Художники Рахівщини спонукають закарпатських митців до діяльності (ФОТО)

Художня виставка «Художники Закарпатської Гуцульщини», що відкрилася 4 лютого у Закарпатському обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, дала поштовх до виникнення нових ідей у презентаційній діяльності мистецтв районів краю та засвідчила необхідність комплексного підходу до вирішення проблем у культурній сфері.

Художники Рахівщини спонукають закарпатських митців до діяльності (ФОТО)

Назву виставці дала  однойменна книжка-альбом, яка побачила світ у львівському видавництві «Тиса» у липні 2013 року. Це вперше за історію Закарпатської Гуцульщини у одному виданні зібрані творчі доробки її митців. Окрім творів, книга містить біографічні дані та  інформацію про творчість. Авторами ідеї та головними натхненниками альбому стали Юрій Бендак - великий шанувальник та меценат мистецтва та Олександр Масляник – уродженець Рахова, заслужений журналіст України та невтомний дослідник історії та культури гуцулів. Обидва приїхали, щоб представити її ужгордцям та наживо познайомити із багатьма героями книги.

За словами О.Масляника, майже 100-тисячна Рахівщина має близько ста різножанрових митців, роботи яких зберігаються у приватних колекціях багатьох європейських держав, але через віддаленість від обласного центру не дуже відомі широкому українському загалу і мають менше можливостей презентувати своє мистецтво.  Поки  Рахівщина має лише 1 заслуженого художника України Миколу Ворохту, але сподівається, що видання стане поштовхом для визнання таланту й інших земляків.

Створення книги надихнуло земляків на організацію серії виставок, одну з яких представили в Ужгороді. Один із її організаторів міський голова Рахова Мирослав Думин на відкритті виставки висловив вдячність громаді і владі району, що зуміли згуртуватися довкола однієї мети і провели ряд виставок не тільки в Україні, але й закордоном – у Свиднику (Словаччина), Бая-Маре (Румунія), Сегеті та  Будапешті (Угорщина).  Для Рахівщини 2013 рік був досить насиченим в культурному плані. Окрім презентації книги «Художники Закарпатської Гуцульщини» у Рахові, Коломиї та  Львові, є й інші напрацювання: видання  про храми та книга «Художник Карпат», яку написав і видав художник Іван Доробан, почесний громадянин м. Рахів, що  у цьому році святкуватиме своє 80-річчя.  Щодо українських виставок митців Рахівщини, то вони пройшли в Рахові та Коломиї. Кожна наступна виставка поповнюється новими роботами та авторами. Так, у вересні в Коломиї було представлено лише 20  художників Рахова і близько 60 картин, то до ужгородської долучилося  ще  6 митців, що представляють Рахівський район, та оригінальний і самобутній різьбяр Юрій Павлович. У планах виставка у Львові і по районах області.

Поява книги та серії виставок надихнула не одного художника на створення нових робіт. Так, один із наймолодших учасників виставки 22-річний Павло Марінець із с. Костилівка після коломийського вояжу створив портрет рахівського скрипаля, який прикрасив стіни обласного музею. Молодий  художник зізнався, що для нього це велика честь, оскільки є початківцем і тільки-но захистив диплом бакалавра у Закарпатському художньому інституті. Попри це на виставці представлені аж 4 його роботи.

Виставка в Ужгороді стала святом не тільки для художників-початківців, а й для старших  митців. Так, член Спілки художників Росії, уродженець Рахова, що вже  39 років мешкає в Санк-Петербурзі Ярослав Савіних зізнався, що нарешті здійснилася його давня мрія – виставитися у Ужгороді в музеї, де представлені видатні закарпатські корифеї, хоч має за плечима чимало виставок в Росії. Співорганізатор виставки наголосив на важливості не тільки такої виставки, а й книги про рахівських митців. Можливо  у межах країни це і макова зернина, а дла Рахівщини вона відкрила цілу мистецьку епоху, презентуючи і багато нових імен. Сподівається, що книга і виставка  стануть поштовхом до нових персональних виставок гуцульських митців.

Цікаву  ідею вже підхопили інші райони. Так, міжгірці планують створити і собі подібну книгу та провести виставку. Голова Закарпатської організації Спілки художників України Борис  Кузьма озвучив ідею проводити звітні виставки районів в Ужгороді і робити виїзні виставки в райцентрах, щоб детальніше знайомити краян із творчістю всіх закарпатських митців. Тож добрий почин породжує інші.

Оксана Яворська для Закарпаття онлайн. Фото автора

08 лютого 2014р.

Теги: Рхів, гуцул, художник

Коментарі

007 2014-02-08 / 23:08:55
\ “Два чоловіки зайшли в храм помолитись: один був фарисей, а другий - митар. 11 Фарисей, ставши, молився так у собі: Боже, дякую тобі, що я не такий, як інші люди - грабіжники, неправедні, перелюбці, або як оцей митар. 12 Пощу двічі на тиждень, з усіх моїх прибутків даю десятину. 13 А митар, ставши здалека, не смів і очей звести до неба, тільки бив себе в груди, кажучи: Боже, змилуйся надо мною грішним! 14 Кажу вам: Цей повернувся виправданий до свого дому, а не той; бо кожний, хто виноситься, буде принижений, а хто принижується, - вивищений.”
БОЖЕ Я МЕЦЕНАТСТВУЮ

007 2014-02-08 / 23:02:18
І ні на крок із партії меценатів .. бо за шо тоді ж меценатствувать

НОВИНИ: Культура

10:08
На Закарпатті письменник Олександр Гаврош презентував свою нову книгу "Різдвяна історія Ослика Хвостика"
16:21
"Гуцульска бриндзя" цьогоріч зустрічатиме шанувальників у Рахові 8 вересня
09:47
"Грані життя" у графічних плакатах Володимира Карвасарного можна побачити в Ужгороді
13:38
На Закарпатті презентують нову дитячу книжку Олександра Гавроша про віслючка Хвостика
11:12
Художник із Хмельницького Володимир Карвасарний презентує свої роботи в Ужгороді
10:18
Закарпатський обласний муздрамтеатр закриє театральний сезон показом "Жменяків"
14:34
У Мукачеві можна оглянути роботи випускників художньої школи ім. Мункачі
11:26
"Шенгенський мерідіян" у Словаччині відбувся за участі митців із Закарпаття і Львова
15:50
Хорватське Матулі "пленерно" приймало гостей із Закарпаття
15:33
"Карпатські візії Синього виру" представив у Львові закарпатський живописець Василь Шиндра
16:40
Болгарія стала 21-ю країною в концертних подорожах Мукачівського хору хлопчиків та юнаків
14:25
/ 5
Берегівський Народний театр імені Я. Бандурович отримав перше місце у всеукраїнському фестивалі-конкурсі
08:31
/ 2
В Ужгороді презентували виставку "Скарби Берегова"
15:30
У скансені в Ужгороді можна буде оглянути "Скарби Берегова"
11:19
До 5 липня в Ужгороді можна оглянути акварельні роботи Оксани Кузьміної-Скальської
12:04
У скансені в Ужгороді відзначили 140-річчя вишківської хижі
14:26
Виставкова зала ужгородського скансену зацвіла "Рожевим цвітом"
11:40
Мукачівський драматичний театр "грантово" покаже виставу про князя Корятовича у Литві
10:02
/ 1
Художню виставку до Дня Конституції України відкрили в Ужгороді
06:45
Закарпатські лялькарі закрили театральний сезон участю у львівському фестивалі
15:32
Наприкінці червня поціновувачі мистецтва зможуть знову поринути "виставково" у сакуровий "Рожевий цвіт"
11:28
/ 1
Закарпатський американець Петро Часто презентує в Ужгороді свої спомини
21:35
У Тячеві вперше провели великий етнофестиваль
12:21
Перший Міжнародний фотосалон "Карпати" проходить в Ужгородському замку
22:47
Арійський світ Ярослава Ороса
» Всі новини