Закарпаття: "Чеська школа" відкрилась на українській землі

Після майже 70-річної перерви жителі закарпатського села Колочава Андрій Беца, Василь Іваниш, Василь Драч та Іван Кривляк знову сіли за парти «Чеської школи» – тут відкрився однойменний музей. Перший урок із сивочолими «учнями» провів відомий словацький учений-українознавець, член-кореспондент АН України професор Микола Мушинка.

Закарпаття: "Чеська школа" відкрилась на українській земліВін нагадав, що Підкарпатська Русь (теперішнє Закарпаття) у 20-30-х роках минулого століття входило до складу колишньої Чехословаччини, отож у багатьох населених пунктах працювали школи з чеською мовою навчання, що вважалися елітними. У 1931-1938 роках така школа діяла і в гірській Колочаві. У ній навчалися й згадані горяни, які, знову сівши за парти, ніби повернулися у своє дитинство.

Серед тих, хто перерізав вхідну стрічку до сільського музею, були народний депутат України п’ятого скликання, виходець із цих місць Станіслав Аржевітін /з його ініціативи створено музей/ та директор краєзнавчого музею з чеського міста Прешов Франтішек Гібл, який привіз чимало цінних «шкільних» експонатів і допоміг в оформленні приміщень.

– 20-30-і роки, коли Закарпаття входило до складу Чехословаччини, були періодом розквіту шкільництва у нашому краї, – згадує колишній учитель історії Василь Малета. – Тільки в Колочаві та її присілках діяли 13 класів народної /русинської/ та чеської шкіл, у них 1938 року навчалося 785 учнів, з якими працювали 15 учителів. Про той час і нагадуватиме музей «Чеська школа». До речі, не так давно з ініціативи Станіслава Аржевітіна у селі відкрився музей «Стара школа», експозиція якого висвітлює в основному шкільництво радянської доби. У планах Станіслава Михайловича – відтворити й народну школу, в якій навчалися здебільшого діти русинів-бідняків. Словом, згодом у Колочаві постане завершений музейний комплекс, який висвітлюватиме історію шкільництва на Закарпатті у 20-му столітті. А взагалі-то пан Аржевітін має намір відкрити у рідному селі десять музеїв

/п’ять уже діють/ і написати десять томів історії Колочави /один том вже вийшов/.

Відкриття музею «Чеська школа» відбулося у рамках українсько-чеського фестивалю «Колочавське відлуння в Тереблянській долині» /голова оргкомітету – Станіслав Аржевітін/. Учасники та гості свята поклали квіти до пам’ятника відомому чеському письменнику Івану Ольбрахту, відвідали його музей у місцевій школі. У 20-30-х роках минулого століття, до речі, І.Ольбрахт часто бував і жив у Колочаві, вивчав нелегке життя горян. Тут він написав свій роман «Микола Шугай – розбійник», у якому розповів про останнього опришка Карпат Миколу Шугая. У Колочаві він зняв також кінофільм «Марійка-невірниця», всі ролі в якому виконували місцеві селяни. Старожили Колочави досі з вдячністю згадують доброго і щедрого письменника, який у своїх публіцистичних творах відстоював інтереси знедолених горян.

Учасники фестивалю «Колочавське відлуння в Тереблянській долині» поклали квіти на могили чехословацьких вояків, які у 20-30-х роках минулого століття служили у Колочаві, відвідали місцеві музеї «Старе село», «Стара школа» та старовинну дерев’яну церкву Святого Духа, проглянули кінокартину І.Ольбрахта «Микола Шугай», продубльовану українською мовою за сприяння С. Аржевітіна з нагоди 60-річчя виходу твору на екрани. Було показано також фрагменти всіх фільмів, знятих у Колочаві в чехословацький, радянський та сучасний періоди. У святі взяли участь в.о. посла Чеської Республіки в Україні Вітеслав Півонька, інші чеські дипломати, суддя Конституційного Суду України Марія Маркуш, земляки зі столиці, фольклорні колективи з України та Чехії, чеські та словацькі туристи, відомі закарпатські письменники, художники, журналісти.

До пізньої ночі у центрі Колочави палала ватра українсько-чеської дружби, звучали народні мелодії, вихорились танці. Далеко в горах відбивалося луною «Колочавське відлуння в Тереблянській долині».
Ярослав Ядловський, УКРІНФОРМ
08 серпня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

00:38
Позачергова сесія Іршавської райради відбудеться у міському парку
18:07
/ 6
Чергова нарада щодо нового сміттєзвалища відбулася в Ужгороді
16:48
9 квітня – позачергова сесія Ужгородської міської ради
16:33
На Закарпатті на соціальні потреби перерахували понад 1,1 млрд грн єдиного внеску
09:55
/ 1
В Ужгороді за новим маршрутом вул. В’ячеслава Чорновола-УжНУ курсуватимуть 2 автобуси
09:48
У Мукачеві почався онлайн прийом заявок на участь в проєкті Бюджет громадських ініціатив-2021
09:09
Понад 11 тисяч продуктових наборів отримають одинокі та літні закарпатці
17:05
Ужгородцям розповіли про автоматичне перепризначення державних соціальних допомог
17:04
Програма медичних гарантій стартувала у 45 медзакладах Закарпаття
15:40
/ 1
Три місяці 2020-го на Закарпатській митниці – 1,5 млрд грн до держбюджету
14:28
/ 2
Закарпатські заробітчани на карантині: сусіди – кращі контролери
11:29
/ 1
У Мукачівській ОТГ до завершення карантину скасували плату за навчання у мистецьких школах
11:26
Від торгівлі підакцизними товарами на Закарпатті до бюджету надійшло понад 43 млн гривень
00:18
/ 5
Інша хвора на COVID-19 жінка з Іршавщини - з Лисичева
17:44
/ 14
Суд у Львові поновив на посаді прокурора Закарпаття "люстрованого" Сидорчука із виплатою майже 1 млн грн
16:24
Заморозки наприкінці березня на Закарпатті знищили врожай абрикосів і персиків
14:32
На підприємствах і в організаціях Закарпаття в лютому було задіяно 149,3 тис осіб
13:35
На Закарпатті до місцевого бюджету перераховано понад 1,2 млрд грн податків та зборів
13:24
Мукачівцям пропонують платити за воду, не виходячи з дому
12:10
За I-ий квартал до бюджету Ужгорода надійшло понад 261 млн грн
11:24
На Закарпатті створено Антикризове об’єднання "Здоров’я і Життя"
10:48
Небайдужих закарпатців закликають здавати кров
09:31
Рахунки за електроенергію на Закарпатті контролери традиційно рознесуть споживачам
16:47
ФОТОФАКТ. З авто мукачівця "карантинно" зняли всі колеса
18:04
В Ужгороді волонтери роздали малозабезпеченим продуктові набори
» Всі новини