В Ужгороді триває виставка художника Михайла Заяця (ФОТО)

«Довга дорога додому» – під такою назвою у Закарпатському художньому музеї імені Йосипа Бокшая відкрилася виставка художника Михайла Заяця, приурочена до його 85-річчя. Символічно, що саме у музеї, що носить ім’я його вчителя, живописець вирішив виставити свої картини, віддаючи тим самим шану своєму наставнику.

В Ужгороді триває  виставка художника Михайла Заяця (ФОТО)

Член Спілки кінематографістів України та почесний член Спілки художників України  народився на Перечинщині  в селі Раково, але більшу частину свого життя прожив на Одещині, де після закінчення у 1957 р. Всесоюзного державного інституту кінематографії в Москві, працював в Одеської студії художніх фільмів. У доробку  художника-постановника 15 художніх фільмів та співпраця з відомими радянськими режисерами та акторами. Та покликанням його життя був живопис, якому навчався в художньому  училищі прикладного мистецтва в Ужгороді.

Вчителями по фаху у Заяця  були А.Ерделі і Й.Бокшай, а сокурсниками – майбутні академік Академії мистецтв України Володимир Микита та відомий монументаліст і живописець Володимир Кокоячук. Після закінчення училища Михайло Степанович ненадовго став колегою закарпатських корифеїв, викладав живопис. Після роботи в кінематографії поселився в мальовничому селі Санжійка на березі Чорного моря і знову повернувся до пензля і фарб, є автором  більше 300 живописних робіт. Через велику скромність живописця його перша велика персональна виставка відбулася тільки в 73 роки.

В одному з інтерв’ю пан Михайло зізнався: «Я малюю експромтом, на одному диханні. І тому мої роботи такі свіжі. Я художник першого погляду, перших вражень, емоцій. Люблю і пейзаж, і портрет, і натюрморт. Я ніколи не орієнтувався на продаж чи на споживача. Завжди малював для себе, в своє задоволення».  У цьому можна переконатися, відвідавши виставку в  Ужгороді.

В експозиції представлено 50 полотен художника,  які  він відібрав саме для показу на Закарпатті і частина з яких тут так і залишаться. Картини представляють різні етапи творчості митця – від ескізів в ранній період його становлення, дипломної роботи і до останніх  робіт, виконаних в 2004 р. Через хворобу не всі творчі плани вдалося художнику реалізувати.  Не зміг він і особисто бути присутнім на відкритті такої бажаної для нього  виставки на батьківщині. Закарпатці  знайомилися з невідомим земляком по розповідях його друзів, колег та знайомих. Так, цікаві факти з біографії ювіляра розповів його сокурсник по художньому  училищу Володимир Микита. Виявляється,  пан Михайло добре грав на мандоліні  і вони  разом виступали зі студентським оркестром. Вдалося В.Микиті й  намалювати Михайла Заяця за роботою. Це полотно, датоване 1964 роком, також представлено на виставці.

Про  життя художника в Санжійці, пейзажі якої неодноразово увіковічені в полотнах живописця, розповіли молода художниця з Одещини та ужгородське подружжя мистецтвознавця Оксани та письменника Олександра Гаврошів, які влітку гостювали в пана Михайла і стали організаторами виставки.

01 грудня 2012р.

Теги: Заяць, художник

Коментарі

555 2012-12-02 / 11:41:18
Луже приємно,що О.Гаврош відкрив і нагадав про ще одного талановитого закарпаття, а ще більше жаль,що він не повернувся на Закарпаття.Чому?

НОВИНИ: Культура

09:41
Виставу "Це все вона" показали на малій сцені Закарпатського обласного театру
10:01
Полювання на сина
10:29
/ 1
На Закарпаття з нагоди 250-ї річниці з дня народження Бетховена завітав скрипаль Ігор Муравйов
00:52
Виставка "Графічне Закарпаття" відкрилась у галереї "Ужгород"
03:39
/ 3
В угорському консульстві в Берегові відкрилася персональна виставка художника Аттіли Коприви
17:09
/ 1
Спілка художників "Арт-Свалява" відзначила 10-річчя
17:07
Піаністка з Угорщини провела майстер-клас в Ужгороді
10:48
В Ужгороді дискутуватимуть про переклади художньої літератури на Закарпатті
16:47
/ 1
"Мелодії сердець" сестер Гаврилко лунали в Ужгороді
09:39
"Закарпатські візерунки" у піснях і танцях розкажуть в Ужгороді про те, як "На схилах Карпат"
10:57
Виставку графіки відкрили у Виноградові
10:06
/ 1
В Ужгороді відзначили 100-річчя від дня народження Семена Панька
03:16
В Ужгороді відбулася презентація "Зради" Наталії Дурунди
10:39
Симфонічний оркестр обласної філармонії разом зі скрипалем і диригентом Ігорем Муравйовим зіграють в Ужгороді Beethoven-а
13:55
/ 2
Львівська Опера на День Св. Валентина привезе в Ужгород "Лускунчика"
01:36
Виставку робіт Володимира Павлишина відкрили в Ужгороді
10:36
У "Паланку" в Мукачеві можна оглянути "Творчі рефлексії" митця з Володимир-Волинського Павла Юрчука
01:32
У Братиславі відкрилася масштабна виставка закарпатських художників
11:23
/ 1
У Хусті прем'єрно покажуть виставу про легендарного опришка Пинтю
10:23
Концертні "Мелодії сердець" сестер Гаврилко співоче линутимуть в Ужгороді до Дня всіх закоханих
17:50
Концерт пам'яті народної артистки України Етелли Чуприк відбувся в Ужгороді
17:48
/ 3
Виставку світлин румунського фотографа Лайоша Нодя презентували в Ужгороді
10:07
В Ужгороді презентують новий роман Наталії Дурунди "Зрада"
13:06
/ 2
У Рахові презентували "Думаю в стовпчик" Оксани Йонаш-Тодер та "Моєї музики акорд…" Михайла Томашука
11:27
В Ужгороді буде Romantic від Олександра Садварія
» Всі новини