У «Бавці» пройде прем’єра «Тричі славного розбійника Пинті»

Принаймні, з двох приємних подій почнеться робота Закарпатського академічного обласного театру ляльок в грудні цього року. Одна з них – вистави знов проходитимуть в теплому затишному приміщенні театру на площі Театральній, де зроблений ремонт арки над сценою, а обласна влада обіцяє знайти можливості і впритул зайнятися капітальним ремонтом історичної будівлі.

У «Бавці» пройде прем’єра  «Тричі славного розбійника Пинті»

 

Друга подія також надзвичайна в  творчому житті театру – це прем’єра  вистави театру „Тричі славний розбійник Пинтя” Олександра Гавроша, яка відбудеться на стаціонарі 2 грудня. Цією постановкою театр продовжує  тему розкриття скарбниці своєрідної народної культури та історії Закарпаття, наближаючи  Ії до  юного глядача. Поставив спектакль відомий режисер з Білорусі, головний режисер Гродненського театру ляльок  Олег Жюгжда,  з яким закарпатські лялькарі давно і плідно співпрацюють. Олег –  людина-легенда в театральному світі.  Цієї осені вистава Жюгжди „Пікова дама” виборола Гран-прі на престижному Єкатеринбурзькому фестивалі театрів ляльок (Росія), а нещодавно отримала головну національну премію Білорусі як краща вистава  серед усіх постановок року – драматичних, оперних, лялькових тощо… Це нас не дивує, адже „Лісова пісня” Л.Українки Закарпатського театру ляльок  в постановці Жюгжди в минулому році була визнана найкращою на Всеукраїнському театральному фестивалі по Лесиних драматургічних творах, за що отримала Диплом лауреата премії Львівського міжобласного відділення  Національної спілки театральних діячів України „Галицька Мельпомена”.

Вистава „Тричі славний розбійник Пинтя” – надзвичайно цікавий театральний експеримент театру „Бавка” та режисера. Матеріал для вистави шукали в містичних легендах краю, а потім взяли за основу однойменну повість Олександра Гавроша, і він – на замовлення театру і в тісній співпраці з режисером – написав п’єсу – „містичну придибенцію на верховинський мотив”, в якій легендарний персонаж опришок Пинтя своєю постатю  об’єднує  декілька верховинських казок. Герой карпатського фольклору Пинтя йде туди, де „за мідною хащею, за скляною горою лежить Закляте Місто», щоб знайти свою долю…На шляху зустрічає зачарованого Пса Кудлоша та мертвого Блукаючого Вояка,  і вони разом вирушають на пошуки свого щастя … Зрозуміло, що повість та п’єса – це два зовсім різні твори.

При постановці твору на сцені режисер намагався якомога ближче доторкнутися до автентичних першоджерел фольклору, з цією метою він відмовився від звичного музичного оформлення вистави. Актори-лялькарі стали… музиками, заграли на старовинних  закарпатських інструментах і заспівали вживу  народні пісні. Виготовив музичні інструменти та консультував творчу групу визнаний в краї знавець народної музики Володимир Короленко, навчала вокалу педагог Тетяна Бабець, підбором музичного матеріалу займалась Наталія Орєшнікова, вона ж проходила своєрідне режисерське стажування у метра постановочної справи  Жюгжди. У всіх режисерських роботах Олега Жюгжди  визначну роль грає візуальний образ вистави, тому стильове, образне  вирішення сценографії – декорацій, костюмів, ляльок зокрема є надзвичайно важливим у його творчості. Треба відмітити, що сценограф театру Тетяна Улинець чудово впоралась з нелегким завданням, і робота над виставою в тандемі з маститим режисером підняли планку творчих досягнень молодої художниці. Доповнила  візуальну картину  художник по світлу Ірина Осокіна.  

У лялькових виставах нерідко один актор виконує декілька ролей, працює з кількома ляльками. Не дивлячись на обмеженість часу і складнощі під час репетиційного процесу, режисером підготовлено два склади  виконавців. У виставі багато персонажів, ролі яких виконують  актори Наталія Орєшнікова і Ярослава Воробканич,  Олена Пишка і Елла Григор'єва.  Розбійника  Пинтю  грає Микола Карпенко,  Яноша, (він же Пес Кудлош) – Андрій Опіок та Олександр Бєліков, Блукаючого Вояка  – Дмитро Малий. Образи вийшли напрочуд  яскравими. Треба відмітити дебют в головній ролі молодої, талановитої, музично обдарованої актриси Ярослави Воробканич,  яка багато чому навчилася під час роботи над виставою. Режисерсько-постановочний склад, а також  кандидатуру актриси Олени Пишки за виконання декількох ролей у виставі колектив висунув на здобуття обласної театральної премії ім.. братів Шерегіїв.   

Підсумовуючи стислу розповідь про виставу „Тричі славний розбійник Пиття”,  кажемо, що саме глядачам судити, що вийшло з задуму, тому колектив чекає на глядачів з нетерпінням. Впевнено можна сказати наперед,  що байдужими вистава нікого не залишить.

У наступні традиційні недільні театральні зустрічі на виставах об 11.00 та 13.00 год. глядачі будуть мати змогу подивитися – 9 грудня виставу „Бармалій”  К.Чуковського та  16 грудня  – „Сніговички та сонечко” О.Веселова.

А з 17 грудня і до 14 січня 2013 року почнеться весела новорічна  пора,  яка включатиме і свято Св.Миколая, і новорічно-різдвяні інтермедії  – адже наближаються найулюбленіші свята малечі. Цього року,  як завжди, для дітей буде нова зимова інтерактивна казка, в якій  безпосередню участь будуть приймати самі глядачі  – „Пригоди Відьмочки на новорічному балу”. Але докладніше про це  – трохи згодом. Тепер треба не пропустити прем’єру театру – містичну придибенцію на верховинський лад – „Тричі славний розбійник Пинтя”!

Ніна Малишка

28 листопада 2012р.

Теги: Пинтя, Гаврош, Жюгжда, Бавка, Закарпаття

Коментарі

уЖГОРОДУ 2012-11-30 / 12:41:09
ужгороде, бездаре ти наша!!!!!!Редагуй тексти по людськи бо.... !!!!:)))))))!!!!

НОВИНИ: Культура

15:39
Мукачівський драматичний театр покаже вистави онлайн
12:54
"Карантинний" роман закарпатського письменника Андрія Любки про амурні пригоди письменників вийде у вересні
17:46
В Ужгороді пройде фестиваль вуличного піаніно
11:15
У Мукачеві запрошують на онлайн концерт Струнного квартету Сергія Добоша
12:41
/ 2
День Незалежності в Ужгороді зустрічатимуть "Молитвою за Україну" у Горянській ротонді
10:43
В Ужгороді Максим Беспалов презентує "альтернативно-історичний" роман "Східний вал"
01:50
Закарпатський художній музей започаткував пізнавальну квест-екскурсію
19:46
Мукачівець створив безкоштовний телефонний додаток "Казки дитинства"
16:11
На присвоєння премії ім. Скунця в Ужгороді рекомендують книги Василя Густі та Івана Ребрика
10:15
Три фільми режисера з Закарпаття покажуть на Міжнародному фестивалі історичного кіно "Поза часом"
02:12
/ 1
На центральній площі Берегова представили "Карантинну творчість" берегівських митців
02:56
/ 1
У Берегові відкрилася виставка Шандора Зіхермана
15:05
/ 1
Сьогодні відбудеться онлайн концерт Мукачівського військового оркестру
10:30
В Ужгороді відбудеться літературна презентація "Шлях до свободи"
09:23
Мукачівський драматичний театр готує нову прем'єру – виставу "Поліанна"
17:59
/ 1
Акцію "Капуркова книжка" вп'яте провели в Ужгороді
10:45
В Ужгороді "дистанційно" стартує Фестиваль дитячої та юнацької творчості "Рекітське сузір'я"
11:15
З нагоди 50-річчя у скансені в Ужгороді діє "Свято народних талантів"
12:17
/ 1
Ужгородський письменник став учасником Харківської літературної резиденції 2020
11:28
Закарпатська обласна книгозбірня запрошує на буккросингову акцію "Капуркова книжка - 5"
01:14
Виставу-гуморину "Швейк швендяє містом" показав просто неба Закарпатський муздрамтеатр
11:15
У Мукачеві стартують онлайн-концерти проєкту "Online time"
14:26
До участі на здобуття премії ім. Скунця в Ужгороді допущені 3 книги
11:22
/ 3
У Львові побачила світ книга "300 імен Рахівщини"
09:48
Вийшла нова, третя книга Тетяни Літераті "Втрачений Ужгород. Професії та підприємства"
» Всі новини