Закарпатська графіка: традиції та новаторство

15 березня у галереї «Ужгород» відкрилася сьома обласна виставка-конкурс «Графічне Закарпаття – 2013». До відродження та розвитку графічного мистецтва крайових художників організовує секція графіки Закарпатської організації національної спілки художників України. Адже поруч з яскравим явищем «закарпатського живопису» розвивається й інший вид образотворчого мистецтва – з традиційними й новими напрямами станкової та книжкової графіки.

Закарпатська графіка: традиції та новаторство

З огляду на те, як сучасне відбивається на минулому, зауважимо, що книжкова графіка залишила цілу спадщину ілюстрацій Йосипа Бокшая, Гаврила Глюка, Миколи Розенберга, Федора Манайла, Антона Кашшая, Едіти Медвецької, Віктора Демидюка, Михайла Томчанія, Надії Кирилової, Надії Пономаренко, Андрія Гойди та ін. – проте домінуючою традицією сьогодення є не книжкова – а станкова графіка. Якщо у минулому станкова графіка відзначила індивідуальну майстерність окремих художників Павла Бедзіра, Михайла Митрика, Василя Скакандія, Семена Мальчицького, Вілмоша-Йожефа Береца, Михайла Роскіна, Василя Гангура та ін., то сучасна крайова традиція формує групи авторів за напрямами: рисунок, пастель, акварель, чорно-біла графіка та змішана техніка.

Для представлення фактичного матеріалу мистецької спадщини станкової графіки на виставці експонуються твори: Павла Бедзіра та Ференца Семана, відомих експериментаторів, які зуміли бути вільними у своїй творчості, демонструючи власну громадянську позицію. Для багатьох стали відкриттям роботи раннього періоду Василя Петрецького, віртуоза рисунку, викладача Коледжу мистецтв ім. А. Ерделі Закарпатського художнього інституту. В експозиції виокремлюються твори, які за технікою виконання є вже традиційними, – це акварелі та пастелі відомих митців Василя Скакандія, Людмили Корж-Радько, Анни Ландовської, Михаєла Петера, Івана Дідика, Миколи Дзись-Войнаровського, Олександра Лепчея, Наталії Сіми-Павлишин, Петра Матла та ін., а також твори експериментальної графіки Бориса Кузьми, Олександра Певсе, Ігоря Сливки, Владислава Габди, Олександра Андялоші, Віктора Миговича та ін.

Як бачимо, таке явище, як сучасна крайова графіка, розвивається і згодом себе стверджує, адже як з року в рік вочевидь міняється загальна картина експозиції. Якщо минулорічна виставка ще мала нечітке уявлення про графічний твір, і деякі з них викликали двояке ставлення до себе, то сьогоднішні роботи є переконливі перш за все у технічному виконанні, у відповідності вибору формату, кольорової чи тональної гами, площинної або просторової моделі. Особливе місце здобуває напрям рисунку, який досить стрімко заявляє про серйозний розвиток. Про це свідчать роботи знаного майстра рисунку Віталія Григор'єва та молодших колег – викладачів Закарпатського художнього інституту Йосипа Пала й Василя Когутича та ін.

Особливим внеском у формування графічних технік є твори молодих авторів – випускників та студентів Закарпатського художнього інституту. Вже ствердно виглядає мова нової графіки, яка є домінуючим предметом зосередження виставки. Графіки нового покоління. І якщо закцентувати увагу на стилістичних особливостях художньої мови, то, без сумніву, саме така виставка дає ключ до з'ясування сучасних стилістичних напрямів у графіці сучасного періоду. Нові тенденції переростають в окреслені напрями. Слід зауважити, що співіснування різних спрямувань є досить гармонійним. Вони взаємодіють в єдиному полі тенденцій символізму, що у творах Наталії Мирончук, Наталії Попової, Івана Дем'яна, реалізму в роботах Олексія Федора, Георгія Товтина  з авангардними течіями, якими керуються молоді автори Данило Ковач, Олександр Кофель, Олена Бугренкова, Тарас Корж, Володимир Ковач, Христина Сливка, Дарина Гребешкова та ін. Таким чином, ми маємо змогу визначити головний напрям, що належить до загальноукраїнського, і того, що притаманне лише закарпатській сучасній  графіці. Проте – процес визначення  ще триває.

  

Загальний вигляд експозиції

 Ференц Семан

Павло Бедзір

 Олександр Кофель

 

Одарка Долгош-Сопко для Закарпаття онлайн

20 березня 2013р.

Теги: графіка, Семан, Бедзір, Долгош-Сопко

Коментарі

номінації 2013-03-27 / 13:00:09
У номінації «Кольорова графіка» відзначили твір молодого художника Данила Ковача, за кращий твір – Василя Когутича та Василя Пала, у техніці пастелі – Наталю Мирончук, а у номінації «Книжкова ілюстрація» – Олену Бугренкову.

номінації 2013-03-27 / 12:58:19


http://**********.com.ua/oblasna-vistavka-konkurs-%C2%ABgrafichne-zakarpattya-2013%C2%BB-vidznachila-p%E2%80%99yatero-khudozhnikiv


Вікторія 2013-03-23 / 17:15:57
Якщо це конкурс, то цікаво дізнатися, хто переміг, в яких номінаціях??

мишанич в. 2013-03-20 / 22:11:32
Гарна експозиція,професійна оцінка О.Долгош...

НОВИНИ: Культура

09:14
У скансені в Ужгороді можна "напитися" "Із джерел народних"
18:37
У музеї української культури у Свиднику на Дні народних традицій проведуть міжнародне змагання з приготування вареників
16:34
"Гаптоване диво" чекатиме на відвідувачів обласного художнього музею в Ужгороді
10:03
/ 1
Книжкову виставку "У незалежності Вкраїни – її творчість і життя" відкрили в Ужгороді
14:33
У вересні в Ужгороді кілька днів поспіль триватимуть "Монологи над Ужем" із міжнародним представництвом
12:14
З нагоди Дня Незалежності в Ужгороді майстри представлять свої роботи на виставці "Із джерел народних"
10:10
Естрадно-духовий оркестр обласної філармонії привітає слухачів в Ужгороді із Днем Незалежності концертом
01:20
/ 2
У вересні в Ужгороді відбудеться фестиваль старовинної музики "Фортеця Унґ"
16:55
На Рахівщині бажаючих навчатимуть на майстер-класі особливостям гуцульського вовноткацтва
13:44
Назустріч Дню Незалежності України в Ужгороді представлять низку тематичних виставок
11:40
В Ужгороді "поетично" зберуться "Лицарі Карпат"
10:34
"Кольори Карпат" із Закарпаття перемогли у кількох номінаціях на фестивалі-конкурсі в Польщі
23:43
В Ужгороді відкриється виставка живопису Сергія Глущука "Нова зустріч"
10:14
Вухо, горло, ніс, ноги, тушка, хвіст
13:04
/ 1
Закарпатець Андрій Любка презентує свою десяту книжку на 10-му "Меридіані"
16:57
У вересні в Ужгороді покажуть стрічки Міжнародного кінофестивалю "Світло"
09:27
Словацький фотохудожник пропонує в Ужгороді пройти "Дорогою життя"
02:05
/ 1
Ювілейну виставку творів Івана Бондаренка відкрили в Ужгороді
13:02
Коли хобі стає сенсом життя
09:44
Іван Бондаренко представить в Ужгороді свій художній доробок
21:25
/ 1
100-річний ювілей відзначив відомий закарпатський поет і прозаїк Петро Продан
13:57
Українці Словаччини у День незалежності України пройдуть "Стежками Олександра Павловича"
09:15
Мукачівський драматичний театр презентував у Литві "Князя Корятовича"
10:29
В Ужгороді у рамках проєкту "Кримський дім об’єднує серця" кримський татарин навчав гончарству
10:45
/ 3
Бібліотекарі запрошують в Ужгороді на капуркову
» Всі новини