В Ужгороді засідала комісія істориків України та Словаччини

У п’ятницю, 1 липня, в Ужгороді розпочала роботу Міжнародна конференція «Україна і Словаччина на початку Другої світової війни: міфи, реалії, пам'ять», організована Інститутом історії України Національної академії наук України, Ужгородським національним університетом, Національною спілкою краєзнавців України та Комісією істориків України і Словаччини.

В Ужгороді засідала комісія істориків України та Словаччини

У її роботі беруть участь науковці-історики з Києва, Ужгорода, Братислави та Пряшева.

Відкриваючи наукове зібрання член-кореспондент НАН України Степан Віднянський загострив увагу присутніх на особливій актуальності даної теми в сьогоднішніх умовах, коли Україна потерпає від військової агресії свого східного сусіда.

«У наш непростий час Словаччина є для України не лише добрим сусідом, з яким у нас ніколи не було жодних конфліктів, жодних трагічних сторінок, але й надійним прагматичним партнером, який забезпечує нам левову частку надходжень газу, що дає нам змогу вибудовувати власну енергетичну незалежність», - зауважила проректор УжНУ, доктор політичних наук Мирослава Лендьел.

У вітальному слові Генеральний консул Словаччини в Ужгороді Янка Буріанова наголосила, що її країна кровно зацікавлена мати на своїх східних рубежах великого, успішного, сильного і стабільного сусіда, котрий би здійснював свій успішний розвиток у складі об’єднаної Європи, як це свого часу успішно зробила Словаччина.

Про важливість аргументованого, не заполітизованого і не заангажованого погляду на маловідомі сторінки нашої спільної історії, що опираються як на нові архівні матеріали, так і на спогади безпосередніх учасників тих подій, а надто сьогодні, коли наша держава дає відсіч російській агресії на сході України, промовляли декан історичного факультету УжНУ доцент Володимир Фенич, заступник директора Інституту історії України НАНУ, член-кореспондент НАН України Геннадій Боряк, провідний науковий співробітник Інституту суспільних наук Словацької академії наук, співголова  Комісії істориків України і Словаччини Мар’ян Гайдош.

Завідувач кафедри Київського національного економічного університету ім. В.Гетьмана, багатолітній дослідник історії Закарпаття професор Станіслав Аржевітін наголосив, що настав час, коли на історію Другої світової війни слід дивитися через українську призму, з врахуванням тих подій, які передували її офіційному початку і буде переконувати наукове товариство дійти згоди у тім, що Друга світова війна на етнічних українських землях розпочалася саме на теренах Срібної землі.

З доповідями на конференції у перший день її роботи виступили українські та словацькі науковці -  член-кореспонденти НАН України С. Віднянський і Г.Боряк, доценти Станіслав Конєчни, Мар’ян Гайдош, І.Ліхтей, І.Шніцер, Любиця Гарбульова, професори О.Лисенко, Мирослав Даніш, С. Аржевітін, Р.Офіцинський, доценти І.Боровець, М.Делеган, В.Грицюк, старший науковий співробітник Т.Пастушенко. Мова йшла про суспільно-політичну ситуацію у Європі та на Закарпатті перед Другою світовою війною, тогочасну центральноєвропейську кризу, дипломатичний дискурс радянсько-словацьких стосунків, місце і роль Підкарпатської Русі в історії Чехословаччини, новий документальний погляд на історію Карпатської України, український чинник Другої світової війни, а також було представлено спогади мешканців Закарпаття про початок Другої світової на матеріалах інтерв’ю з Центру усної історії КНУ ім. Т.Шевченка.

У суботу, 2 липня, науковці двох країн обговорюватимуть актуальні проблеми і нові міфи в сучасній українській і словацькій історіографії та зосередяться на перспективах розвитку міжнародного співробітництва.

Василь Ільницький, "День"

02 липня 2016р.

Теги: Словаччина, міфи, історіографія

НОВИНИ: Соціо

01:22
/ 3
На фестивалі млинців в Ужгороді учасники змагалися за "Золоту палачінтовку"
00:37
/ 8
У Мукачеві також вшанували пам'ять "афганців"
14:09
Понад пів мільйона гривень зібрали цьогоріч в рамках акції "Серце до серця" на Закарпатті
13:36
/ 6
В Ужгороді відбулися урочистості до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та річниці виведення військ із Афганістану
12:03
У Виноградові розробляють Стратегію розвитку міста та Виноградівської міської ОТГ
09:52
Майже 700 тисяч гривень виділили в Ужгороді для забезпечення містян інсуліном
09:44
У Мукачеві відкрили нову амбулаторію медичного центру "Сім’я"
21:30
/ 3
Слово про Семена Панька
15:13
ФОТОФАКТ. В обласному центрі стартувала "Ужгородська палачінта"
15:05
У центрі Ужгорода вітали з Днем Валентина
12:16
/ 1
В Ужгороді провели громадські слухання з обговорення містобудівної документації
09:49
/ 3
Два фестивалі млинців стартують сьогодні в Ужгороді
09:47
/ 6
В Ужгороді дискутували, чи варто вживати фемінітиви
01:51
/ 6
Найпопулярнішим рейсом Укрзалізниці в 2019-му був поїзд Ужгород - Лисичанськ
18:09
З понеділка у закладах освіти Мукачева відновлюється навчання
16:49
В Ужгороді за 11,5 млн грн відремонтують фасад СБУ та сквер Героїв Майдану
16:38
Ще на тиждень продовжили карантин у школах Чопа
16:04
/ 6
В Ужгороді ізолювали громадянина Китаю, що самостійно звернувся до інфекційної лікарні
15:53
/ 1
В Ужгороді перевіряли, як водії реагують на спецсигнали поліцейських та "Швидкої"
15:38
У ЦНАПі Мукачева вже надають понад 300 адмінпослуг
15:10
Ужгородські школярі ще тиждень перебуватимуть на карантині
12:57
/ 8
У напрямку Закарпаття курсуватимуть два нових поїзди: Херсон-Ужгород та Миколаїв-Рахів
12:48
Із 17 лютого у Берегові відновлюється навчальний процес у школах
12:45
/ 3
На Закарпатті, попри епідемію туберкульозу, збираються закривати тубдиспансери
12:35
Понад 10,6 млн грн податку на нерухомість сплачено до місцевих бюджетів Закарпаття
» Всі новини