Влада Закарпаття просить у Кабміна 23 млн грн для вирішення питання із Солотвинським солерудником

Прокоментував стан справ директор департаменту житлово-комунального господарства, будівництва та інфраструктури Василь Пригара, котрий бере участь у робочій групі, що працює в Солотвині з кількох питань життєдіяльності селища.

Влада Закарпаття просить у Кабміна 23 млн грн для вирішення питання із Солотвинським солерудником

Як уже повідомляло Закарпаття онлайн, днями у селищі Солотвино, що в Тячівському районі Закарпаття, утворилося ще одне провалля над виробітками солерудника – 16 квітня новий масив ґрунту пішов під землю. Це, звісно, ще більше загострило настрої в зоні надзвичайної ситуації, котра, власне, триває роками без активних процесів вирішення.

"Власне, нове провалля - це одна зі складових тих процесів, які тривають у районі шахти. Це не можна кваліфікувати як катастрофу або щось таке, що виходить із ряду подій, які відбуваються на території солерудника. Це якщо розуміти природу того, що коїться. Коротко нагадаю: свого часу під час експлуатації солерудника було допущено потрапляння води, яка є лютим ворогом цього типу шахт, і вона й почала ці негативні процеси. У підсумку це призвело до того, що довелося закривати виробітки, згортати господарську діяльність, і нині солерудник є на стадії ліквідації. Водночас активізувалися процеси підтоплення й утворення карстових проваль. Були розроблені заходи, проект, який передбачав значне фінансування, утім, воно не було надане. Цього року підприємство отримало лише трохи більше двох мільйонів гривень на заходи, пов’язані з ліквідацією, а на інші потреби грошей не виділяли. Нагадаю, що йдеться про державне підприємство, яке підпорядковане не області, а Києву. У зв’язку з тим, що сталося, ми звернулися до Кабміну з проханням знайти фінансування на першочергові роботи. Мова про суму у трохи більше ніж 23 мільйони гривень. Йдеться про заходи, пов'язані з обмеженням доступу людей до зони надзвичайної ситуації, а також – для дослідницьких робіт. Адже, якщо говорити відверто, то сказати про те, що процеси, які відбуваються в солеруднику і масивах біля нього, вивчені й зрозумілі – не можна. Тим паче, що вони неконтрольовані".

Василь Юрійович розповідає про деталі процесів, що кояться: "До слова, зараз біля провалля ми чуємо звук, подібний на виливання води в воду, і це значить, що шахта наповнюється, вода прибуває. У цій ситуації це позитивно, адже від утворення нових проваль нас рятуватиме саме заповнення шахти водою. Учора ми мали виїзну нараду в Солотвині, стосовно кількох проблем, не лише цієї. Зле загалом звучали такі думки: швидше за все, зараз вода в тих шахтах, які ще не затоплені, піднялася досить високо, і відбувається підмивання верхніх шарів, контакт із породою, через що й маємо провали – як вторинний ефект того, що вода сягає верхніх горизонтів. Зараз немає підстав вважати, що внизу є величезна порожнина, незаповнена водою, через яку може відбутися катастрофа. Але у кожному разі треба активізувати дослідницькі роботи. Для цього потрібне фінансування. Та йти до ліквідації наслідків і до убезпечення слід не із "заплющеними очима", а знаючи ситуацію. Подія ця – державного значення, тож і звертаємося до Уряду та чекаємо відповіді".

Варто додати: під час дослідницьких робіт принагідно вивчатиметься й перспектива подальшої розробки Солотвинського родовища, адже є підстави вважати, що потенціал покладів і їхнього видобутку – величезний і є зміст не ставити на ньому хрест. Нагадаємо, що видобуток солотвинської солі має історію в кілька століть, а її якість – найвища.

До слова, голова ОДА Василь Губаль звертався в Уряд щодо Солотвинського солерудника та надвзчиайної ситуації, пов’язаної з ним, ще торік і на початку 2015-го року. У  п’ятницю ж, 24 квітня, відбудеться позачергова сесія Тячівської районної ради, на якій, з-поміж інших пунктів порядку денного, заплановано затвердити звернення громади до урядовців з проханням виділити кошти на потреби, пов’язані з протидією ситуації на солеруднику.

Довідка

Масштабні руйнування в Солотвині почалися в 2004 році. Пізніше активізувалися зсувні та карстові процеси на території селища: пошкоджено ряд житлових будинків, інфраструктуру, дороги. Затоплено підземні відділення республіканської та обласної алергологічних лікарень. Кількість і обсяг провалів в урочищі Чорний Мочар збільшувалися і склали мільйони кубометрів.

Міністерство надзвичайних ситуацій України вперше підтвердило державний рівень надзвичайної ситуації в Солотвині в 2010 році. Ще 9 грудня 2010 року тодішній Міністр МНС закарпатець Віктор Балога звернувся до тодішнього прем’єр-міністра Миколи Азарова терміново провести міжвідомчу науково-екологічну нараду з питань подальшого використання соляних ресурсів Солотвинського рудника. За результатами роботи міжвідомчої наради визначити стратегію та план заходів щодо запобігання ускладненню екологічного стану території. Серед першочергових заходів – підготовка прогнозної карти розвитку провалля, визначення об'єктів інфраструктури, які потребують винесення за межі небезпечних територій.

У 2013 році Кабінетом Міністрів України було прийнято рішення ліквідувати ДП «Солотвинський солерудник». Відповідне рішення ухвалено на засіданні Кабінету Міністрів. На ліквідацію та екологічну реабілітацію території впливу гірничих робіт ДП «Солотвинський солерудник» повинно було бути витрачено 339 млн. грн., очікувана тривалість робіт — 7 років.

У 2013-му році у Тячівському районі відкрили містечко, збудоване для переселення людей із небезпечної зони у Солотвині. Кошторис його спорудження сягнув більше ста мільйонів гривень. Але, попри урочисте відкриття, людей так і не переселили. У містечку для переселенців з Солотвина у Тереблі збудовано 116 квартир у 8 багатоквартирних будинках, 17 індивідуальних житлових будинків садибної забудови, загальноосвітній навчальний заклад на 330 місць, дошкільний навчальний заклад на 140 місць, інженерні мережі водопостачання, водовідведення, електропостачання та дорожню інфраструктуру. Проблеми, які були із водопостачанням, за дорученням голови ОДА Василя Губаля, було виправлено.

 

Прес-служба Закарпатської ОДА

24 квітня 2015р.

Теги: солерудник, Пригара, Кабмін, провалля

НОВИНИ: Соціо

09:58
/ 1
Невідомі пошкодили дерева на площі Петефі в Ужгороді
15:32
Закарпаття долучається до проєкту з розвитку культурної спадщини Карпатського Єврорегіону шляхом промоції ремісництва та гастрономії
12:39
/ 7
"Ремонтуючи" дах апеляційного суду, в Ужгороді нищить дах історичної будівлі у Малому Ґалаґові
09:22
У Мукачеві в червні відкриють оновлену поліклініку
18:21
/ 3
Буйволи долини нарцисів: Камбек століття
17:47
/ 1
На Закарпатті почалася масова стрижка овець перед вигоном отар на полонини
13:55
/ 10
ФОТОФАКТ. У "Долині вовків" на Міжгірщині народилося маля бізона
02:07
/ 1
У Тячеві урочисто відкрили меморіал на честь карпатських січовиків
00:05
Мукачівська райлікарня з понеділка відновлює роботу в спецрежимі
16:03
/ 10
За кілька днів у Сваляві добудують міст
10:34
/ 3
Закарпатські випускники цьогоріч прощатимуться зі школою без випускних вечорів, суконь і зачісок, салютів та зустрічі сонця
09:58
/ 1
1 червня Чинадіївському дитячому будинку на Мукачівщині виповнюється 40 років
09:42
Інтерактивні шкільні лабораторії незабаром з’являться в школах Тячівщини
09:37
Новий веломаршрут у Боздоському парку в Ужгороді мають доробити за 2 тижні
02:37
/ 7
ВРП вирішила внести президенту подання про призначення нової судді Ужгородського міськрайонного суду
02:19
/ 1
На Великоберезнянщині самичка-лелека, яку рятували всім селом, вижила і знайшла собі пару
02:01
/ 7
Мешканці Берегова масово скаржаться на циганську етнічну злочинність у місті
23:35
Мінінфраструктури готується до будівництва аеропорту в Мукачеві
17:01
/ 7
4,5 млн грн коштуватиме ремонт скверу на Петефі в Ужгороді
14:49
На Закарпатті наприкінці 2019-го року було 595 дитсадків, у яких виховувалося 44,7 тис дітей
14:38
У Мукачеві відкрили дві нові амбулаторії
13:57
В Ужгороді проходять громадські обговорення містобудівної документації
10:06
/ 2
В Ужгороді готуються до прийому прихожан усередині церков
01:43
Юна мукачівка здобула перемогу у X Міжнародному мовно-літературному конкурсі імені Т. Шевченка
17:27
/ 4
За час роботи притулку "Барбос" в Ужгороді майже 600 безпритульних тварин знайшли господарів
» Всі новини