В Ужгороді засідала комісія істориків України та Словаччини

У п’ятницю, 1 липня, в Ужгороді розпочала роботу Міжнародна конференція «Україна і Словаччина на початку Другої світової війни: міфи, реалії, пам'ять», організована Інститутом історії України Національної академії наук України, Ужгородським національним університетом, Національною спілкою краєзнавців України та Комісією істориків України і Словаччини.

В Ужгороді засідала комісія істориків України та Словаччини

У її роботі беруть участь науковці-історики з Києва, Ужгорода, Братислави та Пряшева.

Відкриваючи наукове зібрання член-кореспондент НАН України Степан Віднянський загострив увагу присутніх на особливій актуальності даної теми в сьогоднішніх умовах, коли Україна потерпає від військової агресії свого східного сусіда.

«У наш непростий час Словаччина є для України не лише добрим сусідом, з яким у нас ніколи не було жодних конфліктів, жодних трагічних сторінок, але й надійним прагматичним партнером, який забезпечує нам левову частку надходжень газу, що дає нам змогу вибудовувати власну енергетичну незалежність», - зауважила проректор УжНУ, доктор політичних наук Мирослава Лендьел.

У вітальному слові Генеральний консул Словаччини в Ужгороді Янка Буріанова наголосила, що її країна кровно зацікавлена мати на своїх східних рубежах великого, успішного, сильного і стабільного сусіда, котрий би здійснював свій успішний розвиток у складі об’єднаної Європи, як це свого часу успішно зробила Словаччина.

Про важливість аргументованого, не заполітизованого і не заангажованого погляду на маловідомі сторінки нашої спільної історії, що опираються як на нові архівні матеріали, так і на спогади безпосередніх учасників тих подій, а надто сьогодні, коли наша держава дає відсіч російській агресії на сході України, промовляли декан історичного факультету УжНУ доцент Володимир Фенич, заступник директора Інституту історії України НАНУ, член-кореспондент НАН України Геннадій Боряк, провідний науковий співробітник Інституту суспільних наук Словацької академії наук, співголова  Комісії істориків України і Словаччини Мар’ян Гайдош.

Завідувач кафедри Київського національного економічного університету ім. В.Гетьмана, багатолітній дослідник історії Закарпаття професор Станіслав Аржевітін наголосив, що настав час, коли на історію Другої світової війни слід дивитися через українську призму, з врахуванням тих подій, які передували її офіційному початку і буде переконувати наукове товариство дійти згоди у тім, що Друга світова війна на етнічних українських землях розпочалася саме на теренах Срібної землі.

З доповідями на конференції у перший день її роботи виступили українські та словацькі науковці -  член-кореспонденти НАН України С. Віднянський і Г.Боряк, доценти Станіслав Конєчни, Мар’ян Гайдош, І.Ліхтей, І.Шніцер, Любиця Гарбульова, професори О.Лисенко, Мирослав Даніш, С. Аржевітін, Р.Офіцинський, доценти І.Боровець, М.Делеган, В.Грицюк, старший науковий співробітник Т.Пастушенко. Мова йшла про суспільно-політичну ситуацію у Європі та на Закарпатті перед Другою світовою війною, тогочасну центральноєвропейську кризу, дипломатичний дискурс радянсько-словацьких стосунків, місце і роль Підкарпатської Русі в історії Чехословаччини, новий документальний погляд на історію Карпатської України, український чинник Другої світової війни, а також було представлено спогади мешканців Закарпаття про початок Другої світової на матеріалах інтерв’ю з Центру усної історії КНУ ім. Т.Шевченка.

У суботу, 2 липня, науковці двох країн обговорюватимуть актуальні проблеми і нові міфи в сучасній українській і словацькій історіографії та зосередяться на перспективах розвитку міжнародного співробітництва.

Василь Ільницький, "День"

02 липня 2016р.

Теги: Словаччина, міфи, історіографія

НОВИНИ: Соціо

18:07
З огляду на сильні дощі на Закарпатті підвищаться рівні води в річках
15:46
Аспірант біологічного факультету спільно із закордонними науковцями досліджує букові деревні "водойми"
15:35
У Рахові запрацював унікальний музей гуцульської бриндзі
15:20
/ 1
В Ужгороді тривають громадські обговорення щодо перейменування однієї з вулиць на честь єпископа Мілана Шашік
14:12
/ 3
В Ужгороді облаштовують автобусні зупинки
13:18
Понад 600 безробітних з інвалідністю скористались послугами Закарпатської служби зайнятості
11:21
/ 1
На Берегівщині повернули в державну власність землі вартістю близько 2 млн грн
11:19
До 30-річчя Міжнародних спортивних ігор школярів в Ужгороді випустили фотобуклет
10:50
/ 1
Закарпатська митниця наблизилися до мільярдного надходження до Держбюджету
10:49
Незаконний вивіз двох малих дітей попередили на Закарпатті
10:28
"Щасливі діти" в Ужгороді презентуватимуть проєкт і роздаватимуть подарунки
09:49
В Ужгороді за участі міжнародних експертів говорили про розвиток відносин України та країн Центральної Європи на тлі гібридної війни
03:04
На МП "Ужгород" виявили вантаж на 100 тис. євро при задекларованих 35 тис.
01:35
У справі скасування "екологічного" висновку щодо ВЕС на Боржаві суд оголосив перерву до 20 жовтня
18:33
Іршавський історико-краєзнавчий музей отримав звання зразкового
18:27
/ 2
На Закарпатті ведмедів Синевира лікують та підгодовують перед настанням холоду
13:19
/ 3
На Закарпатті на серцево-судинні захворювання хворіють 630 тисяч краян
12:14
/ 1
До місцевих бюджетів Закарпаття надійшло 3,8 млн грн туристичного збору
11:38
/ 3
В Ужгороді вшанували пам'ять загиблих у Бабиному Яру
10:22
/ 1
У школах Мукачева запровадили електронну систему "Моя школа"
03:41
Близько 2 тисяч закарпатців звернулися за електронними трудовими книжками
03:38
/ 2
Закарпаття останнє в рейтингу областей за результатами ЗНО
01:54
/ 29
Керівник Закарпатської обласної прокуратури представив колективу своїх заступників
01:06
/ 3
Три села закарпатської Міжгірщини повстали проти варварської вирубки лісу
17:48
Злочини проти закарпатських журналістів: справи «виснуть» у судах
» Всі новини