"Творити літературу — справа невдячна" — вважає поет із Закарпаття Петро Мідянка

Один з найбільш відомих сучасних письменників країни закарпатець Петро МІДЯНКА - феноменальна особистість, яка вже чимало досягла в галузі літератури та педагогіки, а його творчістю захоплюються не тільки в Україні, а й далеко за її межами. Мешкає він у віддаленому від міської суєти Широкому Лузі.

Петро МІДЯНКА.
Петро МІДЯНКА.
— Ви, будучи відомим поетом, проживаєте, не в столиці чи хоча б в обласному центрі, а саме у гірській Тячівщині...

— По-перше, тому, що народився саме у Широкому Лузі, який, до речі, був заснований одним з моїх прямих предків. По-друге, після закінчення університету отримав направлення на місце роботи вчителя української мови та літератури в школу сусіднього села, де працюю і до сьогодні. Ну, а по-третє, як наймолодша дитина в сім'ї, вважаю своїм обов'язком піклуватися про стареньку матір, яку звідси вже не вивезеш навіть силоміць. Надто вже вжилася в цьому селі.

— Як сьогодні можна оцінити стан нинішньої закарпатської літератури в загальноукраїнському контексті?

— Звичайно, закарпатську літературу потрібно розглядати виключно в загальноукраїнському контексті, адже наша область є складовою України. Проте не новою сьогодні для нашого краю є проблема периферії. До прикладу, в Німеччині Мюнхен в культурному плані нічим не поступається Берліну. Культурне ж життя в Україні формувалось і зосереджувалось у столиці. Тому з провінції навіть талановитій людині дуже важко здобути визнання в центрі. Зараз в Києві фігурують імена лише кількох закарпатських письменників. Якщо раніше це були Іван Чендей та Петро Скунць, то зараз це Василь Кузан, Дмитро Кешеля, трохи менше Олександр Гаврош та Михайло Рошко.

— Які позитиви і негативи можна виділити у сьогоднішньому літературному процесі на Закарпатті?

— Головними позитивами були і залишаються полінаціональний склад населення Закарпатської області та зручне географічне розташування краю. Художні твори наших митців перекладають різними мовами (словацькою, чеською, угорською) і читають у себе на батьківщині. Центральна тематика - зображення закарпатського села. Проте відчувається відсутність урбаністичної теми. А найголовнішою проблемою є, звичайно, відсутність коштів для видання художньої літератури, та й відсутність самих видавництв. Ті, що є, орієнтуються перш за все на'комерційну літературу. Це призводить до високого номіналу української книги. Тому я й сам більшість своїх творів видаю за кордоном. Але там також не без проблем. Теж є певні зволікання, повільна праця ґрантодавців.

— Як ви гадаєте, чи буде мати успіх у столичної читацької аудиторії антологія «Джинсове покоління», яка нещодавно побачила світ, серед співавторів якої є також і ви?

— Ідея Михайла Рошка створити таку антологію є непоганою, проте, думаю, що в Києві цією книгою мало хто зацікавиться. Насамперед тому, що нині в Україні є надзвичайно багато імен, які вже мають велику читацьку аудиторію, і їх публікації будуть користуватись більшим попитом. А саме Закарпаття киянам більш цікаве як рекреаційна зона з файним вином і міцною кавою.

— Як ставитесь до молодих закарпатських поетів?

— У нашому краї є достатньо молодих письменників, проте не всі вони вміють розкрити свій талант, якщо він, звичайно, є. Серед тих, у кого справді відчувається поклик до написання поезії, можу виділити Андрія Любку. В нього є все необхідне для того, щоб розвивати в собі справжнього митця. Проте йому потрібно ще багато попрацювати, щоб стати професійним письменником. До речі, вміння створити собі літературний бренд є також дуже суттєвою річчю для письменника.

— Ви водночас і педагог, щодня спостерігаєте за підлітками. Чи є поклик у цього юного покоління творити літературу?

— Творити літературу — справа невдячна. Щоб цим займатися, треба бути або ж багатієм, або ж по-справжньому закоханим у літературу. Я належу до останньої категорії.

— Від справ літературних перейдімо до політичних. Як оцінюєте нинішню суспільно-політичну ситуацію в країні?

— Прикро, звичайно, це констатувати, але я вважаю, що українці є нацією, яка не в змозі захистити своїправа. Причому, справа не лише в тих майже 16 роках незалежності. Адже, щоб збудувати могутню державу, може знадобитись і століття, а розвалити її можна за лічені години. Українці поки що лише розвалюють, а не будують. На відміну від інших молодих європейських держав, українці живуть за принципом «худоба може бути голодною, але головне, щоб господар був ситий».

— Які плани у Петра Мідянки в найближчому майбутньому?

— Мені важко відповідати на подібні запитання, оскільки моє життя ніколи не було плановане. Конкретних завдань я також на даний момент перед собою не ставлю. Щодо творчості, то моя наступна книжка вийде наприкінці осені у словацькому видавництві "Ваит". Це видавництво видавало також "Рекреації" Юрія Андруховича протягом двох років. Маю рукопис поетичної книжки в Україні, на яку також вишукують кошти люди з Асоціації українських письменників. Займається цим цьогорічний лауреат Національної премії ім.Шевченка Тарас Федюк.
Мирослав НЕБЕСНИК, Ярослав ГУЛАН, "Фест"
22 червня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

10:01
Полювання на сина
10:29
На Закарпаття з нагоди 250-ї річниці з дня народження Бетховена завітав скрипаль Ігор Муравйов
00:52
Виставка "Графічне Закарпаття" відкрилась у галереї "Ужгород"
03:39
/ 2
В угорському консульстві в Берегові відкрилася персональна виставка художника Аттіли Коприви
17:09
/ 1
Спілка художників "Арт-Свалява" відзначила 10-річчя
17:07
Піаністка з Угорщини провела майстер-клас в Ужгороді
10:48
В Ужгороді дискутуватимуть про переклади художньої літератури на Закарпатті
16:47
/ 1
"Мелодії сердець" сестер Гаврилко лунали в Ужгороді
09:39
"Закарпатські візерунки" у піснях і танцях розкажуть в Ужгороді про те, як "На схилах Карпат"
10:57
Виставку графіки відкрили у Виноградові
10:06
/ 1
В Ужгороді відзначили 100-річчя від дня народження Семена Панька
03:16
В Ужгороді відбулася презентація "Зради" Наталії Дурунди
10:39
Симфонічний оркестр обласної філармонії разом зі скрипалем і диригентом Ігорем Муравйовим зіграють в Ужгороді Beethoven-а
13:55
/ 2
Львівська Опера на День Св. Валентина привезе в Ужгород "Лускунчика"
01:36
Виставку робіт Володимира Павлишина відкрили в Ужгороді
10:36
У "Паланку" в Мукачеві можна оглянути "Творчі рефлексії" митця з Володимир-Волинського Павла Юрчука
01:32
У Братиславі відкрилася масштабна виставка закарпатських художників
11:23
/ 1
У Хусті прем'єрно покажуть виставу про легендарного опришка Пинтю
10:23
Концертні "Мелодії сердець" сестер Гаврилко співоче линутимуть в Ужгороді до Дня всіх закоханих
17:50
Концерт пам'яті народної артистки України Етелли Чуприк відбувся в Ужгороді
17:48
/ 3
Виставку світлин румунського фотографа Лайоша Нодя презентували в Ужгороді
10:07
В Ужгороді презентують новий роман Наталії Дурунди "Зрада"
13:06
/ 2
У Рахові презентували "Думаю в стовпчик" Оксани Йонаш-Тодер та "Моєї музики акорд…" Михайла Томашука
11:27
В Ужгороді буде Romantic від Олександра Садварія
19:18
А у вашому місті відбувся вернісаж?
» Всі новини