В Ужгороді влада послідовно демонструє нездатність до вирішення проблеми належного функціонування громадського транспорту – громадськість і перевізники

В Ужгороді влада вкотре демонструє свою некомпетентність та нездатність до проведення грунтовного аналізу проблеми належного функціонування громадського транспорту та підготовки чіткого, обгрунтованого та зрозумілого громаді рішення з цього приводу. Такий висновок можна зробити, проаналізувавши аргументи обох сторін, дотичних до цієї проблеми - громадськості і перевізників.

В Ужгороді влада послідовно демонструє нездатність до вирішення проблеми належного функціонування громадського транспорту – громадськість і перевізники

Громадські правозахисники Віталій Грегор та Наталія Майстренко:

У середу, 29 липня, виконком Ужгородської міської ради планує розглянути на своєму засіданні питання підвищення тарифу на міські пасажирські перевезення до 4 гривень. У березні цього року міська влада Ужгорода вже ініціювала це питання, однак мешканцями міста, представниками громадськості та нами, активістами, були надані критичні зауваження щодо недопустимості подібних дій.

Адже, щодня, після кожного біцяного після підняття тарифу «покращення» якості, мешканці міста та його гості стикаються в міських «маршрутках» з практично повною  відсутністю якісного сервісу, що порушує не лише всі можливі законодавчі, а й моральні критерії у цій суспільно значимій сфери обслуговування.

Мова йде не тільки про явно застарілий та, в багатьох випадках, «аварійний» автопарк, відсутність його елементарного щоденного прибирання, грубе порушенням графіку руху, особливо в години «пік» та вечірній час, а досить часто маємо і взагалі небезпечні для свого здоров’я умови руху при класичних для Ужгорода перевезеннях в режимі „переповнений”. Відсутність проїзних квитків для мешканців Ужгорода – це також загальновідомий звичний факт, однак це є не тільки недопустимо в силу приписів чинного законодавства, а й позбавляє гарантій на відшкодування втрат у разі аварії чи інших порушеннях при перевезенні.

Так, звісно, збільшення вартості паливно-мастильних матеріалів та автомобільних комплектуючих є підставою для перегляду тарифів, однак  виключно за умови забезпечення отримання населенням міста більш якісних послуг з перевезення пасажирів та стабільне отримання цих послуг, що, відповідно до чинного законодавства, є одним із обов’язкових умов при розробці проектів відповідних регуляторних актів. 

Минулого разу ми вчергове закликали владу почути своїх виборців, та розпочати елементарний діалог з громадськістю та почати прозоро, разом з їх представниками, дії із обговорення шляхів усунення таких ганебних умов перевезень шляхом недопущення грубих порушень графіків руху, понаднормових перевезень, належного санітарного утримання транспорту, здирництва і хамства з пенсіонерами тощо, встановлення реальних даних обсягів пасажиропотоків, врахуванням складної економічної ситуації в країні.

Для цього ми фактично на 4 місяці забезпечили плацдарм для такого діалогу, убезпечили населення від непослідовних, поспішних та необґрунтованих кроків міської влади, даючи їй в руки всі необхідні інструменти та моральні підстави стати на шлях діалогу, а не простого здирництва.

Однак, як бачимо, міська влада явно вибрала інший шлях, просто займатися захистом бізнес-інтересів за рахунок інтересів своїх виборців, що і призвело до чергової спроби встановити необґрунтований тариф. Сподіваємося, однак, що, все-таки, у середу здоровий глузд візьме гору над меркантильними корупційними інтересами і виконком прийме правильне та справедливе рішення, адже і вибори не за горами, а оцінку наші люди вже навчилися давати, яскравим прикладом чого був Майдан.

 

Голова Асоціації пасажирських перевезень м.Ужгород О.Куля:

Зараз активно дискутується питання підвищення вартості проїзду в міських автобусах до 4 гривень. Є громадські організації, які з розумінням погоджуються із таким підвищенням вартості квитка в автобусі. Але більшість - проти такого рішення, мотивуючи свою незгоду зубожінням та низькою купівельною спроможністю населення. Разом з тим всі, разом із пасажирами, вимагають різкого покращення якості послуг, заміни старих автобусів на нові, більш комфортабельні, тощо. При цьому переважна більшість не довіряє перевізникам, критично негативно ставиться до їх роботи, не знає економічних проблем у транспортній галузі і вважає, що всі проблеми із незадовільною якістю перевезень пасажирів створюються та невирішуються тільки власниками автобусів, які тільки те і роблять, що набивають свої кишені. Саме тому є необхідність розповісти про деякі аспекти діяльності перевізників.

Отже, масова невидача квитків пасажирам є порушенням діючого законодавства як водіями так і перевізниками. Зараз ми бачимо, що Громадська рада міста спільно із власниками автобусів та залученням контролюючих органів активно проводить роботу для усунення цього ганебного явища. Перевізники при цьому заявляють, що вони регулярно проводять свої моніторинги щодо кількості перевезених пасажирів в автобусах на всіх маршрутах та доводять водіям плани по доходах за зміну. Після цього в кінці зміни всі невидані пасажирам квитки погашаються на суму зданих водієм коштів за день роботи. Потрібно всім разом домагатися від водія дотримання ним своїх обов’язків.

Окремою та дуже серйозною проблемою, яка значно погіршує економічний стан перевізників і яка на даний час не має вирішення, є перевезення пільговиків. На прикладі найбільшого перевізника в Ужгороді ПАТ «Ужгородське АТП-12107», яке обслуговує чотири міські маршрути №1,10,14,21 ми бачимо таку картину. За 2014 рік підприємству було компенсовано тільки 31,6% від загального обсягу наданих послуг з пільгових перевезень. Більше 1,3 млн. пасажирів, за які повинна була оплатити держава, підприємством було перевезено за свій кошт. В цьому році за заявами перевізників ситуація ще більш загострилася. Так за перші п’ять місяців року перевізникам виплатили борги за попередній рік та компенсували близько 15% від загальних обсягів пільгових перевезень. Зараз за червень-липень тільки близько 5%. В управлінні соціального захисту населення міста, яке є головним розпорядником цих коштів стверджують, що більше коштів бюджетом на цей рік не передбачено. На їхні звернення про додаткове виділення бюджетних асигнувань вони отримали відмову. Міністерство соціальної політики порекомендувало місцевим органам влади виходити із наявних та власних коштів. Це може свідчити, що влада майже повністю відмовляється від фінансування безкоштовного проїзду пільговиків в громадському транспорті. За чий кошт пільговики тепер будуть перевозитись?

Існуюча вартість квитка в автобусі 3 грн. є збитковою для перевізників. Не довіряючи  розрахункам власників автобусів, міськвиконком в цьому році провів на протязі трьох місяців незалежне обстеження більшості перевізників та маршрутів. Маючи при цьому реальну картину як по доходах так і по витратах, не важко вирахувати реальний тариф, який був би рентабельний для перевізників. Але перевізники стверджують, що відділ цін міськвиконкому при проведенні розрахунків зарахував до платних пасажирів і всіх пільговиків, яких виявляється в середньому біля 30% в автобусі. Тобто в доходи перевізників зараховано і доходи від усіх пільгових перевезень за які виплачується управлінням соцзахисту тільки 5% від кількості перевезених. Ось така «реальна» економіка. Якщо враховувати фактичну кількість тільки платних пасажирів в автобусі та кількість пільговиків, за яких сплачує держава, вартість квитка вже потрібно було б збільшити більш ніж на гривню. Чи піде на таке рішення міськвиконком?

Якість перевезень в першу чергу залежить від технічного стану автобусів на маршрутах. Міськвиконком постійно вимагає від перевізників оновлення автобусів та придбання нових для заміни. Зараз вартість міського автобуса середньої місткості (39-45 пасажирів) марок «Еталон», «Богдан» становить понад 45 тис. дол. США, автобуса «Рута» (25 пасажирів) - 600-700 тис.грн. Чи зможуть перевізники із отриманих доходів придбати автобуси за такими цінами? Всі одноголосно стверджують, що не зможуть. Навіть у розрахунках тарифу відділу цін міськвиконкому передбачена така доля амортизації, що оновлення всього парку міських автобусів без інших інвестицій може відбутися на протязі 30-40 років. Тобто практично ніякої інвестиційної складової в розрахунку тарифу не передбачається. Щоб перевізники могли оновлювати автобуси на протязі 10 років тариф повинен бути більший щонайменше на 50 коп.

Також перевізники заявляють, що в розрахунках міськвиконкому тариф занижено ще більш ніж на 20 коп. за квиток, тому що доходи від перевезень у вихідні, святкові дні,  дні канікул і літніх відпусток пораховано як і доходи від роботи у звичайні робочі дні, коли пасажирів перевозиться значно більше. В розрахунках міськвиконкому не враховувались також обов’язкові витрати перевізників на індексацію зарплат працівників у цьому році. Тим самим тариф занижується ще десь на 30 коп.

Всі ці фактори враховувались при розгляді питання підвищення тарифів у міському автобусі на ціновій комісії міськвиконкому, засідання якої відбулося 23 липня.

В підсумку комісією було проголосоване рішення рекомендувати міськвиконкому встановити вартість квитка на проїзд в міському автобусі в розмірі 4 грн.

Перевізники стверджують, що при такій вартості проїзду, вирішення питання збільшення фінансування пільгових перевезень, часткового зменшення кількості рейсів автобусів вони зможуть утримувати в задовільному технічному стані свої автобуси та розвивати і покращувати послуги з перевезення пасажирів у місті.

Рішення за міськвиконкомом, який очевидно буде розглядувати це питання на черговому засіданні.

28 липня 2015р.

Теги: перевезення, тариф, маршрутне таксі

Коментарі

0120 2015-07-28 / 21:58:43
Так зрозуміло чому Куля підтримує підвищення тарифів-у нього теж є маршрутки.....

Михайло 2015-07-28 / 21:56:34
до поки буде жадібне бажання у маршрутчиків набити свої маршрутки по принципу "напхаю людей чим побільше собі і вже зараз зароблю, щоб іншому не дісталось" та влада не займеться прямими обов'язками із контролю і притягненням до відповідальності таких порушників то порядку явно не буде!

ужгородець 2015-07-28 / 21:44:30
основна проблема нашої влади, як місцевої так і центральної, відсутність діалогу з громадянськістю та бажання збагатитись за рахунок простого народу, головне щоб не в збиток бізнес-інтересам, а що люди, люди почекають обіцяних "покращень"

осінь 2015-07-28 / 21:19:59
Не забудьмо всю цю владу восени одним махом викинути на смітник. За тарифи, за ціни, за корупцію.

Бачі 2015-07-28 / 21:01:12
Неваловшна якась та наша влада. І активісти критикут іі, і маршрутчики.

НОВИНИ: Соціо

18:06
/ 2
На Закарпатті заради порятунку шпилькових від масового всихання мобілізували біологічних захисників природи
17:26
Флеш-арт до Міжнародного дня захисту дітей відбувся на Театральній в Ужгороді
17:18
71 автобус виїхав на маршрути Ужгорода
16:03
Дитсадки у Мукачеві запрацюють 9 червня
11:50
У Мукачеві провели майже півтисячі операцій із заміни суглобів
11:29
У Мукачеві відкриють школу батьківства, материнства та подружнього життя
11:12
На Закарпатті відновлено пропускні операції у пунктах пропуску "Малий Березний" і "Малі Селменці"
02:59
Закарпатець скинув 37 кг ваги і відкрив клуб здорового способу життя у Мукачеві
01:03
З понеділка Мукачево також запускає громадський транспорт
00:14
/ 4
Компромісом, що дозволив розблокувати КПП "Тиса", стало мито 55 центів за кілограм "італійської" посилки
19:17
/ 4
КПП "Тиса" блокували перевізники з "подрібненими" партіями товару - голова Закарпатської ОДА
15:18
/ 12
КПП "Тиса" тимчасово розблоковано, на місці перебуває голова Закарпатської ОДА - ЗМІ
14:13
/ 8
Держприкордонслужба опублікувала світлини і відео з заблокованого КПП "Тиса" на Закарпатті
13:13
/ 12
На КПП "Тиса" авто прикордонників виштовхали на узбіччя
11:45
/ 10
Перевізники заблокували КПП "Тиса"
02:33
"Укрзалізниця" відкрила продаж квитків до Ужгорода
02:03
З понеділка в Ужгороді почнуть їздити муніципальні автобуси (ГРАФІК РУХУ)
01:47
/ 7
Під тиском ЗМІ закарпатські чиновники скасували тендер і купують респіратори в 4 рази дешевше
14:04
/ 2
На вечір суботи та у ніч проти неділі на Закарпатті прогнозують грози зі зливами, шквальним вітром, градом і мокрим снігом
13:56
/ 2
На Закарпатті відкривають пункти пропуску на кордонах зі Словаччиною
10:47
/ 2
На Закарпатті через йододефіцит у 4 рази більше захворювань щитовидної залози, ніж в інших областях країни
10:27
/ 5
На Міжгірщині пройшла конференція щодо розвитку туризму
10:16
/ 3
"Велике будівництво" триває на Закарпатті
09:36
За безпекою дорожнього руху на Закарпатті слідкуватимуть додаткові патрулі
02:34
/ 11
В Ужгороді на погоджувальній комісії по "Кірпічці" громадськість відстояла додатковий шмат території майбутнього парку від забудови
» Всі новини