Дорогою любові з Омеляном Коляджином

У неділю 22 квітня о 15 годині в приміщенні «старого» театру на площі Театральній в Ужгороді (в Ляльковому театрі) відбудеться презентаційний перегляд фільму «Дорогою любові».

Омелян Коляджин – в кіно не дебютант. За його плечима уже кілька поважних відеострічок, вивершених тематично, ідейно, естетично і т. д. З професійним актором і режисером легко дискутувати, сперечатися ба, навіть, сваритися. Його важко чи й неможливо перемогти. Хотілося б, але не виходить. Омелян Коляджин має за творче кредо триматися правди. І що б ти не робив – правда перемагає.

Біографія людини, доля якої й стала суттю фільму, доволі проста: Мирон Іван Васильович народився 9 березня 1929 р. у с. Росішка Рахівського району. У 1935 р. розпочав навчання у місцевій школі. У 1949 р. закінчив Великобичківську десятирічку. Працював учителем початкових класів у с. Чорна Тиса. Був активним учасником антирадянського руху. Восени 50-го року відмовився служити в армії «окупантів». У травні 1951 р. зраджений і арештований. Слідство велося в Ужгородській тюрмі. У січні 1952 р. отримав вирок – 25 років суворого режиму:  Харків, Новосибірськ, Красноярськ, етап по р. Єнісей до Норільська. У 1953 р. – учасник повстання політв’язнів в Норільську. З 1955 до 1961 р. – «озерлаг». У 1961 р. переведений у мордовські табори, де відбув ще 15 років. За 12 днів до кінця строку доставлений в Ужгородську тюрму. Весною 1976 р. у суботу 22 травня побачив волю.

Іван Мирон та Ярослава Рендер на Красному Полі, 2003 р.

Так трапилося, що перше наближення до теми сталося майже десятиліття тому. У всякому разі, автор фільму і його герой, ще нічого не підозрюючи, перетнулися на Красному Полі під Хустом за участі «Пласту» і «Ґражди» десятиліття тому.

І от маємо фільм. Він триває понад годину, але перегляд не залишає такого враження. Навпаки, є відчуття, що стрічка закінчується надто скоро. Це – мистецтво Омеляна Коляджина. Але поза сумнівом – знайомство глядача з Іваном Мироном вкарбується в пам’яті надовго. Й не один з нас спалахне гнівом: як так може бути, що Мирон до сьогодні не реабілітований!? Беру на себе сміливість твердити – Омелян Коляджин зробив максимум, аби Іван Васильвич Мирон не потребував реабілітації. І він її не потребує!

Важливо, щоб ми перед ним реабілітувалися. Принаймні пам’яттю…

17 квітня 2012р.

Теги: Коляджин, режисер, табори, реабілітація

Коментарі

Андрій 2012-04-19 / 20:33:27
Уривки з фільму можна переглянути тут http://youtu.be/BhvaEW3wUkE

Кришеник 2012-04-19 / 20:20:54
Бачив презентацію фільму в прес-центрі "Закарпаття". З окремих показаних уривків - це належить обов'язково дивитися, і від початку до кінця. Картину знято та змонтовано неабияк професійно, загалом повний метраж. Як і обіцялося, головне в ньому - віднайдений автором герой, Іван Мирон.

Ребрик 2012-04-18 / 19:01:56
Так, завтра о 14.00 в прес-центрі "Закарпаття" відбудеться зустріч з автором, сподіваємося на цікаву дискусію щодо проблеми реабілітації політичний в"язнів у незалежній Україні і т. д., буде продемонстровано фрагменти фільму й запрошено до презентаційного перегляду в неділю, в рамках якого перед глядачами постане й особисто герой стрічки - Іван Васильович Мирон.

Адмін 2012-04-18 / 18:55:25
Завтра, у четвер, о 14-й. Зараз підготуємо і розповсюдимо анонс.

КаО 2012-04-18 / 18:23:26
Я так зрозумів, що завтра, у четвер, мало би бути попереднє представлення фільму про Івана Мирона в прес-центрі "Закарпаття".
Якщо так, то коли?

Ребрик 2012-04-17 / 19:20:05
Якщо давати жанрове визначення фільмові Омеляна Коляджина, то найвідповіднішим буде - фільм-документ. Сказане стосується і Норильського феномену, бо це не було просте повстання. В"язні-україці зіграли тут визначну роль, власне, завдяки їм і їхнім людським ресурсом було запроваджено "самоврядування". Але був ще й вирішальний чинник, про який краще почути з перших вуст. Для цього варто завітати в неділю на презентацію фільму.

еФПе 2012-04-17 / 17:53:35
Кажуть, те знамените Норильське повстання 1953 року цілком організували й здійснили політв'язні-українці. З повстання норільців почалося руйнування страшної системи ГУЛАГу. Чи про ті події щось говориться в фільмі? І ще - як людина після 25 років неволі зуміла зберегти себе і не впасти на коліна. Фільм такої теми належить дивитися. Щоб краще стало з пам'яттю.

707 2012-04-17 / 17:23:35
Якщо не помиляюся, це також кінопродукція від студії "Гражда". Непогане враження справив колись знятий цією компанією фільм "Хочемо правди" (показували його влітку 2005 року) - про "помаранчеві" події та участь у них студентів і працівників УжНУ. А чи можна б його знову якось нам показати, щоб на те все подивитися свіжим оком. І вже зовсім фантазія - зняти б окреме продовження, з новими інтерв'ю все тих же учасників, і як воно нині їм бачиться.
Сподіваюся, що новий фільм від Омеляна Коляджина – так само професійний, як і його минулі роботи.


Іван Ребрик
Публікації:
Відкрита Енциклопедія Миколи Мушинки. VIII. Іван Панькевич
/ 6Возз’єднати...
/ 2Інакші. Дмитро Федака
Звернення учасників Революції Гідності
/ 2Володимир Задорожний: Василь Кукольник
Відкрита енциклопедія Миколи Мушинки. VII. Зореслав
/ 1Дві непроминальні дати нашої історії: Йоанникій Базилович та Михайло Лучкай
/ 5Світ прийшов до Курова
/ 1Чергове число "Екзилю"
/ 1Отчий поріг Миколи Мушинки
/ 3Володимир Кришеник: Гальмівні сліди на перегонах ліквідаторів України
Чверть століття "Ґражди"
/ 9Війна і Мир на сторінках "Новин Закарпаття"
Аркадій Шиншинов і його зелене чудовисько
/ 3Літературна сенсація
/ 3Відкрита енциклопедія Миколи Мушинки. VI. Федір Ґоч
...У тому шаленому ритмі життя...
/ 5Псевдолокалпатріотичні маніпуляції масовою свідомістю
/ 2Закарпаття під Угорщиною
/ 3Видатна угорська вчена Марія МАЄР про денаціоналізацію та мадяризацію русинів-українців Закарпаття
/ 5Іван Мацинський про Адольфа Добрянського
Іван Мацинський і Карпатська Україна
/ 2«Найбільший муж наших новіших часів...»
/ 5Урочиста академія памʼяті о. Августина Волошина
/ 2Іван Марґітич: Єдність віри і народу
» Всі записи