В Ужгороді відкриють виставку робіт священика й фотографа Миколи Аврелія Керестені

Відкриття фотовиставки за ініціативи Спілки фотохудожників Закарпаття відбудеться 4 вересня в обласному краєзнавчому музеї, повідомив Закарпаття онлайн голова Спілки Володимир Ньорба.

В Ужгороді відкриють виставку робіт священика й фотографа Миколи Аврелія Керестені

Священик і фотограф Mикола Аврелій Керестені народився 24 червня 1910 року в селі Королево. Закінчив гімназію в Береговому та теологічну гімназію в Ужгороді та Пряшеві. Висвячений в Ужгородському Хрестовоздвиженському кафедральному соборі 28 липня 1935 року. Службу розпочав у селі Звала. У 1938 – 1950 роках служив капеланом в Гуменному, з якого регулярно, аж до 1950 року, добирався до села Сопковці, що взимку було дуже не просто.

Проводив Маріянську конрегацію греко-католиків в Гуменному та багато часу присвячував молоді. Вчив їх співати старослов’янські пісні, молитися тa, в скромному капеланському будиночку, репетирував з ними театральні спектаклі. Часто риболовив разом з ними на річках Лаборець та Ціроха. Великим його захопленням була фотографія. М.А. Керестені був членом фотогуртка при Клубі словацьких туристів і лижників, активно брав участь у різних змаганнях та виставках.  

У грудні 1943 р. ,в Гуменному, була організована Перша фотовиставка словацьких фотоаматорів, у якій Mикола Аврелій Керестені взяв активну участь. Пізніше його фотороботи експонувалися також на виставках у Спишській Новій Всі, Кежмарку, Банській Бистриці, Братиславі.

Високою оцінкою його копіткої роботи у царині фотографії стала нагорода «Золоте яблуко» на фотовиставці у Франції. Успіхи його виставкової діяльності оцінили редакції часописів, зокрема Місія. Саме фотографії М.А. Керестені були вибрані для оформлення чергового календаря.

Теми митець знаходив у своєму найближчому оточенні. Так, у спадок нащадкам, залишилися пейзажні фотографії межиріччя  Лаборця й Цірохи, портрети мешканців Гуменного, Гажина, Сопковців, Кудловців, Камениці. Часто  він фотографував дітей та молодь, яким присвячував левову частку свого часу.  

Репресивна машина комуністично-радянського режиму не зламала міцного духом М.А. Керестені. Він залишився вірним греко-католицькій церкві, навідріз відмовившись перейти у православ’я.  Його інтернували на примусові роботи до концтабору в  Новаки(1950), звідки був переміщений до Глоговця, а пізніше до табору в Пензіку  і монастиря в  Подолинцях. Пізніше, ліквідувавши монастир,  20. 11. 1951, його виселили до Турнова (Чехія), де викормлював на фермі  худобу.  Під час роботи «випадково» впав до вигрібної ями, в результаті чого зазнав серйозних ушкоджень голови. Його прооперували, але проблеми зі здоров'ям залишилися на все життя.  

Пізніше Микола А. Керестені працював робітником мотузкової фабрики в Турнові, а востаннє – на хімічних комбінатах міста Литвинов, де отримав виробничу травму хребта.  Відійшов за межу М.А. Керестені в  м.Литвинов  25 січня 1969 року.

Миколу А. Керестені пам’ятають як людину з добрим і ласкавим серцем, готовим завжди й кожному допомогти і порадити. Жоден нужденний бідака не відійшов від його дверей  з порожніми руками, кожному був готовий віддати останнє. Він врятував також багато жидівських родин. У нього переховувалися родини Якубовича і Ровта.

Нинішня виставка фотографій М.А.Керестені представлена Йосипом Климчаком, родині якого перед своїм примусовим виселенням з Гуменного  заповів свою колекцію Лицар Духу.

 
02 вересня 2015р.

Теги: Керестені, виставка, священик, фотограф

НОВИНИ: Культура

10:01
Полювання на сина
10:29
На Закарпаття з нагоди 250-ї річниці з дня народження Бетховена завітав скрипаль Ігор Муравйов
00:52
Виставка "Графічне Закарпаття" відкрилась у галереї "Ужгород"
03:39
/ 2
В угорському консульстві в Берегові відкрилася персональна виставка художника Аттіли Коприви
17:09
/ 1
Спілка художників "Арт-Свалява" відзначила 10-річчя
17:07
Піаністка з Угорщини провела майстер-клас в Ужгороді
10:48
В Ужгороді дискутуватимуть про переклади художньої літератури на Закарпатті
16:47
/ 1
"Мелодії сердець" сестер Гаврилко лунали в Ужгороді
09:39
"Закарпатські візерунки" у піснях і танцях розкажуть в Ужгороді про те, як "На схилах Карпат"
10:57
Виставку графіки відкрили у Виноградові
10:06
/ 1
В Ужгороді відзначили 100-річчя від дня народження Семена Панька
03:16
В Ужгороді відбулася презентація "Зради" Наталії Дурунди
10:39
Симфонічний оркестр обласної філармонії разом зі скрипалем і диригентом Ігорем Муравйовим зіграють в Ужгороді Beethoven-а
13:55
/ 2
Львівська Опера на День Св. Валентина привезе в Ужгород "Лускунчика"
01:36
Виставку робіт Володимира Павлишина відкрили в Ужгороді
10:36
У "Паланку" в Мукачеві можна оглянути "Творчі рефлексії" митця з Володимир-Волинського Павла Юрчука
01:32
У Братиславі відкрилася масштабна виставка закарпатських художників
11:23
/ 1
У Хусті прем'єрно покажуть виставу про легендарного опришка Пинтю
10:23
Концертні "Мелодії сердець" сестер Гаврилко співоче линутимуть в Ужгороді до Дня всіх закоханих
17:50
Концерт пам'яті народної артистки України Етелли Чуприк відбувся в Ужгороді
17:48
/ 3
Виставку світлин румунського фотографа Лайоша Нодя презентували в Ужгороді
10:07
В Ужгороді презентують новий роман Наталії Дурунди "Зрада"
13:06
/ 2
У Рахові презентували "Думаю в стовпчик" Оксани Йонаш-Тодер та "Моєї музики акорд…" Михайла Томашука
11:27
В Ужгороді буде Romantic від Олександра Садварія
19:18
А у вашому місті відбувся вернісаж?
» Всі новини