Пам’яті майстра великої прози (ФОТО)

20 січня видатному закарпатському письменнику Юрію Мейгешу, постать якого займає чільне місце у плеяді імен, які золотими літерами увійшли до письменницької еліти нашого суспільства другої половини ХХ століття, виповнилося б 90 років.

Пам’яті майстра великої прози (ФОТО)

Саме цього дня у Мукачівській міській книгозбірні, добрим другом якої він був усе своє життя, зібралися шанувальники його творчості, крайовий літературний бомонд, рідні і друзі письменника, щоб добрим словом згадати Юрія Мейгеша і вшанувати його світлу пам’ять.

Відкрила зустріч провідний бібліотекар сектору краєзнавчої літератури Тетяна Туряниця. Вона ознайомила присутніх з життєвою та творчою біографією письменника, яка була щедрою на творчі здобутки: роман „Стихія” відзначений всеукраїнською літературною премією імені Андрія Головка, роман „Страсна ніч” – крайовою літературною премією імені Федора Потушняка. За досягнення в галузі літератури та педагогічно-культурну діяльність Юрія Мейгеша нагороджено Почесною грамотою Президії Верховної Ради України, значком «Відмінник народної освіти України», у 1968 році присвоєно почесне звання Заслуженого працівника культури України, 1998 року – звання «Почесний громадянин міста Мукачева». Письменницьку діяльність вміло поєднував з громадською – очолював Мукачівське літературне об’єднання «Полум’я», майже два десятиліття поспіль був головою Закарпатської організації Спілки письменників України, входив у склад редколегії журналу «Жовтень» («Дзвін»), обирався депутатом обласної та Мукачівської міської рад, був представником України на 36-ій сесії Генеральної асамблеї ООН. Та разом з цим Юрій Мейгеш був людиною високої мудрості та світлої душі.

Своїми спогадами про колегу поділилися письменники Василь Густі та Мирослав Дочинець, які були добре знайомі з Юрієм Мейгешем, шанували його як особистість, захоплювалися його словом.

«Мені на все життя запам’ятався ідеальний, вишуканий порядок на робочому столі Юрія Васильовича, де все було продумано до дрібниці, щоб відведений для творчої роботи час використати сповна, не відволікаючись, – згадував про Ю. Мейгеша нинішній очільник крайової організації СПУ Василь Густі, – та найбільше мені запамяталися його слова, які він написав мені на клаптикові паперу під час нашої останньої зустрічі (важка хвороба відібрала у нього мову): «Цінуйте кожну хвилину і бережіть себе».

«Кожна його книга – це розмова з собою, – зазначив у своєму виступі письменник, лауреат  Шевченківської премії Мирослав Дочинець. – Юрій Мейгеш був самотньою людиною, яка сповна віддавала себе творчості: не любив гамірних «тусовок», віддаючи перевагу пішій прогулянці містом, навіть на роботу в Ужгород він доїжджав. З Києва йому надсилали премії, відряджали представляти Україну в ООН, Павло Загребельний порівнював його з Джеймсом Джойсом і захоплено цитував В. Щербицькому, а він завжди залишався простим мукачівцем...».

«Мені пощастило бути учнем Юрія Васильовича, – продовжив розмову Іван Іванович Кушнір, директор Мукачівського гуманітарно-педагогічного коледжу. – Я завжди високо цінував людяність Юрія Васильовича, який дуже добре вмів розбиратися в людях. Можливо тому він і був, як зазначив Мирослав Дочинець, одиноким, бо тримав біля себе лише тих людей, яким сповна довіряв».

Емоційну літературно-музичну програму підготували учні Мукачівської ЗОШ № 6, під умілим керуванням відмінника народної освіти, педагога з великої літери – Магдалини Іванівни Фенцик. Пані Магдалина, активний популяризатор творчості письменника, з її ініціативи у школі створено музей Юрія Мейгеша. Вона особисто була знайома з родиною Мейгешів, зокрема, з Юрієм Васильовичем, якого вважає педагогом від Бога, тому й сценарій програми «Він і сьогодні разом з нами» побудувала так, щоб присутні могли відчути те, чим жив письменник, які пісні любив, чим захоплювався, як проводив вільний час... Її виступ підкуповував щирістю і схвильованістю. У виконанні Богдана Кекляка, Дарії Гузинець, Арзу Саламової, Маріанни Окс, Юлії Кадар звучали пісні про рідну карпатську землю та Україну, поетичний твір Ю. Мейгеша та вірш присячний видатному майстру пера. Особливої уваги заслуговувала презентація науково-дослідної роботи по творчості Юрія Мейгеша, яку представила учениця школи Андріана Рипкович.

Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять письменника та відправили делегацію для покладання вінків на могилу Ю. Мейгеша.

Присутня на заході начальник відділу культури Ірина Петрус зазначила: «Пам’ять про Юрія Мейгеша, як видатного майстра пера завжди житиме в наших серцях. На його честь в місті названо вулицю, існує музей, у 2011 році засновано щорічну міську літературну премію імені Ю. Мейгеша, якою нагороджують літераторів та літературознавців міста Мукачева за високохудожні твори, які відображають загальнолюдські духовні цінності».

Почесними гостями вечору-пам’яті Юрія Мейгеша були його племінники та героїня твору письменника «Мукачівські етюди» – ветеран Великої Вітчизняної війни Галина Юрівна Плахотник-Головко.

Життєвий і творчий шлях письменника розкривала виставка-портрет «Юрій Мейгеш. Майстер великої прози», повідомили в мукачівській міській бібліотеці.

27 січня 2015р.

Теги: Юрій Мейгеш, проза, майстер

НОВИНИ: Культура

13:04
/ 1
Закарпатець Андрій Любка презентує свою десяту книжку на 10-му "Меридіані"
16:57
У вересні в Ужгороді покажуть стрічки Міжнародного кінофестивалю "Світло"
09:27
Словацький фотохудожник пропонує в Ужгороді пройти "Дорогою життя"
02:05
/ 1
Ювілейну виставку творів Івана Бондаренка відкрили в Ужгороді
13:02
Коли хобі стає сенсом життя
09:44
Іван Бондаренко представить в Ужгороді свій художній доробок
21:25
/ 1
100-річний ювілей відзначив відомий закарпатський поет і прозаїк Петро Продан
13:57
Українці Словаччини у День незалежності України пройдуть "Стежками Олександра Павловича"
09:15
Мукачівський драматичний театр презентував у Литві "Князя Корятовича"
10:29
В Ужгороді у рамках проєкту "Кримський дім об’єднує серця" кримський татарин навчав гончарству
10:45
/ 3
Бібліотекарі запрошують в Ужгороді на капуркову
09:20
Художню виставку мисткині з Чернівців запрошують оглянути в Ужгороді
12:40
На Закарпаття прямує фестиваль "З країни в Україну"
23:52
В Ужгороді відкрилася виставка українських художників угорського походження
15:35
В Ужгороді представлять художній "Ноктюрн на трьох мольбертах"
12:31
До 110-річчя Золтана Шолтеса в Ужгороді відкрили виставку творів митця "In memoriam"
10:08
На Закарпатті письменник Олександр Гаврош презентував свою нову книгу "Різдвяна історія Ослика Хвостика"
16:21
/ 1
"Гуцульска бриндзя" цьогоріч зустрічатиме шанувальників у Рахові 8 вересня
09:47
/ 1
"Грані життя" у графічних плакатах Володимира Карвасарного можна побачити в Ужгороді
13:38
На Закарпатті презентують нову дитячу книжку Олександра Гавроша про віслючка Хвостика
11:12
Художник із Хмельницького Володимир Карвасарний презентує свої роботи в Ужгороді
10:18
Закарпатський обласний муздрамтеатр закриє театральний сезон показом "Жменяків"
14:34
У Мукачеві можна оглянути роботи випускників художньої школи ім. Мункачі
11:26
"Шенгенський мерідіян" у Словаччині відбувся за участі митців із Закарпаття і Львова
15:50
Хорватське Матулі "пленерно" приймало гостей із Закарпаття
» Всі новини