На Ужгород очікує «Велика капітуляція» (ФОТО)

1 грудня у Закарпатському облмуздрамтеатрі відбудеться прем’єра вистави “Велика капітуляція” за п’єсою німецького драматурга та поета Бертольда Брехта “Матінка Кураж та її діти”.

На Ужгород очікує  «Велика капітуляція» (ФОТО)

Брехт, який зустрів Першу світову війну гімназистом, напередодні Другої світової всього за кілька тижнів пише велику драму “Матінка Кураж та її діти” (Хроніка часів Тридцятилітньої війни) як пересторогу для сучасників. Змальовуючи війну  1618-1648 р.р., драматург нагадує рідній Німеччині ті жахливі тридцять років -  період ганебних, зловісних лихоліть та кровопролиття. Весь жах війни він втілює в образі жінки. Що може бути більш абсурдним, ніж жінка на війні?

Головною героїнею п’єси є маркітантка Анна Фірлінг, яку за відчайдушний характер прозивають Матінка Кураж.  Вона разом зі своїми трьома дітьми переїздить у фургоні з крамом слідом за фронтом, і, хто б не переміг у бою, вдова  все одно отримає зиск. Кому війна — а їй мати рідна. Вона тонко розраховує, що треба солдатам чи офіцерам, завжди тримає потрібне під рукою і вигідно продає чи то каплуна голодному командувачу, чи то набої солдатам, яким нічим відбиватися від ворога. Хитра перекупка уживається  в жінці поряд з матір’ю, котра вболіває за своїх дітей. Але хто думає прожити війною, повинен платити страшну ціну. І ця ціна — людське життя.

Світова прем’єра “Матінки Кураж…” відбулася в квітні 1941 року в Цюріху, коли Європою вже йшла війна. В  Берліні виставу вперше зіграли в  січні 1949 року. “Матінку Кураж…” вважають  “міцним горішком” для театрів, бо ж при сценічному втіленні треба знайти розумне поєднання “розвитку думки і емоцій”. А до того ж Брехт є засновником епічного (діалектичного ) театру, він спонукає до конфлікту між розважанням і навчанням, що має знищувати «емоціональну причетність» у глядачів, досягаючи в такий спосіб «ефекту відчуження». Як показала генеральна репетиція вистави, що відбулася  21 листопада, саме це відтворив в ужгородській  постановці  режисер Михайло Мільмейстер з Німеччини. Вже після першої дії глядача після такої «емоційної непричетності» накриває така хвиля емоцій, що  хочеться втекти подалі… в іншу реальність, а потім виявляється, що дев’ятий вал вас тільки очікує.

Нова постановка кардинально відрізняється  від попередньої, яку ужгородці мали можливість бачити далекого 1983 р. у постановці заслуженого артиста УРСР Юрія Горулі. Матінку Кураж тоді зіграла Марія Харченко, яка працює в театрі з 1945 року. 89-річна народна артистка України, що прийшла подивитися на генеральну репетицію, поділилася спогадами про тодішні репетиції вистави. Юрій Горуля дуже добре знався на  музиці і відчував п’єсу, тому коли з’являлася  музика на сцені, можна було вважати, що  вистава вже зіграна. Музика налаштовувала акторку на роль. Тодішня постановка, зауважує жінка,  була на багато коротшою від теперішньої, всього на одну дію, але і більш насиченішою. Режисер розбирав з Марією Федорівною кожен епізод, бувало репетиції закінчувалися аж під ранок. І найбільшою похвалою для акторки за недоспані ночі були схвальні відгуки глядачів. Одного разу до неї після закінчення вистави підійшов москвич з дочкою, обняв, поцілував і сказав, що бачив цю виставу у Москві у театрі Червоної Армії, так матінка Кураж у виконанні Харченко була кращою, вона перевернула всю його душу.

Тож чи переверне сьогоднішня матінка Кураж у виконанні народної артистки України Лариси Білак вашу душу ви дізнаєтеся, прийшовши до театру 1 грудня.

На фото - епізод з репетиції - Матінка Кураж з старшим сином

Оксана Чужа для Закарпаття онлайн. Фото автора

29 листопада 2013р.

Теги: брехт, Кураж, Велика капітуляція

НОВИНИ: Культура

17:09
/ 1
Спілка художників "Арт-Свалява" відзначила 10-річчя
17:07
Піаністка з Угорщини провела майстер-клас в Ужгороді
10:48
В Ужгороді дискутуватимуть про переклади художньої літератури на Закарпатті
16:47
/ 1
"Мелодії сердець" сестер Гаврилко лунали в Ужгороді
09:39
"Закарпатські візерунки" у піснях і танцях розкажуть в Ужгороді про те, як "На схилах Карпат"
10:57
Виставку графіки відкрили у Виноградові
10:06
/ 1
В Ужгороді відзначили 100-річчя від дня народження Семена Панька
03:16
В Ужгороді відбулася презентація "Зради" Наталії Дурунди
10:39
Симфонічний оркестр обласної філармонії разом зі скрипалем і диригентом Ігорем Муравйовим зіграють в Ужгороді Beethoven-а
13:55
/ 2
Львівська Опера на День Св. Валентина привезе в Ужгород "Лускунчика"
01:36
Виставку робіт Володимира Павлишина відкрили в Ужгороді
10:36
У "Паланку" в Мукачеві можна оглянути "Творчі рефлексії" митця з Володимир-Волинського Павла Юрчука
01:32
У Братиславі відкрилася масштабна виставка закарпатських художників
11:23
/ 1
У Хусті прем'єрно покажуть виставу про легендарного опришка Пинтю
10:23
Концертні "Мелодії сердець" сестер Гаврилко співоче линутимуть в Ужгороді до Дня всіх закоханих
17:50
Концерт пам'яті народної артистки України Етелли Чуприк відбувся в Ужгороді
17:48
/ 3
Виставку світлин румунського фотографа Лайоша Нодя презентували в Ужгороді
10:07
В Ужгороді презентують новий роман Наталії Дурунди "Зрада"
13:06
/ 2
У Рахові презентували "Думаю в стовпчик" Оксани Йонаш-Тодер та "Моєї музики акорд…" Михайла Томашука
11:27
В Ужгороді буде Romantic від Олександра Садварія
19:18
А у вашому місті відбувся вернісаж?
17:02
Безкоштовний показ вистави організували на сцені Ужгородського інституту культури і мистецтв
10:12
Виставку натюрмортів презентувала Андрея Павук у Генконсульстві Угорщини в Ужгороді
16:52
/ 3
На Воловеччині відновлюють унікальну пам'ятку сакральної архітектури
11:27
/ 3
В Ужгороді відкрилася виставка графіки Шандора Балога
» Всі новини