Закарпатський "Власний дім" будується з проблемами

Програма "Власний дім"започаткована в Закарпатській області в 1999 році. У 2005-му вона схвалена розпорядженням голови облдержадміністрації і затверджена рішенням сесії обласної ради на 2006—2011 роки. Ми зустрілися з головою обласного Фонду інвестування Миколою АНДРУСЕМ і довідалися, як реалізується програма і на що найближчим часом сподіватися закарпатським селянам.

Закарпатський "Власний дім" будується з проблемами— Миколо Івановичу, в чому суть програми "Власний дім"?

— Нині зрозуміло, що забезпечення селян дешевими кредитними ресурсами — це головний важіль пожвавлення індивідуального житлового будівництва на селі. А для цього, потрібна кропітка державницька робота як у центрі, так і на місцях. Суть програми — у наданні довгострокових пільгових кредитів на зведення або придбання будинків під 3% річних терміном до 20 років з погашенням кредиту після закінчення будівництва, а також на газифікацію сільського житла — строком на 2 роки.

— З яких джерел Фонд отримує кредитні кошти?

— Фінансується програма коштами державного, обласного, районних та місцевих бюджетів. Причому, їх надходження з держбюджету здійснюється відповідно до фактичних обсягів фінансування з місцевих бюджетів. Таким чином, державна підтримка значною мірою залежить від обласної та місцевих держадміністрацій і відповідних рад, від того, наскільки вони зацікавлені допомогти місцевому населенню збудувати та зробити комфортним власне житло.

— Чи багато закарпатців уже скористалися кредитами від Фонду?

— На будівництво житла гроші отримали 246 сімей, на газифікацію — 1316, ще десять родин взяли кредит на купівлю житла. Завдяки наданим пільговим кредитам введено в експлуатацію 163 будинки, газифіковано 1316 осель, проведено 86 км вуличних газопроводів. Крім того, для виконання будівельних робіт додатково створено 683 робочі місця.
Найбільше житла збудовано в Ужгородському, Хустському, Рахівському, Виноградівсь-кому, Іршавському та Берегівському районах; а будинків газифіковано на Ужгородщині, Іршавщині, Великоберезнянщині, Мукачівщині й Тячівщині. Цього року активізувалася газифікація будинків за допомогою пільгового кредитування в Перечинському та Свалявському районах, розпочали цю роботу на Воловеччині.

— Чи фінансується програма на необхідному рівні?

— Темпи впровадження програми "Власний дім" набагато відстають від потреб сьогодення. В області залишаються незавершеними близько 14
тисяч житлових будинків, ще 27 тисяч земельних ділянок виділено під нове будівництво. Причому, як показало проведене нещодавно сільськими радами опитування, отримати пільговий кредит виявили бажання 1090 сімей, з яких кожна десята — молода. Потреба в кредитних ресурсах на порядок більша, ніж їх видано за всі попередні роки.

Тільки після збільшення фінансування за рахунок як обласного, так і районних бюджетів можна розраховувати на суттєве зростання надходжень з державного бюджету. Адже за підсумками першого півріччя 2007 року з передбачених програмою на цей рік 1200 тис. грн. з обласного бюджету профінансовано лише 300 тис. грн., районами із 1700 тис. грн. - тільки 605 тис. грн. Причому влада Хустського та Воловецького районів узагалі не передбачила коштів на підтримку програми. Водночас тутешні жителі отримали кредити на загальні суми 74 та 27 тис. грн. У районах, де перші керівники приділяють увагу і сприяють реалізації програми, результати відчутні.

— Що треба зробити, аби програма запрацювала на повну силу?

— У нинішньому році заплановано ввести в експлуатацію 103 будинки, газифікувати 1004 оселі, створити 339 нових робочих місць. Для цього передбачено фінансування в обсязі 8480 тис. грн., що в 2,7 раза більше від фактично досягнутого рівня у 2006 році.

На нараді, проведеній 26 червня Мінагрополітики з керівниками Фондів підтримки житлового будівництва на селі, нам повідомили, що доопрацьовується проект загальнодержавної комплексної програми розвитку українського села на період до 2015 року. В ньому визначено орієнтовні обсяги бюджетних коштів на кредитування індивідуальних сільських забудовників за програмою "Власний дім". Фондам рекомендовано впровадити програму контролю за виконанням кредитних угод і приділяти постійну увагу формуванню обсягів кредитних коштів за рахунок обласного, районних та сільських бюджетів.
Ярослав Світлик, "Новини Закарпаття"
08 серпня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

00:43
Велосадиба на перехресті світових шляхів
15:56
Угорщина змінила правила транзиту для українців, які повертаються додому
15:26
Населення Ужгорода на 1 січня становило 115,5 тисяч людей
15:23
/ 4
В Ужгороді за 2 години зібрали підписи під петицією проти "приватного" платного паркування в центрі міста
14:17
На кінець лютого закарпатці боргували за газ 1123,8 млн грн, за електрику – 172,4 млн грн
12:08
Закарпатські податківці розповіли про про мораторій на проведення перевірок
11:55
/ 5
UA: ЗАКАРПАТТЯ транслюватиме недільні богослужіння
11:54
400 харчових пакетів для пенсіонерів, багатодітних сімей та людей із інвалідністю передали священники Хустського деканату
09:20
На Закарпатті господарі і в період карантину обробляють городи і працюють в теплицях
00:49
Оприлюднено повну версію судового рішення по скасуванню висновку з ОВД щодо будівництва ВЕС на Боржаві (ДОКУМЕНТ)
23:03
"Нестандартну" парковочну розмітку в Ужгороді мають усунути - поліція (ДОКУМЕНТ)
22:42
/ 9
Під тиском ЗМІ і громадськості у "скандальній" пральні Хустської ЦРЛ почали ремонт
18:16
/ 4
У мерії Ужгорода пояснили про платні парковки в центрі міста
15:42
Закарпатці можуть здійснити обмін посвідчення водія онлайн, котрі видавались терміном на 2 роки
13:32
/ 6
ФОТОФАКТ. У центрі Ужгорода встановлюють таблички про платне паркування: 15 грн – година
13:18
Питання сміттєзвалища для Ужгорода вирішуватимуть на рівні області
10:27
Допомогу на дому в Мукачеві сьогодні отримують 124 пенсіонери
09:47
Закарпаття розпочинає збір коштів для акції "Серце до серця"
09:42
Мукачево виконало бюджет у першому кварталі на 100, 2%
09:32
В Ужгороді під час карантину найбільш нужденним сім`ям доставляють продуктові набори та засоби гігєни
20:36
Для Мукачівської ЦРЛ придбали сучасний апарат ШВЛ за 747 тис. грн
17:57
У Закарпатській ОДА розповіли, як розподілили вантаж тестів, захисних костюмів та респіраторів
16:45
Подорожувати Ужгородом тепер можна і онлайн
16:28
Майже 5 млн грн виділили з бюджету Ужгорода на надбавки медикам
14:37
В Ужгороді для забору матеріалу для проведення тестування на коронавірус до пацієнтів виїжджатимуть мобільні бригади
» Всі новини