"Моя весна": Пам’яті закарпатського поета-патріота Івана Ірлявського присвячується

У Закарпатській області вшановуються імена видатних письменників, поетів, художників, композиторів, науковців та інших діячів різних напрямків життєдіяльності краю. З метою вшанування пам’яті нашого земляка, відомого поета-патріота Івана Ірлявського щороку організовується обласний конкурс українського художнього слова «Моя весна».

Іван ІРЛЯВСЬКИЙ.
Іван ІРЛЯВСЬКИЙ.
Народився Іван Ірлявський 17 січня 1919 р. у бідній родині в селі Ірлява Ужгородського району. Тут Іванко здобув початкову освіту, а горожанську школу закінчив в Ужгороді. Бідний селянський хлопчик ще у ранньому віці втратив матір і став сиротою. У таких складних економічних умовах формувався його світогляд, але справжнє патріотичне виховання він одержав під час навчання в Мукачівській торговельній академії у 1933–1938 рр.

Після навчання він вимушений був покинути свій рідний край і виїхав до Югославії. У 1941 р. добирається до Києва. Там в умовах жорстокої нацистської окупації він стає співучасником заснування підпільної письменницької організації, був її секретарем, працював у газеті «Укра-їнське слово».

У той час жорстоко переслідувались творчі сили. Тому вже 9 лютого 1942 р. його заарештовано гестапівцями, а 22 лютого розстріляно разом з іншими патріотами у Бабиному Яру. Тоді йому виповнилося 23 роки. Але вже на той час він здобув заслужене визнання. Однак із чиєїсь «легкої» руки йому було прикріплено ярлик українського буржуазного націоналіста. Цього було достатньо, щоб ім’я талановитого поета-патріота, активного учасника визвольної боротьби у рідному краї викреслено з літературного процесу.

Тільки в кінці 90-х рр. прогресивні сили України надали йому право на життя у вічній пам’яті українського народу. Про це засвідчує і меморіальна плита, встановлена на будинку сільської ради с.Ірлява.

Ось тому на його батьківщині у 2002 р. започатковано проведення обласного конкурсу українського художнього слова. У цьому змаганні беруть участь учні, студенти та дорослі шанувальники творчості І.Ірлявського. Традиційно це мистецьке творче змагання проводиться у дитячій школі мистецтв смт. Середнє наприкінці травня.

Нинішнє творче змагання відбулося 30 травня. Журі очолив заступник начальника управління культури облдержадміністрації Іван Канюка, а допомагали йому головний редактор видавництва «Закарпаття», член Національної спілки письменників України Галина Малик, головні спеціалісти управління культури облдержадміністрації Світлана Мендель та Оксана Дуринда, письменниця, лауреат обласної літературної премії ім.Ф.Потушняка Надія Панчук, провідний методист Закарпатського обласного центру народної творчості Наталія Юрковецька, завідувач цикловою комісією режисерських дисциплін Ужгородського училища культури Оксана Шип. У конкурсі взяло участь 34 виконавці. У номінації «Проза» переможцями стали учасниця студії «Чарівне слово» Ужгородського МБК Іванна Томчич та учениця Хустської школи мистецтв (естетичного виховання) Софія Курта; у номінації «Поезія» — студентки Ужгородського училища культури Оксана Судомир та Ганна Товт; у номінації «Гумор» — Іван Кешеля (Мукачівський р-н) та Василь Синитар (Іршавський р-н); у номінації «Власна творчість» — Наталія Булеца з Мукачівського району.

Приємно, що і в нинішньому святі взяли участь гості з-за кордону Евеліна Гвать та Ганна Бандурчинова у супроводі голови союзу русинів-українців Словацької Республіки Івана Лаби.
Василь СМОЖАНИК, заст. директора Закарпатського обласного центру народної творчості
18 червня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

17:44
В Ужгороді лунала "Музика кіно"
16:02
П'єсу закарпатського драматурга поставили у Дрогобичі
02:39
Написанню книжок вчили на фестивалі "Книга-фест" в Ужгороді
15:24
В Ужгороді оголосили переможців конкурсу "Книга-фест"
14:59
Мукачівський драматичний театр відкриє 74 театральний сезон виставою "Поліанна"
11:07
Творчий вечір з нагоди ювілею Наталії Орєшнікової відбувся у "Бавці" в Ужгороді
03:10
Хіти світової кіноіндустрії прозвучали у Закарпатській обласній філармонії
09:37
Народний фольклорно-етнографічний ансамбль "Ужгород" привітали із 35-ою річницею
15:39
В Ужгороді відкрилася художня виставка Шандора Балога
13:05
Закарпатський муздрамтеатр зіграє виставу у скансені в Ужгороді
18:04
/ 1
В Ужгороді три дні поспіль триватиме "Книга-фест 2020"
11:33
Вечір поетичних читань "Пам'ять і протиріччя" відбудеться в Ужгороді
11:14
/ 2
Митці Ужгорода зібралися на триденний пленер на Великоберезнянщині
02:40
На Ужгородщині відкрилась художня школа "Ром-Арт"
01:31
Театр із Хуста з оркестром завітали до Ужгорода з вересневим міксом музичних жанрів
15:49
Закарпатський народний хор разом із ужгородцями святкував День міста
09:05
У скансені в Ужгороді художник Шандор Балог презентує свій живописний "Рідний край"
00:50
ФОТОФАКТ. У Боздоському парку в Ужгороді тривають вистави для дітей
14:48
В Ужгороді просто неба показали виставу-інтерактивну гру "По щучому велінню"
13:45
/ 1
В Ужгороді до Дня міста відбувається арт-пленер
23:51
Названо лауреатів ІІІ Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози імені Івана Чендея
18:42
В Ужгороді на сцені Відкритого офісу показали виставу-концерт "Уклін тобі, моя Україно!"
03:24
В Ужгороді вийшла друком книжка-альбом художника і фізика Мирослава Ціпле
02:10
В Ужгороді стартував "ЧЕНДЕЙ ФЕСТ 2020"
02:17
Камерний академічний хор "Кантус" проведе концерт просто неба в Середньому на Ужгородщині
» Всі новини