У Київ, на побачення з великим закарпатським Майстром Глюком

До 95-річчя Гаврила Глюка, одного з найвизначніших представників закарпатської художньої школи, в Академії мистецтв України в Київі відкрито виставку його творів.

У Київ, на побачення з великим закарпатським Майстром ГлюкомКоли я згадую Тетяну Яблонську, то одразу уявляю її відому картину «Хліб». Ім’я ж Гаврила Глюка асоціюється з відомою картиною «Лісоруби» ще з хрестоматійної читанки.

Творчий потенціал Гаврила Мартиновича розкривався поетапно, від твору до твору. Успіхи випереджали нові задуми. Тріумф «Лісорубів на вахті миру» 1951 року на Бієнале в Італії. Саме ця картина утвердила зрілість та професійну майстерність Гаврила Глюка.

Сьогодні — це золотий фонд національного мистецтва, гордість і слава закарпатців. «Лісоруби» — свідчення беззаперечного таланту Гаврила Глюка. Всесвітня виставка у Брюсселі 1958 року принесла визнання та високу нагороду авторові — велику срібну медаль.

Автор працює у руслі традицій реа-лізму. Він пишається своїми героями. А знаходить їх у полі, на фермі. Без усіляких прикрас передає їхні характери. Образи вдало поєднує з пейзажем. На виставці багато замальовок із сіл Сторожниця і Вел. Добронь. І всі вони справляють враження, що автор десь поруч. Можливо, відійшов на хвилину, щоб узяти папір, олівець, чи вуглину. А герої — вони завжди поруч. Він щедро відкриває їм свій дім і душу. Хоч згодом і пізнав великі європейські міста, все ж залишався простою людиною. Був порядним і ввічливим. Саме це бачив у своїх героях, якими є лісоруби, лікарі, учителі. Він безмежно любив свою землю, людей, родину.

Митець був непосидючим. Він міг на кілька днів помандрувати у Карпати, враз опинитися під Влтавою чи Дунаєм. Його краєвиди напрочуд легкі і романтичні. У них переважає тепло і доброта.

Зачаровують дитячі портрети. Вони написані з такою любов’ю, що просто хочеться з ними поговорити. «Сергійко» весь у задумі, чимось стривожена «Маша», а поруч зосереджена учениця «Тетяна»...

Особливе місце у його творчому доробку займає портрет. У твори він вкладає всю душу. Всього лише кілька штрихів — і перед вами знайомий образ. Певно, не випадково Тетяна Яблонська з усіх портретів, хто створював її образ, перевагу віддала роботі Гаврила Мартиновича. Він по особливому розкрив натуру.

Як на побачення, поспішали до щедрої експозиції майстра друзі і цінителі високого мистецтва.

— Його роботи не можна переплутати і порівняти, — сказав народний художник України Андрій Чебикін. — Самобутність і теплота кольорів захоплює і надихає. Гаврило Глюк залишив велику графічну спадщину. Він був справжнім майстром рисунка, який добре засвоїв європейські традиції. Його роботи є окрасою багатьох музеїв. Ім’я Гаврила Глюка навічно увійшло до літопису образотворчої культури України, Європи, світу. Він був щасливий чоловік, бо був часткою свого народу, свого мистецтва, своєї закарпатської школи.

На відкриття виставки з Ужгорода приїхала донька Майстра Валентина Александрова. Пані Валентина презентувала чудову книгу-альбом творчої спадщини батька. Першу книгу вона подарувала Києву й киянам, двадцять альбомів передала Академії мистецтв України. П’ять років тому в Ужгороді донька відкрила меморіальну кімнату-музей Гаврила Глюка..

— Батько був людяною людиною, — пригадує донька Валентина. — Він до всіх, не зважаючи на вік, звертався шанобливо на «Ви». Він ніколи не сварився, не любив вирізнятися, жив з селянами в одній хаті. Дуже любив їздити на батьківщину в село Люта, що на Верховині. Жодного разу не їхав без гостинців. У батька для всіх знаходилося добре слово. Він любив свою землю, свою сім’ю. За багатство вважав внутрішню чистоту і порядність.

Гості юрмляться біля робіт Майстра. Вдивляються, пригадують, обговорюють. Особисто мені імпонує «Прага» — тиха і по домашньому м’яка. Вона надихає на спогади. Я згадую її вулички, чую аромат кави і приємні розмови. Воістину точно хтось зауважив, що у мистецтві немає ні вершин, ні низин. Є вічне мистецтво.
Людмила ЧЕЧЕЛЬ, "Українське слово"
20 червня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

00:37
В Ужгороді відбувся фестиваль гончарства
23:26
ФОТОФАКТ. У реформатській церкві Вишкова виявили унікальний розпис XIV ст.
15:47
/ 2
Свої художні роботи презентувала в Ужгороді викладачка англійської Ольга Янович
01:54
В Ужгороді відкрили виставку картин і шкіряних колажів
16:37
У Виноградові відкрили мистецьку виставку "Зв’язок поколінь"
23:27
На малій сцені Закарпатського драмтеатру відбувся допрем’єрний показ вистави
15:40
Другий фестиваль гончарства відбудеться цієї суботи у скансені в Ужгороді
09:57
На ювілейній виставці "Малий Лувер" в Ужгороді презентували 100 картин
22:18
Закарпатський народний хор презентував музичний фільм "Ой, на горі винобрання"
09:38
На Рахівщині відбувся видовищний хореографічний фестиваль ім. Волощука
23:52
Обласний театр у Хусті запрошує на прем’єру трагкомедії "Коматозники"
15:40
Закарпатський облмуздрамтеатр зустрічатиме глядачів у неділю виставою "Я чекаю на тебе, мій любий!.."
09:19
Книгу ромською про життя циган у Підвиноградові презентували на Закарпатті
22:58
В Ужгороді презентували виставку медитативного живопису
11:55
До Ужгорода з концертом завітає джазовий колектив Aramis із Сум
10:23
Мукачівський драматичний театр відкрив 73 театральний сезон трагікомедію "З днем народження, Генріх!"
10:20
В Ужгороді більше тижня тривав фестиваль старовинної музики "Фортеця Унг"
18:18
Концерт фортепіанного дуету з Мексики відбувся в Ужгороді
16:07
/ 1
30 робіт, присвячених Ужгороду, представили на огляд у скансені батько й син Климковичі та Василь Парій
15:41
В Ужгороді врочисто закрили фестиваль "Інтерлялька"
13:25
ФОТОФАКТ. Студентський оркестр музичного коледжу ім. Задора концертом привітав освітян із професійним святом
13:12
У "Паланку" в Мукачеві Тетяна Рибар представить свій "Осінній вернісаж"
10:50
Симфонічний оркестр обласної філармонії зіграє слухачам на концерті в Ужгороді Чайковського та Римського-Корсакова
13:06
У скансені в Ужгороді пройде другий фестиваль гончарства
10:58
Ужгородська дитяча музшкола імені Чайковського відзначення свого 75-річчя почала зі святкового концерту
» Всі новини