що воно буде одним із пріоритетів їхньої співпраці.

Під час обговорення цього питання на засіданні Карпатського єврорегіону прийнято рішення про активну участь у підготовці матеріалів на розгляд Конгресу. Всім делегаціям Конгресу з держав Карпатського регіону направлено відповідні звернення.

Ініціативу з прийняття резолюції і рекомендацій щодо екології Карпат підтримала низка міжнародних наукових симпозіумів, присвячених розвиткові медицини, охорони довкілля, запровадження і використання технологій в експлуатації лісів, природних копалин, джерел цілющих і мінеральних вод. Також питання про прийняття резолюції і рекомендацій підтримано на засіданні Комітету з соціальної рівності в Швеції.

Ігор Олійник у своєму виступі закликав членів Комітету сталого розвитку в Страсбурзі підтримати ініціативу української делегації щодо підготовки проекту окремої резолюції «Про екологічний стан Карпатських гір і шляхи його зміцнення». Він вважає, що цей документ має стати моделлю, за якою можна буде проводити дослідження й інших гірських систем Європи. Ми також маємо вийти на створення Карпатської декларації, в якій слід визначити основні принципи збереження, стійкого розвитку гірських екосистем і обговорити їх на відповідній Міжнародній конференції Ради Європи.

Ігор Олійник запропонував членам Комітету підтримати ініціативу української сторони і включити підготовку резолюції, рекомендацій та конференції з цього питання в пріоритети Конгресу Ради Європи на 2009—2010 роки.

Наступне засідання Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи відбудеться 12—13 березня 2008 року в італійському місті Малаго.

Тамара Лейбюк, "Галичина"
21 грудня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

18:06
/ 2
На Закарпатті заради порятунку шпилькових від масового всихання мобілізували біологічних захисників природи
17:26
Флеш-арт до Міжнародного дня захисту дітей відбувся на Театральній в Ужгороді
17:18
71 автобус виїхав на маршрути Ужгорода
16:03
Дитсадки у Мукачеві запрацюють 9 червня
11:50
У Мукачеві провели майже півтисячі операцій із заміни суглобів
11:29
У Мукачеві відкриють школу батьківства, материнства та подружнього життя
11:12
На Закарпатті відновлено пропускні операції у пунктах пропуску "Малий Березний" і "Малі Селменці"
02:59
Закарпатець скинув 37 кг ваги і відкрив клуб здорового способу життя у Мукачеві
01:03
З понеділка Мукачево також запускає громадський транспорт
00:14
/ 4
Компромісом, що дозволив розблокувати КПП "Тиса", стало мито 55 центів за кілограм "італійської" посилки
19:17
/ 4
КПП "Тиса" блокували перевізники з "подрібненими" партіями товару - голова Закарпатської ОДА
15:18
/ 12
КПП "Тиса" тимчасово розблоковано, на місці перебуває голова Закарпатської ОДА - ЗМІ
14:13
/ 8
Держприкордонслужба опублікувала світлини і відео з заблокованого КПП "Тиса" на Закарпатті
13:13
/ 12
На КПП "Тиса" авто прикордонників виштовхали на узбіччя
11:45
/ 10
Перевізники заблокували КПП "Тиса"
02:33
"Укрзалізниця" відкрила продаж квитків до Ужгорода
02:03
З понеділка в Ужгороді почнуть їздити муніципальні автобуси (ГРАФІК РУХУ)
01:47
/ 7
Під тиском ЗМІ закарпатські чиновники скасували тендер і купують респіратори в 4 рази дешевше
14:04
/ 2
На вечір суботи та у ніч проти неділі на Закарпатті прогнозують грози зі зливами, шквальним вітром, градом і мокрим снігом
13:56
/ 2
На Закарпатті відкривають пункти пропуску на кордонах зі Словаччиною
10:47
/ 2
На Закарпатті через йододефіцит у 4 рази більше захворювань щитовидної залози, ніж в інших областях країни
10:27
/ 5
На Міжгірщині пройшла конференція щодо розвитку туризму
10:16
/ 3
"Велике будівництво" триває на Закарпатті
09:36
За безпекою дорожнього руху на Закарпатті слідкуватимуть додаткові патрулі
02:34
/ 11
В Ужгороді на погоджувальній комісії по "Кірпічці" громадськість відстояла додатковий шмат території майбутнього парку від забудови
» Всі новини