Через спеку на Закарпатті посилено контролюють якість води в пунктах централізованих питних водозаборів

Упродовж останнього тижня на території Закарпатської області зберігається спека, на низині спекотна погода. У басейні Верхньої Тиси зафіксовано місцями невеликі короткочасні дощі, грози. На річках області утримаються низькі, меженні рівні води. Найбільш мала водність відмічається в басейні р. Уж, де опадів протягом червня – липня випало всього 32-50% норми. На річках басейна р. Уж станом на 23 липня рівні води лише на 2-6 см вищі за найменші за багаторіччя.

Через спеку на Закарпатті посилено контролюють якість води в пунктах централізованих питних водозаборів

Так, за даними Закарпатського ЦГМ, протягом півріччя 2015 року на Закарпатті спостерігався значний дефіцит опадів: в низинній частині та в басейні р. Уж – 59-72% норми; на решті території  -  70-97% норми; виключення басейн Верхньої Тиси – 108% норми.

Малосніжна зима, мала зволоженість весною, перший літній місяць червень (опади 42-92% норми) призвели до формування на річках області в липні маловодного періоду. Посушливий липень сприяв подальшому зниженню водності на річках. Станом на 23 липня найменше опадів за липень випало в басейнах р. Уж – 32% норми, р. Латориця – 41% норми (дощі були локальні та короткочасні).

Примітка. За норму маловодного періоду (літня межень) прийняті середньомісячні багаторічні витрати за два самих маловодних місяця літньо-осінньої межені.

Для покращення водного режиму в посушливий період підрозділами БУВР Тиси – міжрайонними управліннями водного господарства проведено водогосподарські заходи: розчистка каналів, очищення їх від рослинності, підтримка експлуатаційних рівнів води в каналах за допомогою шлюзів, подача насосними станціями води на зрошення (0,44 тис. м3), перерозподіл стоку для обводнення (0,6 тис. м3), акумулювання води у водосховищах для потреб риборозведення та обводнення, відновлення джерел.

Органами водного господарства  укладено договори на подачу води для поливу сільськогосподарських культур: між  Мукачівським МУВГ і Ракошинською філією СТОВ ім.Шевченка Мукачівського району на площу 26 га та Виноградівським МУВГ і ТОВ “Райдуга” – на площу 70 гектарів.

Крім цього, полив сільськогосподарських культур проводиться в господарствах Берегівського, Виноградівського, Мукачівського та Ужгородського районів. Станом на 1 липня 2015 року полито 517 га земель, з них: краплинним зрошенням полито 201 га садів та овочів, дощуванням – 316 га овочів та картоплі.

У зв’язку з аномально високими середньодобовими температурами повітря по Закарпатській області на виконання доручення Держводагентства України №3245/9/11-14 від 03.07.2014 р лабораторією моніторингу вод та ґрунтів проводиться посилений контроль за якістю води в пунктах централізованих питних водозаборів, які входять до «Програми державного моніторингу довкілля у частині контролю якості поверхневих вод за радіологічними та гідрохімічними показниками по Закарпатській області» на р. Уж, м. Ужгород; р. Латориця, м.Чоп; р. Тиса, м. Тячів.

За показниками загально-санітарного аналізу якість води в питних водозаборах відповідає нормативним вимогам та не перевищує фонові показники для відповідного періоду водності. Вміст важких металів не перевищував гранично-допустимі концентрації.

З метою попередження замору риби в міжгосподарських меліоративних каналах в меженний період, лабораторією БУВР Тиси також проводиться посилений контроль якості води в меліоративних каналах на вміст розчиненого кисню.

Вміст розчиненого кисню в меліоративних каналах області складає від 4,3 мгО2/дм3 до 7,6 мгО2/дм3, що відповідає Санітарним правилам і нормам охорони поверхневих вод від забруднення (Сан-ПіН 4630-88), ГДК ≥4,0 мгО2/дм3.

Завдяки проведенню оперативних водогосподарських заходів вдалося забезпечити підтримку оптимальних рівнів води за допомогою шлюзів-регуляторів, недопущено погіршення якісті води за кисневим режимом, замору водних живих організмів у меліоративних каналах не виявлено.

В цілому, протягом червня-липня поточного року якість поверхневих вод річок області відповідала Санітарним правилам і нормам охорони поверхневих вод від забруднення  і знаходиться на рівні фонових значень для даного періоду року та мінімальної водності.

Спеціалістами лабораторії моніторингу вод та ґрунтів БУВР Тиси  надалі ведеться посилений контроль якості поверхневих вод річок та меліоративних каналів на території області. 

За даними Закарпатської гідрогеолого-меліоративної партії БУВР Тиси, рівень ґрунтових вод на еталонних меліоративних системах Закарпаття також понизився до мінімально-критичних значень, через відсутність достатньої кількості опадів та меженного рівня води в річках області. Через низькі рівні ґрунтових вод в окремих населених пунктах погіршилася ситуація з забезпеченням водою населення, рівень води в джерелах водопостачання (свердловинах, колодязях, каптажах) зменшився.

Відтак в установі звертаються до суб’єктів господарювання області, які надають послуги з водопостачання та водовідведення, всіх суб’єктів господарювання та мешканців Закарпаття, економно та раціонально використовувати водні ресурси краю, не допускати втрат води, максимально обмежити використання водних ресурсів не за призначенням, не скидати неочищених стічних вод у поверхневі водні об’єкти та рельєф місцевості. Не дотримання елементарних норм водокористування може призвести до вкрай небажаних екологічних наслідків, йдеться у повідомленні на офіційному сайті БУВР Тиса.

28 липня 2015р.

Теги: спека, контроль, якість, вода

НОВИНИ: Соціо

18:06
/ 2
На Закарпатті заради порятунку шпилькових від масового всихання мобілізували біологічних захисників природи
17:26
Флеш-арт до Міжнародного дня захисту дітей відбувся на Театральній в Ужгороді
17:18
71 автобус виїхав на маршрути Ужгорода
16:03
Дитсадки у Мукачеві запрацюють 9 червня
11:50
У Мукачеві провели майже півтисячі операцій із заміни суглобів
11:29
У Мукачеві відкриють школу батьківства, материнства та подружнього життя
11:12
На Закарпатті відновлено пропускні операції у пунктах пропуску "Малий Березний" і "Малі Селменці"
02:59
Закарпатець скинув 37 кг ваги і відкрив клуб здорового способу життя у Мукачеві
01:03
З понеділка Мукачево також запускає громадський транспорт
00:14
/ 4
Компромісом, що дозволив розблокувати КПП "Тиса", стало мито 55 центів за кілограм "італійської" посилки
19:17
/ 4
КПП "Тиса" блокували перевізники з "подрібненими" партіями товару - голова Закарпатської ОДА
15:18
/ 12
КПП "Тиса" тимчасово розблоковано, на місці перебуває голова Закарпатської ОДА - ЗМІ
14:13
/ 8
Держприкордонслужба опублікувала світлини і відео з заблокованого КПП "Тиса" на Закарпатті
13:13
/ 12
На КПП "Тиса" авто прикордонників виштовхали на узбіччя
11:45
/ 10
Перевізники заблокували КПП "Тиса"
02:33
"Укрзалізниця" відкрила продаж квитків до Ужгорода
02:03
З понеділка в Ужгороді почнуть їздити муніципальні автобуси (ГРАФІК РУХУ)
01:47
/ 7
Під тиском ЗМІ закарпатські чиновники скасували тендер і купують респіратори в 4 рази дешевше
14:04
/ 2
На вечір суботи та у ніч проти неділі на Закарпатті прогнозують грози зі зливами, шквальним вітром, градом і мокрим снігом
13:56
/ 2
На Закарпатті відкривають пункти пропуску на кордонах зі Словаччиною
10:47
/ 2
На Закарпатті через йододефіцит у 4 рази більше захворювань щитовидної залози, ніж в інших областях країни
10:27
/ 5
На Міжгірщині пройшла конференція щодо розвитку туризму
10:16
/ 3
"Велике будівництво" триває на Закарпатті
09:36
За безпекою дорожнього руху на Закарпатті слідкуватимуть додаткові патрулі
02:34
/ 11
В Ужгороді на погоджувальній комісії по "Кірпічці" громадськість відстояла додатковий шмат території майбутнього парку від забудови
» Всі новини