Художники Рахівщини спонукають закарпатських митців до діяльності (ФОТО)

Художня виставка «Художники Закарпатської Гуцульщини», що відкрилася 4 лютого у Закарпатському обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, дала поштовх до виникнення нових ідей у презентаційній діяльності мистецтв районів краю та засвідчила необхідність комплексного підходу до вирішення проблем у культурній сфері.

Художники Рахівщини спонукають закарпатських митців до діяльності (ФОТО)

Назву виставці дала  однойменна книжка-альбом, яка побачила світ у львівському видавництві «Тиса» у липні 2013 року. Це вперше за історію Закарпатської Гуцульщини у одному виданні зібрані творчі доробки її митців. Окрім творів, книга містить біографічні дані та  інформацію про творчість. Авторами ідеї та головними натхненниками альбому стали Юрій Бендак - великий шанувальник та меценат мистецтва та Олександр Масляник – уродженець Рахова, заслужений журналіст України та невтомний дослідник історії та культури гуцулів. Обидва приїхали, щоб представити її ужгордцям та наживо познайомити із багатьма героями книги.

За словами О.Масляника, майже 100-тисячна Рахівщина має близько ста різножанрових митців, роботи яких зберігаються у приватних колекціях багатьох європейських держав, але через віддаленість від обласного центру не дуже відомі широкому українському загалу і мають менше можливостей презентувати своє мистецтво.  Поки  Рахівщина має лише 1 заслуженого художника України Миколу Ворохту, але сподівається, що видання стане поштовхом для визнання таланту й інших земляків.

Створення книги надихнуло земляків на організацію серії виставок, одну з яких представили в Ужгороді. Один із її організаторів міський голова Рахова Мирослав Думин на відкритті виставки висловив вдячність громаді і владі району, що зуміли згуртуватися довкола однієї мети і провели ряд виставок не тільки в Україні, але й закордоном – у Свиднику (Словаччина), Бая-Маре (Румунія), Сегеті та  Будапешті (Угорщина).  Для Рахівщини 2013 рік був досить насиченим в культурному плані. Окрім презентації книги «Художники Закарпатської Гуцульщини» у Рахові, Коломиї та  Львові, є й інші напрацювання: видання  про храми та книга «Художник Карпат», яку написав і видав художник Іван Доробан, почесний громадянин м. Рахів, що  у цьому році святкуватиме своє 80-річчя.  Щодо українських виставок митців Рахівщини, то вони пройшли в Рахові та Коломиї. Кожна наступна виставка поповнюється новими роботами та авторами. Так, у вересні в Коломиї було представлено лише 20  художників Рахова і близько 60 картин, то до ужгородської долучилося  ще  6 митців, що представляють Рахівський район, та оригінальний і самобутній різьбяр Юрій Павлович. У планах виставка у Львові і по районах області.

Поява книги та серії виставок надихнула не одного художника на створення нових робіт. Так, один із наймолодших учасників виставки 22-річний Павло Марінець із с. Костилівка після коломийського вояжу створив портрет рахівського скрипаля, який прикрасив стіни обласного музею. Молодий  художник зізнався, що для нього це велика честь, оскільки є початківцем і тільки-но захистив диплом бакалавра у Закарпатському художньому інституті. Попри це на виставці представлені аж 4 його роботи.

Виставка в Ужгороді стала святом не тільки для художників-початківців, а й для старших  митців. Так, член Спілки художників Росії, уродженець Рахова, що вже  39 років мешкає в Санк-Петербурзі Ярослав Савіних зізнався, що нарешті здійснилася його давня мрія – виставитися у Ужгороді в музеї, де представлені видатні закарпатські корифеї, хоч має за плечима чимало виставок в Росії. Співорганізатор виставки наголосив на важливості не тільки такої виставки, а й книги про рахівських митців. Можливо  у межах країни це і макова зернина, а дла Рахівщини вона відкрила цілу мистецьку епоху, презентуючи і багато нових імен. Сподівається, що книга і виставка  стануть поштовхом до нових персональних виставок гуцульських митців.

Цікаву  ідею вже підхопили інші райони. Так, міжгірці планують створити і собі подібну книгу та провести виставку. Голова Закарпатської організації Спілки художників України Борис  Кузьма озвучив ідею проводити звітні виставки районів в Ужгороді і робити виїзні виставки в райцентрах, щоб детальніше знайомити краян із творчістю всіх закарпатських митців. Тож добрий почин породжує інші.

Оксана Яворська для Закарпаття онлайн. Фото автора

08 лютого 2014р.

Теги: Рхів, гуцул, художник

Коментарі

007 2014-02-08 / 23:08:55
\ “Два чоловіки зайшли в храм помолитись: один був фарисей, а другий - митар. 11 Фарисей, ставши, молився так у собі: Боже, дякую тобі, що я не такий, як інші люди - грабіжники, неправедні, перелюбці, або як оцей митар. 12 Пощу двічі на тиждень, з усіх моїх прибутків даю десятину. 13 А митар, ставши здалека, не смів і очей звести до неба, тільки бив себе в груди, кажучи: Боже, змилуйся надо мною грішним! 14 Кажу вам: Цей повернувся виправданий до свого дому, а не той; бо кожний, хто виноситься, буде принижений, а хто принижується, - вивищений.”
БОЖЕ Я МЕЦЕНАТСТВУЮ

007 2014-02-08 / 23:02:18
І ні на крок із партії меценатів .. бо за шо тоді ж меценатствувать

НОВИНИ: Культура

14:51
Закарпатці стали учасниками Міжнародного фольклорного фестивалю етнографічних регіонів України на Прикарпатті
14:46
Мукачівський хор хлопчиків та юнаків виступав на фестивалі духовної пісні в Словаччині
13:08
74-ий театральний сезон у Закарпатському облмуздрамтеатрі відкриє "Нічний вартівник і праля"
20:07
/ 1
В Ужгороді відбулася Всеукраїнська творча лабораторія "Хореографічне мистецтво Закарпаття"
00:37
В Ужгороді відбувся фестиваль гончарства
23:26
ФОТОФАКТ. У реформатській церкві Вишкова виявили унікальний розпис XIV ст.
15:47
/ 2
Свої художні роботи презентувала в Ужгороді викладачка англійської Ольга Янович
01:54
В Ужгороді відкрили виставку картин і шкіряних колажів
16:37
У Виноградові відкрили мистецьку виставку "Зв’язок поколінь"
23:27
На малій сцені Закарпатського драмтеатру відбувся допрем’єрний показ вистави
15:40
Другий фестиваль гончарства відбудеться цієї суботи у скансені в Ужгороді
09:57
На ювілейній виставці "Малий Лувер" в Ужгороді презентували 100 картин
22:18
Закарпатський народний хор презентував музичний фільм "Ой, на горі винобрання"
09:38
На Рахівщині відбувся видовищний хореографічний фестиваль ім. Волощука
23:52
Обласний театр у Хусті запрошує на прем’єру трагкомедії "Коматозники"
15:40
Закарпатський облмуздрамтеатр зустрічатиме глядачів у неділю виставою "Я чекаю на тебе, мій любий!.."
09:19
Книгу ромською про життя циган у Підвиноградові презентували на Закарпатті
22:58
В Ужгороді презентували виставку медитативного живопису
11:55
До Ужгорода з концертом завітає джазовий колектив Aramis із Сум
10:23
Мукачівський драматичний театр відкрив 73 театральний сезон трагікомедію "З днем народження, Генріх!"
10:20
В Ужгороді більше тижня тривав фестиваль старовинної музики "Фортеця Унг"
18:18
Концерт фортепіанного дуету з Мексики відбувся в Ужгороді
16:07
/ 1
30 робіт, присвячених Ужгороду, представили на огляд у скансені батько й син Климковичі та Василь Парій
15:41
В Ужгороді врочисто закрили фестиваль "Інтерлялька"
13:25
ФОТОФАКТ. Студентський оркестр музичного коледжу ім. Задора концертом привітав освітян із професійним святом
» Всі новини