Чверть століття "Ґражди"

Ґражда (гуцульська ґражда) це ‒ замкнутий двір ‒ комплекс житлових і господарських споруд, огородженим довкола високою зрубною стіною, яке заповнювала проміжки між спорудами

Микола Мушинка:

Ужгородському видавництву “Ґражда” ‒ 25 років
 

Згідно з Історико-енографічним нарисом “Етнографія Закарпаття” Михайла Тиводара ‒ "Ґражда (гуцульська ґражда) це ‒ замкнутий двір ‒ комплекс житлових і господарських споруд, огородженим довкола високою зрубною стіною, яке заповнювала проміжки між спорудами”.

Сьогодні споруду такого характеру знайдемо хиба що у музеях просто неба.

Зате загально відомим є ужгородське видавництво “Ґражда”, яке цього року відзначає чверть століття свого існування. Його незмінним директором є Іван Ребрик, а найближчими співробітниками ‒ його дружина Наталка та син Андрій.

За 25 років “Ґражда” видала  понад тисяча видань, присвячених насамперед закарпатській проблематиці. Дивуєшся, як оця „трійця” з невеличкою кількістю співпрацівників (та ще у сучасних складних економічних умовах) здібна випускати отаку могутню продукцію. Оскільки діяльність „Ґражди” тісно повʼязана з нашою Пряшівщиною та літературою русинів колишньої Югославією (яких видавництво вважає складовою частиною Закарпаття), спробуємо його ближче представити нашим читачам.

Між іншим, саме “Ґражді” належать перші в Україні видання творів Василя Довговича, Тиводара Легоцького, Августина Волошина, Юліана Химинця, Вікентія Шандора, Степана-Севастіяна Сабола-Зореслава, Івана Ірлявського, Ірини Невицької, Юрія Станинця і т. д. Переважна більшість цих імен повʼязана і з територією колишньої “Угорської Русі”, пізніше ‒  Чехословаччиною.

У доробку видавництва є десятки поважних наукових видань з історії, політології, етнографії, літературознавства, медицини. “Ґражда” відкрила для читача десятки нових імен в художній літературі: Петро Мідянка, Василь Горват, Сергій Степа, Мар’яна Бонь-Якубишин, Ольга Тимофієва, Лідія Повх (Ходанич), Наталка Довганич, Олесь Белей... Твори кількох з них саме завдяки “Ґражді” потрапили і на сторінки “Дуклі” та преси русинів Сербії і Хорватії.

У 2007 році спільно з Інститутом україністики ім. М. Мольнара Ужгородського національного університету “Ґражда” ініціювала серію видань “Ucrainica: ad fontes”, у якій вже побачили світ твори Д. Дорошенка, Є. Маланюка, Г. Костельника, А. Живтока та інших всеукраїнських письменників.

Гордістю видавництва є науково-мистецький часопис “Екзиль”, що відновив систематичний вихід у світ і представляє провідних науковців та митців сучасності. В останні роки на його сторінках побачили світ ґрунтовні праці українознавчого наповнення в різних жанрах: С. Папа, С. Клочурака, І. Долгоша, В. Задорожного, Ю. Балеги, В. Грабовського, В. Кришеника, Н. Ребрик, І. Гориня, О. Тиховської, І. Ребрика,  М. Мушинки і т. д.

Окремо слід зупинитися на серії видань з проблематики української міждержавної суміжності, в якій уже побачили світ два випуски “Віднайдення Пряшівської Русі-України” й на стадії підготовки ‒  “Віднайдення Угорської Русі-України”. Це видання уводять закарпатську вузько регіональну культуру у всеукраїнський контекст.

Щиро вітаємо братське видавництво “Ґражда” з його ювілеєм і бажаємо йому ще багато-багато нових видань, які, віримо, стануть збагаченням і культури русинів-українців Словаччини та інших регіонів, де живуть наші земляки, а теж всеукраїнської культури.

17 вересня 2018р.

Теги: Ґражда


Іван Ребрик
Публікації:
Відкрита Енциклопедія Миколи Мушинки. X. Сторіччя Українського Вільного Університету
Відкрита Енциклопедія Миколи Мушинки. IX. Іван Іванець
Відкрита Енциклопедія Миколи Мушинки. VIII. Іван Панькевич
/ 6Возз’єднати...
/ 2Інакші. Дмитро Федака
Звернення учасників Революції Гідності
/ 2Володимир Задорожний: Василь Кукольник
Відкрита енциклопедія Миколи Мушинки. VII. Зореслав
/ 1Дві непроминальні дати нашої історії: Йоанникій Базилович та Михайло Лучкай
/ 5Світ прийшов до Курова
/ 1Чергове число "Екзилю"
/ 1Отчий поріг Миколи Мушинки
/ 3Володимир Кришеник: Гальмівні сліди на перегонах ліквідаторів України
/ 9Війна і Мир на сторінках "Новин Закарпаття"
Аркадій Шиншинов і його зелене чудовисько
/ 3Літературна сенсація
/ 3Відкрита енциклопедія Миколи Мушинки. VI. Федір Ґоч
...У тому шаленому ритмі життя...
/ 5Псевдолокалпатріотичні маніпуляції масовою свідомістю
/ 2Закарпаття під Угорщиною
/ 3Видатна угорська вчена Марія МАЄР про денаціоналізацію та мадяризацію русинів-українців Закарпаття
/ 5Іван Мацинський про Адольфа Добрянського
Іван Мацинський і Карпатська Україна
/ 2«Найбільший муж наших новіших часів...»
/ 5Урочиста академія памʼяті о. Августина Волошина
» Всі записи