Представники влади Закарпаття взяли участь у конференції "Розвиток міжнародної співпраці в басейні річка Тиса"

Сьогодні в угорському місті Сольнок розпочала роботу міжнародна конференцію «Розвиток міжнародної співпраці в басейні річка Тиса».

Представники влади Закарпаття взяли участь у конференції "Розвиток міжнародної співпраці в басейні річка Тиса"

На конференції йдеться про стан, роль та розвиток басейну річки Тиса в регіоні. Участь в заході взяв на запрошення угорської сторони й голова Закарпатської обласної ради Володимир Чубірко та депутат облради Ростислав Федів.

Угорщину на конференції представляють Імре Гоффман, заступник державного секретаря з питань зайнятості населення та водного господарства Міністерства внутрішніх справ Угорщини, Іштван Йоо, Міністерський комісар з питань Дунайської стратегії Міністерства зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини, Балаж Шомлоді, Генеральний директор Головної дирекції водного господарства Угорщини та інші посадовці.

Основна мета конференції - налагодження міжнародного співробітництва територіальних органів самоврядування, обговорення можливостей співпраці в рамках Дунайської стратегії. За результатами конференції планується схвалити спільну заяву.

На конференцію запрошені також представники Воєводства (Сербія), Кошице (Словаччини ), Марамуреш та Сату Маре (Румунія), а також східних областей Угорщини. Загалом на конференції присутні представники семи регіонів країн басейну річки Тиса. 

Відкриваючи конференцію Імре Гоффман зазначив, що річка Тиса, пересікаючи території Угорщини, Румунії, Словаччини, України та Сербії, ставить однакові завдання для цих країн . Проблеми річки, яка здатна спричинити як засуху, так і повені, не можна вирішити на рівні області або населеного пункту. Тому потрібно об’єднання зусиль для того, щоби вирішувати екологічні питання. 

Зазначалося, що на першій міністерській зустрічі Міжнародної комісії із захисту Дунай у 2004 році, представники країн басейну Тиси підписали заяву про наміри (програму спільних дій), у якій домовились про створення групи щодо Тиси, яка б координувала зусилля, пов’язані з інтегрованими планами водного господарства басейну. Пізніше Угорщина взяла на себе зобов’язання щодо створення та діяльності відповідного офісу. Після багаторічної підготовчої роботи, у листопаді 2014 року у місті Сольнок відкрито офіс, основні завдання якого – координація міжнародної та регіональної співпраці у галузі водного співробітництва басейну річки Тиса. Офіс виконуватиме також функції щодо координації роботи групи щодо Тиси. 

Голова облради Володимир Чубірко зазначив, що відкриття офісу – крок, який допоможе координувати наші зусилля та покликаний гармонізувати водогосподарські заходи на рівні басейну з урахуванням фахово визначених рамок та інтенсифікувати ефективне вирішення проблем цільової території із залученням всіх п’яти зацікавлених країн. Як позитив відзначив міжнародну співпрацю із захисту населення від ймовірних повеней. На його думку транскордонна співпраця з природоохоронних питань в останні роки найбільш результативно та плідно розвивалась з Угорщиною. Так, з 2001-го року було створено та введено в дію спільну автоматизовану інформаційно-вимірювальну систему прогнозування паводків та управління водними ресурсами АІВС-«Тиса», в складі якої на території Закарпаття та Саболч-Сатмар-Березької області на сьогодні надійно функціонують 152 автоматизовані вимірювальні станції. Також успішно впроваджуються новітні гідрологічні та гідравлічні моделі прогнозування паводкових ситуацій, на основі яких в недалекому минулому було визначено єдині спільні параметри створення рівноцінної безпеки як українських територій, так і прикордонних територій суміжних країн.

Прикладом активного транскордонного співробітництва області протягом останніх років є співпраця в рамках реалізації проектів програми Європейського інструменту співробітництва та партнерства, зокрема в галузі водного господарства. За останні п’ять років Європейським Союзом надано допомогу для розвитку водогосподарського комплексу прикордонних територій в сумі близько чотири млн. євро. Саме в рамках цих проектів маємо великі напрацювання у здійсненні гідробіологічних та гідрохімічних досліджень, на базі яких розроблено проекти в сфері протипаводкового захисту та захисту від внутрішніх вод. Ці роботи стосувались таких транскордонних систем як Берегівська польдерна система, Батарська меліоративна система.

Також Володимир Чубірко торкнувся питання фінансування протипаводкових програм. «Протипаводковий захист був, є і залишається одним з пріоритетів області. Спільна українсько-угорська протипаводкова програма розвитку вказує на те, що невиконання першочергових робіт на прикордонних ділянках спільного інтересу може негативно вплинути як на безпеку українських територій, так і суміжних країн.

В минулих роках ми відчули наслідки відмінності між фінансуванням протипаводкових заходів, коли Україна отримувала в рази менше коштів, ніж країни-члени ЄС. Ми розуміємо, що Україна не є членом спільноти, однак треба розуміти, що вода немає кордонів. Досвід співробітництва спонукають нас спрямовувати зусилля на подолання бар’єрів, у тому числі фінансових, на шляху до спільної мети. Так, в рамках реалізації проектів міжнародної технічної допомоги, українська сторона має змогу втілювати тільки проектні роботи, в той час як на структурні роботи коштів немає. До прикладу на спільній українсько-угорській Берегівській польдерній системі в рамках проекту транскордонного співробітництва здійснено нами розчистку чотири кілометри каналу, в той час як на угорській території до завершення наближаються роботи з реконструкції всієї системи. Очевидним є те, що якщо хочемо мати загальний позитивний ефект, тоді потребується пропорційне фінансування заходів», - зазначив Володимир Чубірко.

Представники регіонів Сербії, Словаччини та Румунії теж пропонували активізувати спільну роботу із захисту басейну річки Тиса та проводити координовані заходи в природоохоронній сфері. 

На конференції угорські партнери озвучили ідею, щоб офіс у Сольноку функціонував із статусом міжнародного і, долучившись до Дунайської стратегії – представляв позицію та інтереси усіх регіонів басейну Тиси в інституціях ЄС.

За результатами конференції представниками семи регіонів країн басейну річки Тиса підписано спільну заяву про наміри, яка передбачає посилення економічної ролі шляхом ініціювання і реалізації конкретних економічних, транспортних, екологічних, водогосподарських та інфраструктурних проектів.

Прес-служба Закарпатської облради

18 червня 2015р.

Теги: Тиса, конференція, співпраця

НОВИНИ: Соціо

17:48
В Ужгороді під час перевірки в центрі міста склали 1152 постанови за порушення правил паркування
17:22
/ 2
На конкурс на посаду директора міської поліклініки Ужгорода документи подала лише 1 претендентка – Мирослава Брецко
17:13
/ 1
У Мукачеві школярі флешмобом відзначили День Державного Герба та Героїв Небесної Сотні
16:41
/ 1
Підприємствами транспорту на Закарпатті у січні перевезено на 37,1% менше вантажів, ніж цього ж місяця торік
15:59
/ 1
На Закарпатті відбудеться Регіональна платформа з обговорення змін до Конституції щодо місцевого самоврядування
14:12
В Ужгороді презентували мобільний додаток, що полегшує людям із порушенням слуху спілкування в держустановах
14:08
На Закарпатті в січні, порівняно з груднем-2019, ціни на продукти харчування зросли на 1,4%
12:54
Вартість платних медичних послуг в Ужгородському пологовому будинку зросте на 10%
11:53
/ 1
Мешканці Закарпаття накопичили боргів за спожитий газ на 1,1 млрд грн
10:35
За незаконно зірвані підсніжники та шафрани закарпатці платитимуть по 62 грн за один
09:13
Проєкт державного стандарту базової середньої освіти презентували в Яношах на Берегівщині
09:06
/ 2
За 1 куб газу, спожитий у лютому, закарпатці платитимуть 5 грн
22:08
/ 1
Ужгородці можуть подарувати своїм коханим на 8 Березня найромантичнішу музику з кінофільмів у виконанні симфонічного LUMOS Orchestra
18:54
/ 1
В Ужгороді прозвучать театральні "Монологи вагіни"
18:04
На Ужгородщині поновлено права двох дітей-сиріт на отримання пільг у сфері забезпечення житлом з боку держави
17:33
У Мукачеві патрульні спільно з громадянами врятували потенційного самогубця від стрибка з мосту
17:26
/ 1
У міській лікарні Ужгорода запрацює нова операційна
16:29
/ 3
Найбільше вільних вакансій на Закарпатті – на підприємствах переробної промисловості, у торгівлі та ремонті автотранспорту
16:12
/ 2
У Мукачеві визначалися, як запобігатимуть поширенню коронавірусу
15:18
Закарпатців попереджають про значне погіршення погодних умов
15:12
/ 1
Біля філії "Суспільного" в Ужгороді відбулася акція протесту проти змін у роботі регіональних мовників
14:21
Через 500 пачок сигарет угорець залишився на митниці на Закарпатті без автівки
12:14
/ 1
У госпіталізованого до інфекційної лікарні закарпатця виявили гострий бронхіт
10:59
/ 4
Окрім як у закарпатському ПП "Тиса", температуру в пасажирів з Італії перевірятимуть також в аеропортах "Бориспіль" і Київ"
10:32
27 лютого – суд щодо скасування скандального екологічного висновку стосовно будівництва ВЕС на закарпатській Боржаві
» Всі новини