Танцюристи з Пряшівщини зачарували публіку України (ФОТО)

У другій половині вересня Український католицький університет у Львові урочисто відзначив 60-річчя з дня смерті двох визначних представників Греко-католицької церкви – пряшівського єпископа Петра-Павла Ґойдича (1888-1960) та американського архієпископа Костянтина Богачевського (1884-1961).

Великодні хороводи
Великодні хороводи

Головним пунктом святкування, була міжнародна наукова конференція про життя і діяльність цих двох владик, на якій виступило дев'ять науковців, між ними племінниця К. Богачевського Марта Богачевська-Хом'як із США, Юрій Бача, Іван Бірчак та Іван Гвать – із Пряшівщини.
 
Складовою частиною святкування були концерти професіонального Піддуклянського художнього народного ансамблю (колишнього Піддуклянського українського народного ансамблю), який минулого року відзначив 55-ліття своєї діяльності. Цей ансамбль від 18 до 25 вересня дав у Західній Україні п'ять концертів: у Брюховичах, Львові, Тернополі, Золочеві та Бориславі. Перший запланований концерт в місті Зборові з причини п'ятигодинної затримки ансамблю на українському кордоні – не відбувся.
 
Подорож Піддуклянського ансамблю в Україну була першою після 31-річної перерви, тому його члени до неї старанно готувалися. В основу їх концертів лягла програма „Зачаровані поглядом", побудована повністю на фольклорі русинів-українців Словаччини – піснях, танцях, музиці та звичаях – у високій формі художньої стилізації. Ціловечірню програму було поповнено кількома українськими духовними та козацькими піснями. Два перші концерти (в Брюховичах та Львові) відкрив представленням ансамблю та постаті Петра Павла Ґойдича автор цих рядків.
 
На жаль, організатори концертів, майже зовсім не подбали про їх пропагацію. Не було про них найменшого повідомлення в пресі, жодного плаката в містах. Самі артисти здебільшого до останнього моменту не знали де і коли будуть виступати. Громадськість довідувалась про концерти лише принагідно, в значній мірі з наших телефонних дзвінків
 
Та ті, що прийшли на концерти, були захоплені виступом піддуклянців. Бурхливим оплескам не було кінця-краю. Зокрема успішним був концерт у Львівській філармонії. Голова Львівської обласної держадміністрації Михайло Цимбалюк (який про концерт довідався теж лише з нашого повідомлення) привітав ансамбль окремим посланням та великим буклетом квітів. „Ви обов'язково повинні приїхати наступного року у Львівську область на фестиваль бойківського фольклору", – заявив він на офіційному прийняті керівництва ансамблю у своїй резиденції.
При виконуванні заключної пісні „Боже великий єдиний Русь-Україну храни" публіка встала, а після закінчення концерту весь зал могутнім хором стоячи проспівав артистам „Многая і благая літа". Багато глядачів не приховувало сльози зворушення.
 
„Ви привезли нам чудові зразки народного мистецтва найзахіднішої гілки українського народу – русинів-українців Словаччини" – заявив директор Інституту народознавства АН України академік Степан Павлюк. А народний артист України Григорій Шумейко зауважив: „Ми повинні вчитися від Піддуклянського ансамблю майстерності модерного опрацювання фольклору". Деякі учасники львівського концерту побували й на дальших його виступах в інших містах.
 
І в Брюховичах, Тернополі та Золочеві глядачі були зачаровані програмою післанців з краю мученика за віру – блаженного Петра-Павла Ґойдича, що загинув у найсуворішій тюрмі Чехословаччини – Леопольдові. В Бориславі „Пульс" зовсім принагідно опинився на фестивалі лемківського фольклору і став неофіційним лауреатом цього фестивалю.
 
І співаки, і танцюристи, і музиканти, і технічний персонал цього 50-членного професіонального ансамблю зробили все, аби достойно репрезентувати Пряшівський край в Україні. Наперекір організаційним труднощам вони поверталися додому задоволеними. Не відрадила їх навіть шестигодинна затримка каміона з музичним інструментами, костюмами та технікою на зворотній дорозі – на цей раз на словацькій митниці.
 
„Такої вдячної публіки як в Україні ми при дотеперішніх виступах ще не зазнали і охоче будемо повертатися туди і в майбутньому, якщо нас запросять", – сказав керівник колективу Володимир Марушин, висловлюючи думку членів свого колективу.

Микола Мушинка 
 

Фрагмент з якуб'янського весілля

Українці Словаччини, Закарпаття онлайн.Блоги
06 жовтня 2011р.

Теги: Ґойдич, Піддуклянський, фольклор, русини-українці, лемківський

Коментарі

Адмін 2011-10-09 / 23:51:00
А де написано, що це фоторепортаж?

Ми дали стільки фото, скільки мали. У вас є більше? Присилайте...

Олекса 2011-10-09 / 23:48:00
Слухайте, мудраки сього сайту! покладете эдну фотку та видаэте вто за фоторепортаж???? робте штось, оби вас мож позирати!

У Кошицях молодь знову зустрілася на ювілейному 25-му літньому таборі "Карпати 2020"
/ 1Українці Словаччини святкують цьогоріч День вишиванки онлайн
Відбулася зустріч представників українських організацій Словаччини і співробітників Посольства України в СР
Старий Новий рік українці Словаччини святкували в Кошицях із Закарпатським народним хором
Традиційний "Святий вечір з Карпатами" відбувся з нагоди Різдва у Кошицях
Різдвяний вечір у виконанні Піддуклянського ансамблю відбувся у Пряшеві
/ 3У Пряшеві презентували книжку про бомбардування міста Червоною армією у грудні 1944 року
Український народний хор "Карпати" представив "Різдвяні традиції нацменшин міста Кошиці"
/ 2Пряшівський Театр ім. О. Духновича вшанував Марка Кропивницького прем’єрою комедії за його твором
У Музеї української культури у словацькому Свиднику покажуть "Дари Карпат"
У Пряшеві вшанували пам’ять жертв Голодомору в Україні
У музеї української культури у Свиднику на Дні народних традицій проведуть міжнародне змагання з приготування вареників
/ 3У Братиславі на 103-у році помер корифей словацької та чеської україністики Микола Неврлий
У Словаччині відбувся XXIV-й літній табір "ПЛАСТу"
Українці Словаччини у День незалежності України пройдуть "Стежками Олександра Павловича"
"Шенгенський мерідіян" у Словаччині відбувся за участі митців із Закарпаття і Львова
"Український хор "Карпати" виступив з концертом на "Днях України 2019" в Кошицях
/ 3Майстрині з Закарпаття представили свої вироби на виставці "Карпатська писанка" у Словаччині
Микола Мушинка. Моя провесна 2019 року
У словацькому Свиднику клуб художнього слова організовує зустріч із закарпатським поетом Василем Густі
/ 1У Свиднику стартує ювілейне міжнародне бієнале лляної тканини "З Кросно до Кросно"
100-річчя Олени Рудловчак розпочали відзначати у Пряшеві
Пряшівський "Пулс" сприяв одному з найкращих новорічних балів і концертів в історії в Кошицях
Із колядою та віншуваннями відзначив Різдво у Кошицях український хор "Карпати"
/ 1У Кошицях відбувся різдвяний концерт хору "Карпати"
» Всі записи