Закарпаття серед регіонів України, де найменше хворих на ВІЛ-СНІД

Подолання епідемії ВІЛ/СНІДу стало світовою соціальною проблемою і вимагає консолідації зусиль медицини, громадськості та кожної людини зокрема. Несподіваний вияв ВІЛ-інфекції на початку 80-х років XX ст. змусив людство вступити в нову еру - еру СНІДу. В історії є багато прикладів епідемій важких хвороб, які поборола медицина, однак синдром набутого імунного дефіциту (СНІД) - унікальне явище. Усім відомо, що недуга може поразити кожного, але її можна уникнути. Проте з кожним роком вірус продовжує вражати все більше людей в усіх країнах..

В Україні для протидії епідемії ВІЛ/СНІДу консолідована робота державних, міжнародних і громадських організацій. У складі МОЗ України працює Комітет з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним хворобам як урядовий орган державного управління.


Відповідно до переліку затверджених заходів та обсягу фінансування реалізовується п’ята Національна програма забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, допомоги та лікування ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2004 – 2008 роки (далі – Національна програма). Зміни до діючої Національної програми (затверджені Постановою КМУ від 08.11.2007) спрямовують комплекс заходів з профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу на робочих місцях, навчальних закладах та соціального захисту працівників, у тому числі людей, які живуть з ВІЛ /СНІДом.


У цьому році в Україні вперше за роки епідемії ВІЛ/СНІДу число зареєстрованих хворих на СНІД зменшилось у порівняні з аналогічним періодом 2006 р. (за даними 10 місяців). Також спостерігається зниження показника захворюваності на СНІД з розрахунку на 100 тис. населення.  За період 2003-2006 рр. знижуються темпи приросту показника загальної смертності від СНІД.


Завдяки реалізації Програми профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини (з 2001 р. в межах Національної програми) втричі, до 7-10 %, зменшилось число дітей з вродженою ВІЛ-інфекцією. Програма дозволила здійснювати дворазове тестування всіх вагітних, проведення медикаментозної профілактики під час вагітності та пологів, забезпечити новонароджених молочними сумішами.


З метою забезпечення ефективності діагностики та лікування захворювання усі центри боротьби зі СНІДом забезпечені якісними тест-системами та медикаментами. У системі Служби крові України вся донорська кров проходить обов’язкове тестування на ВІЛ-інфекцію, що призупинило випадки ВІЛ-інфікування через кров. 


"В проекті бюджету на 2008 рік на Національну програму МОЗ передбачено 204 млн. гривень. Окрім того, будуть виділені кошти іншим міністерствам, які співпрацюють у боротьбі з цією епідемією, а саме Міносвіти, МВС, Департаменту з виконання покарань тощо. Тобто консолідований бюджет буде більший, а якщо порахувати ще й кошти місцевих бюджетів на подолання СНІДу, то ця цифра наближатиметься до 1 млрд гривень. Це серйозна державна підтримка "- сказав заступник міністра Валерій Івасюк.


Поширення ВІЛ-інфекції все ще пов’язано з соціальними чинниками - розвитком ін’єкційної наркоманії, високим рівнем інфікованості серед жінок секс-бізнесу, у місцях позбавлення волі. Найбільша кількість  ВІЛ-інфікованих відноситься до вікової групи 20-39 років, постійно також  зростає частка підлітків 15-17 років. Однак, питома вага  ВІЛ-інфікованих мешканців міст дещо зменшилася у 2006 р. у порівнянні з 2005 р. - з 82,9 %  до 79,5 %. однак мешканців сіл збільшилася –   з 17,1  до 20,5 %. Неблагополучна ситуація відзначається в областях центральної України та м. Севастополі. Низький рівень захворюваності на ВІЛ-інфекцію залишається у західному регіоні (Закарпатська, Івано-Франківська, Тернопільська, Чернівецька).


Спостерігається  зростання поширення ВІЛ серед жінок фертильного віку, в тому числі вагітних,  а від так - росту числа дітей, народжених ними. Вірус все більше поражає людей, які не входять у групи ризику.


Підтримка людей, які вже стали ВІЛ-інфікованими, попередження нових захворювань і пропагування здорового способу життя – основні засоби запобігання розповсюдженню інфекції. Мало людей у нашій країні, навіть ВІЛ-позитивних, знають про те, що необхідно робити, щоб ВІЛ не перейшов у СНІД.


Хвороба, котра насамперед випливає із поведінки, заставляє кожного повернутись до одвічних цінностей – людяності, мудрості та відповідальності щодо життя свого та тих, хто прийде після нас. Тому для вирішенням складної глобальної проблеми подолання ВІЛ/СНІДу важливе значення має також мобілізація населення і громад.


Необхідно впровадження широкої та якісної освітньо-пропагандистської кампанії, як одного з найважливіших компонентів первинної профілактики – запобігання інфікування ВІЛ, формування толерантного ставлення до людей, що живуть з ВІЛ/СНІДом, розуміння та підтримки всього спектру дій суспільства у боротьбі з епідемією ВІЛ/СНІДу


Саме на рівні родин за підтримки громадських груп та ЗМІ можна реально допомогти людям знизити ступінь ураження ВІЛ-інфекцією. Це основне питання профілактики загрози епідемії. Обов’язок кожного – сприйняти цю складну проблему суспільства як свою особисту. 

Прес-служба МОЗ України
30 листопада 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

02:37
Українська сторона погодила текст угоди про пункт пропуску Біла Церква - Сігету Мармацієй
02:19
Програму розвитку регіону українських Карпат на 2020-2022 рр фінансуватимуть. Уряд прийняв постанову
00:50
Коледж мистецтв в Ужгороді "технічно" опинився перед загрозою ліквідації
22:20
/ 6
Канцідайло вже не очільник поліції Закарпаття
18:00
/ 7
У Боздоському парку в Ужгороді невідомі вирубали два десятки дерев
17:47
Депутати Закарпаття зазначають катастрофічну нестачу коштів у фінансуванні медзакладів краю
17:02
Працівникам УжНУ підвищать зарплати: виш отримав додаткове фінансування
16:55
В Ужгороді реалізовують молодіжні проєкти соціальної дії
16:32
Власники та користувачі землі на Закарпатті сплатили понад 30 млн грн податку
15:35
Торік населення Закарпаття скоротилося на 3011 осіб і на 1 січня 2020-го становило майже 1 млн 254 тис людей
13:15
Закарпатська академія мистецтв із січня – без зарплат
13:05
/ 1
Утворено Раду арбітражних керуючих Закарпатської області та обрано її керівника
10:33
Зупинений на Рахівщині вночі мотоцикліст сам зізнався, що вживав алкоголь, але від медосвідування відмовився
09:15
Завдяки спеціальній станції в Мукачеві всі охочі можуть отримати інформацію про якість повітря
04:01
/ 1
В Ужгороді пропонують худнути і покращувати здоров'я, водночас заробляючи
02:50
ХХІІ Всеукраїнський турнір юних істориків відбудеться в Ужгороді
17:00
/ 3
Законопроєкт про криміналізацію контрабанди завершать за кілька тижнів – Нефьодов
16:33
/ 2
В Ужгороді відбувся мітинг-реквієм зі вшануванням військовослужбовців, що захищали Дебальцівський плацдарм
16:16
/ 5
Частину валідаторів у комунальних автобусах Ужгорода можуть тимчасово вимкнути
14:30
/ 3
Закарпатський хірург, військовий медик Олександр Данилюк упорядкував книгу спогадів про бої за Дебальцеве
14:19
/ 1
В Ужгороді презентують видання відомих дослідників
13:21
/ 2
У річницю Дебальцевської битви в Мукачеві вшанували пам'ять полеглих героїв
12:27
Проєкт Стратегії розвитку Мукачівської ОТГ до 2027 року схвалили на виконкомі
12:23
У Мукачеві передбачили 2 млн грн на рік на лікування містян в інституті ім. Амосова
11:34
У Мукачеві демонтують 106 об’єктів зовнішньої реклами
» Всі новини